Uroczystość patriotyczna w Burakowie
Dziś – 15 sierpnia 2021 roku – obyły się uroczystość z okazji okazji 101 rocznicy Bitwy Warszawskiej i Dnia Wojska Polskiego.
W uroczystości obok mieszkańców Łomianek uczestniczyli samorządowcy z Łomianek i Powiatu Warszawskiego Zachodniego, urzędnicy, przedstawiciele organizacji społecznych.
W asyście sztandarów złożono wieńce oraz wygłoszono okolicznościowe przemówienia.
„Szanownie Państwo
w imieniu pani Burmistrz i własnym dziękuję za Waszą obecność, za to że w ładny niedzielny dzień zdecydowaliście się poświęcić czas na udział w uroczystości.
Spotykamy się w 101. rocznicę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej. Wydarzenia ważnego w historii Polski i Europy. Warto zadać sobie pytanie dlaczego to robimy. Dlaczego kilka raz w roku składamy wieńce przed pomnikami upamiętniającymi poległych mieszkańców naszej miejscowości.
Nie robimy tego z zamiłowania do patetycznych przemówień i militarnych ceremoniałów. Nie chcemy zachęcać młodych ludzi, by przygotowywali się do udziału w jakiejkolwiek wojnie. Wojna jest zawsze złem i ta przegrana i ta zwycięska. W wojnie 1920 roku zginęło po obu stronach około 30 tysięcy ludzi. To wielka kompromitacja gatunku ludzkiego, która ciągle przewija się przez karty naszej historii.
Naszym obowiązkiem jest zrobienie wszystkiego co w naszej mocy, by wojny przestały być sposobem załatwiania jakichkolwiek spraw.
Dlaczego jednak mimo to starami się upamiętnić takie wydarzenia i czcić pamięć tych ludzi?
Dziś nie potrzebujemy ofiary krwi, dziś potrzebujemy wkładu serc i umysłów, zaangażowania w codzienne sprawy lokalnej społeczności. Bez obywatelskiego zaangażowania, naszemu krajowi może się przydarzyć dryfowanie w kierunku nienawiści, nietolerancji i zła, jakie ludzie będą sobie wyrządzali nawzajem. Spróbujmy wziąć przykład z bohaterów Bitwy Warszawskiej i pomyśleć, co dziś możemy zrobić dla wspólnego dobra.
Cześć Ich pamięci!”
Witold Gawda, wiceburmistrz Łomianek
* * *
„Dziś wspominamy zwycięską Bitwę Warszawską sprzed 101 lat, która – zdaniem historyków – zadecydowała o losach Europy.
To cudowne zwycięstwo zawdzięczamy tysiącom ochotników – w różnym wieku, różnych zawodów i z różnych stron Polski. Czy chciało im się zostawiać swoich najbliższych, domy, pracę i iść na wojenną poniewierkę, a często i na śmierć?
Nie, ale szli, bo wiedzieli, że Polska ich potrzebuje. Szli, bo wynieśli z domów patriotyzm i odpowiedzialność za ojczyznę. Stanęli do walki, bo wcześniej ich rodzice i dziadkowie pielęgnowali polską historię i kulturę. To od nich uczyli się wierności obowiązkom, poszanowania tradycji i drugiego człowieka.
A dziś? Czy gdyby Polska znalazła się w niebezpieczeństwie, to znaleźliby się ochotnicy?
Dziś wierność i obowiązek to takie niefajne słowa. Patriotyzm tak powszechnie jest mylony z faszyzmem, a wolność z samowolą. W codziennym życiu tak dużo jest wulgarnych słów, tyle agresji i podziałów między ludźmi. Dziś młodzi ludzie nie chcą być lekarzami, czy nauczycielami, ale za to 70% nastolatków marzy o tym, by być youtuberami, bo to lekka praca i łatwe pieniądze.
Nie chcę tu narzekać, że to takie złe czasy i że kiedyś było lepiej. Nie chcę narzekać na młodych ludzi, że im się nic nie chce i że skupieni są na sobie.
Ale zwracam się do wszystkich osób tu obecnych z apelem.
To my musimy dawać dobry przykład młodym ludziom.
Dziś przed Polską i światem są nowe wyzwania i nowe zagrożenia. To nasze dzieci będą musiały stawić im czoła. Pomóżmy im się do tego przygotować.
Odkurzmy więc w pamięci zapomniane słowa: wierność, odpowiedzialność, uczciwość, służba. Trzymajmy się zasad w codziennym życiu. Nie zaśmiecajmy polskiego języka przekleństwami. Bądźmy uprzejmi. Każdy z nas, indywidualnie i każdego dnia może walczyć o Polskę. Bo wielkie zmiany zaczynają się od przemiany serca człowieka.”
Agnieszka Szczurek, przewodnicząca Zarządu Osiedla Buraków
* * *
„Szanowni Państwo,
Rok 1920 to taka data w historii Polskiej, której nie sposób zapomnieć. Jak wszyscy wiemy, wtedy właśnie w ciągu kilku sierpniowych dni osiągnęliśmy historyczne zwycięstwo nad bolszewikami w Bitwie Warszawskiej. Bitwa ta, była wojną dwóch światów, dwóch cywilizacji: cywilizacji łacińskiej i chrześcijańskiej – po której stanęli Polacy oraz antycywilizacji, którą niósł ze sobą komunizm. Rok 1920 należy zatem rozpatrywać nie tylko w kategoriach polsko-sowieckich, ale ogólnoeuropejskich i światowych.
Zwycięstwo nad Wisłą powinno być źródłem dumy narodowej jako przykład męstwa Polaków, bo to nasi przodkowie uratowali świat. Czyż nie zasługują na to, aby pamięć o tamtych wydarzeniach była wiecznie żywa? By owe wydarzenia były przybliżane i wspominane przez kolejne pokolenia? Jesteśmy to winni tym, dzięki którym zwycięstwo nad bolszewizmem było możliwe. To jest nasza spuścizna. Jeśli nie będziemy umieli docenić, odpowiednio upamiętnić, uczcić i uczynić wszystkiego, by ten sukces na stałe utkwił w świadomości społecznej, to będziemy zatracać własną tożsamość. Musimy zrozumieć, że bez przeszłości nie ma teraźniejszości ani przyszłości.
Lenin po klęsce pod Warszawą w 1920 r. powiedział gorzko: „Tam było do wzięcia wszystko. Tylko Piłsudski i jego Polacy uniemożliwili rozprzestrzenienie się ognia rewolucji na Europę Zachodnią i cały świat”. Dzięki Nim nie tylko Polska ocaliła swoją suwerenność, ale i Europa ocaliła swoje oblicze. Mówił o tym Ojciec Święty Jan Paweł II 20 lat temu podczas słynnego spotkania w Radzyminie z żyjącymi jeszcze wtedy uczestnikami wojny polsko-bolszewickiej. Chylimy czoła przed tamtymi bohaterami, chylimy czoła przed żyjącymi jeszcze weteranami II Wojny Światowej, którzy jeszcze są z nami. Chylimy czoła przed obrońcami Ojczyzny i przed wszystkimi tymi, którzy z bronią w ręku walczyli o wolność, o niepodległość, o to byśmy mogli żyć w naszym suwerennym, niepodległym kraju – Rzeczypospolitej Polskiej. Chcemy wspólnej refleksji nad przezwyciężonym przecież i pokonanym totalitaryzmem komunistycznym, który wtedy, w roku 1920 oznaczał bolszewicki najazd na Polskę, ale później oznaczał stalinizm, odciskający swoje krwawe i bolesne piętno na dwudziestowiecznych losach wielu narodów, w tym także narodu polskiego i rosyjskiego.
Doświadczenia roku 1920 wskazują na wagę stojących przed Siłami Zbrojnymi i całym polskim systemem bezpieczeństwa. W Bitwie Warszawskiej jak w soczewce skupiały się bowiem wszystkie najważniejsze wymiary dobrego, strategicznego dowodzenia. Wiem, że sojusze i inne zewnętrzne filary naszego bezpieczeństwa są ważne, są bardzo ważne. Wciąż jednak najważniejsze pozostają własne wysiłki całego narodu, wszystkich instytucji państwa i każdego obywatela. W dniu Święta Wojska Polskiego życzę naszym żołnierzom, abyście zawsze bezpiecznie wracali do domu z każdego dnia służby, z każdej waszej misji. Życzę Wam, żebyście czerpali ze swojej służby osobistą satysfakcję i życzę również, aby rządzący w sposób odpowiedzialny zrealizowali swoje zobowiązania dla dobra Rzeczypospolitej i Waszej służby, za którą ja oraz całe społeczeństwo jesteśmy ogromnie wdzięczni.”
Kinga Gajewska, Posłanka na Sejm RP
(list przeczytał Tomasz Rusinek, Radny PWZ)
KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW LOMIANKI.INFO
Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.
Szpital w Dziekanowie Leśnym otrzymał od WOŚP sprzęt o wartości ponad 6 milionów złotych
Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy ze środków zebranych podczas 32. Finałów WOŚP przekazała Szpitalowi...
Przebudowa ul. Wiślanej utrudnia życie mieszkańcom Łomianek Dolnych i Łomianek Chopina
W poniedziałkowy wieczór - 20 stycznia 2025 - w ICDS zawrzało. Dyskusja urzędników Urzędu Miejskiego w Łomiankach z...
Moc Relacji w Łomiankach: jak budować więzi z dziećmi i młodzieżą
18 stycznia 2025 roku w Integracyjnym Centrum Dydaktyczno Sportowym odbyła się konferencja „Moc Relacji – Od Słów do...
W starej szkole w sołectwie Sadowa ma powstać żłobek
Jak deklaruje burmistrz Tomasz Dąbrowski do czerwca 2026 roku w budynku w którym - przed budową nowej szkoły w...
Czy łomiankowskie smogowe płuca przy ICDS będą szare? To kwestia czasu…
W Łomiankach - podobnie jak w 2022 roku - przy Integracyjnym Centrum Dydaktyczno-Sportowym stanęły Mobilne Płuca,...
Duże zainteresowanie mieszkańców Łomianek zbiórką zużytych tekstyliów
Od 1 stycznia 2025 r. każda gmina ma obowiązek zorganizowania dla mieszkańców selektywnej zbiórki odpadów tekstylnych....
ZWiK Łomianki: „z radością informujemy, że ZWiK ma nowego prezesa!”
Zakład Wodociągów i Kanalizacji Sp zo.o. poinformował, że stanowiska prezesa spółki objął Sebastian Bodzenta....
Czy popierasz ograniczenie sprzedaży alkoholu na terenie Łomianek?
Trwają konsultacje dotyczące ograniczenia sprzedaży alkoholu na terenie Łomianek w godzinach nocnych. W ramach tychże...
Zmarła Ewa Cieślińska – działaczka społeczna, łomiankowska radna, sekretarz SP w Dziekanowie Leśnym
Zmarła Ewa Cieślińska, łomiankowska działaczka społeczna i opozycyjna, radna Rady Miejskiej, wieloletnia sekretarz...
0 komentarzy