www.LOMIANKI.INFO – LOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-KULTURALNY

www.LOMIANKI.INFO
ŁOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-BIZNESOWY

Tramwaj w Łomiankach?

Jak napisano w dzienniku Polska… „Mieszkańcy Łomianek nie będą musieli stać w korkach na drodze dojazdowej do Warszawy. Władze podwarszawskiej gminy i stołeczny ratusz chcą uruchomić linię tramwajową łączącą ostatnią stację metra z Łomiankami. Już w przyszłym roku Komunikacja Miejska Łomianek uruchomi nową linię autobusową wiozącą pasażerów do metra.

O tramwaju do 20-tysięcz-nych Łomianek mówi się już od siedmiu lat. Koncepcję budowy linii tramwajowej w 2001 roku przedstawiło Stowarzyszenie Sympatyków Komunikacji Szynowej. Pomysł podchwycili ówcześni burmistrzowie Bielan i Łomianek. Wtedy brano pod uwagę dwa warianty trasy – nasypem przedwojennej kolejki lub ulicą Pułkową.

Jednak po wyborach samorządowych prace przy projekcie stanęły w miejscu. W 2005 roku z inicjatywą uruchomienia kolejki między dwoma miastami wystąpił samorząd województwa. Pracownia badawcza TransEko, która wykonała na zlecenie urzędu wojewódzkiego ekspertyzę, zaproponowała, by skierować na linię lekkie pociągi podobne do tych z WKD, ale kompatybilne z tramwajami. Miały one dowozić mieszkańców Łomianek do ostatniej stacji metra. Pomysł jednak upadł, bo dla kolejki trzeba by zbudować osobne zaplecze serwisowe.

Teraz władze Łomianek odkurzyły pomysł z tramwajem. – Za dwa tygodnie spotykamy się w tej sprawie z władzami Warszawy – zapowiada Jolanta Niegrzybowska, wiceburmistrz Łomianek. Władze obu miast muszą uzgodnić nie tylko ostateczny przebieg linii. Wielką niewiadomą pozostaje podział kosztów budowy. Pewne jest natomiast, że jeśli tramwaj ruszy, do Łomianek będą nas wozić Tramwaje Warszawskie. Tak będzie najtaniej.Jeśli w ciągu najbliższych lat Łomianki nie będą mieć linii tramwajowej, to mieszkańców gminy czeka komunikacyjny paraliż. Już teraz autobusy Komunikaqi Miejskiej Łomianek utykają w korkach na Pułkowej. – W godzinach szczytu na liniach Ł i Ł-bis odnotowujemy ponadczterdziestominutowe opóźnienia – informuje Tadeusz Kordek prezes KMŁ.

Z pewnością korki zwiększą się w chwili oddania do ruchu mostu Pomocnego. Okazuje się jednak, że budowa nowej przeprawy może przyśpieszyć powstanie linii tramwajowej. – Projekt węzła na skrzyżowaniu Pułkowej z Trasą Mostu Północnego przewiduje odgałęzienie tramwaju w kierunku Łomianek – mówi Paweł Gołub, wiceprezes SSKS. Jego zdaniem budowę tramwaju trzeba zacząć równolegle z budową mostu Północnego.

Na razie Łomianki rozwijają sieć połączeń autobusowych z Warszawą. – Zamierzamy uruchomić nową linię autobusową do węzła przesiadkowego na Młocinach – zapowiada Jolanta Niegrzybowska. Uspokaja, że nie będzie redukcji kursów na liniach Ł i Ł-bis. – Tworząc nowe połączenie, zamierzamy zachęcić mieszkańców do korzystania z metra – deklaruje Tadeusz Kordek. Dodaje, że na linię KMŁ skieruje dwa autobusy. O pieniądze na ich zakup spółka złożyła wniosek w urzędzie gminy.[…]””Autor artykułu – Piotr Figiel – ponadto pisze: „”W planach tramwaj miał kursować od ul. Zgrupowania AK „”Kampinos””: Encyklopedyczną, Michaliny, Wóycickiego, Stary Tor (ulica biegnie po nasypie przedwojennej kolejki). W Łomiankach linia miała przebiegać Brukową i Warszawską do pętli zlokalizowanej za ulicą Podleśną. Czas przejazdu trasy to około 20 minut.
Odgałęzienie linii na skrzyżowaniu Pułkowej I Trasy Mostu Północnego to droższy wariant. Linia zaczynałaby się na projektowanym skrzyżowaniu Pułkowej z Trasą Mostu Północnego. Tam tramwaje skręcałyby na pomoc w kierunku Łomianek. Dalej linia ma biec wzdłuż Pułkowej i Kolejowej w Łomiankach. Potem tramwaj skręci w Warszawską, którą dojedzie do pętli przy Podleśnej, linia będzie miała ponad 7 km długości, przejedziemy nią w ok. 15 min.
„”

źródło: www.polskatimes.pl
redakcja@lomianki.info

Tramwaj w Łomiankach?

KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW LOMIANKI.INFO

Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.

9 komentarzy

 1. Kazik

  Już widzę jak bardzo szczęśliwi są mieszkańcy ulicy Warszawskiej jak im pod oknem tramwaj jedzie 🙂

  0
  0
  Odpowiedz
 2. R.H.

  Tramwaj wyborczy ruszył. Ciekawe jakie jeszcze wizję powstaną przed wyborami:)

  0
  0
  Odpowiedz
 3. vicek

  Pieprz…. głupot. Tramwaju w Łomiankach nie ma i nigdy nie będzie!!! Co wybory to tramwaj wraca… Szkoda, że jeździ tylko co 4 lata… Czy Rusiecki myśli, że mieszkańcy Łomianek są debilami i jak obieca gruszki na wierzbie to będą na niego (jego wybranków) głosować? W mojej ocenie Pan Rusiecki to oszołom jakich mało. Dzięki niemu (lub przez niego – jak kto woli) nie będę głosował na Dąbrowskiego (poprzednio na niego głosowałem).

  0
  0
  Odpowiedz
 4. alanwhitte

  Co za świnie! wszystko chcą wykorzystać… Rusiecki do domu!!!!!

  0
  0
  Odpowiedz
 5. mieszkaniecPolski

  hahahaha koń by się uśmiał! Dąbrowski nie oszuka kolejny raz mieszkańców Łomianek! A Rusiecki to cham i prostak…

  0
  0
  Odpowiedz
 6. janusz105

  Dokładnie! tramwaju w Łomiankach nie ma i nie będzie… temat wróci za 4 lata.

  0
  0
  Odpowiedz
 7. sewcio105

  Szkoda, że w Łomiankach jest takie skurwy***stwo… ;/ A czyja to wina? Ooczywiście, że Dąbrowskiego i spółki…

  0
  0
  Odpowiedz
 8. wyborca

  Koncepcja wykonana raczej przez dyspozycyjnych twórców. Chcą zostawić nas z szynami bez pojazdów. A pojazdy to zapewne podwojenie kwoty wydatków, która zbliży się do 500 000 000 zł! A gdzie zajezdna, jeżeli ZTM lub tramwaje nie zgodzą się na obsługę tego taboru. Odrębna sprawa to połączenie naszej linii z Warszawą. Zero uzgodnień, a a innych źródeł wynika że brak jest możliwości podłączenia w projektowany sposób z liniami Warszawy. Jeżeli kiedykolwiek Warszawa rozważała tramwaj w tym kierunku ( po likwidacji 28) to miał on iść przez projektowane nowe osiedla na terenach dawnej huty do cmentarza. I tam można by się włączyć. Ale koszty linii wzrosły by niebotycznie.
  Sam projekt, a raczej zarys mocno kontrowersyjny. Tramwaj u kogoś pod oknem, bez bezpiecznych wjazdów na posesje, niszczy istniejąca infrastrukturę mieszkalna i usługową.Specjalnie piszę niszczy, bo jak wyjechać z własnej bramy na zatłoczoną wąziutką ulicę? Gdzie ma zaparkować klient? Bo parking na wąskim skrawku trawnika po środku ulicy to wersja dla samobójców. Sam wysiądziesz z trudem, ale wiele osób nie da rady, a dzieci? Można tak ciągnąć w nieskończoność. Widać że całość zrobiona na kolanie i pod konkretne zapotrzebowani i raczej tylko pod wybory. Obiektywnie rzecz biorąc tak analiza powinna być poprzedzona wpierw analizą innych możliwości zaspokojenia potrzeb Łomianek na transport publiczny, czego również nie dokonano!

  0
  0
  Odpowiedz
 9. cerberus

  Sory że tak późno dołączam do dyskusji. Radny Berger kilka miesięcy temu wspomniał w jednej z gazet że to on jest inicjatorem koncepcji tramwaju po Warszawskiej. Rusiecki na miesiąc przed wyborami zrobił ukłon w stronę niby-oponenta z Dąbrowy? A wcześniej sadził z Dąbrowskim na Sierakowskiej dęby… na terenie wroga? O co tu chodzi?
  Druga uwaga dotyczy wpisu wyborcy powyżej: dodajmy jeszcze konieczność zlikwidowania ścieżek rowerowych, o które tak walczyliśmy w Łomiankach; dodajmy obsługę zielonego torowiska – kto będzie kosił trawę na szynach? I kwestię utrzymania torów w zimie. Podpisuję się obiema rękami: to tak samo szaleńcza wizja dla Łomianek, jak obwodnica po wale wiślanym, szlakiem natury i terenów rezerwatu…

  0
  0
  Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *