www.LOMIANKI.INFO – LOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-KULTURALNY

www.LOMIANKI.INFO
ŁOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-BIZNESOWY

Apartamenty inwestycyjne – wady i zalety

Rynek nieruchomości oferuje różnorodne możliwości zainwestowania kapitału. Sektor apartamentów inwestycyjnych wciąż jest nieduży, ale lokowanie gotówki w ten sposób zyskuje na popularności. Jest to rozwiązanie dla osób dysponujących sporym budżetem. Wakacyjny apartament w dużym mieście czy regionie turystycznym jest droższy niż zwykłe mieszkanie. Jednak obecnie, gdy branża turystyczna się ożywia, stopa zwrotu może być kusząca. Zakup apartamentu jak każda poważna decyzja finansowa obarczony jest ryzykiem. Poznajmy wady i zalety lokowania funduszy właśnie w tej branży.

 

Mocne strony inwestycji w apartament

Kupując apartament turystyczny, najczęściej podpisujemy umowę z operatorem. Jest to rodzaj administratora, który zajmuje się obsługą najmu. Funkcja ta jest niezbędna, ponieważ inwestorzy mieszkają często z dala od regionów turystycznych. Oczywiście tego typu lokal można też kupić w dużym mieście. Niektórzy właściciele nieruchomości sami zajmują się obsługą gości, gdy mieszkają wystarczająco blisko. Jednak jedną z zalet omawianej inwestycji jest brak obowiązków związanych z obłożeniem apartamentu czy obsługą gości. Oczywiście taka profesjonalna opieka hotelowa oznacza koszty, czyli w praktyce obniża naszą stopę zwrotu.

Prócz tego mieszkania są zwykle wykończone pod klucz. Ich pierwsi właściciele nie muszą martwić się aranżacją ani jej kosztami. Zazwyczaj projekty wnętrz apartamentowców powierzane są specjalistom, a materiały do ich wykończenia są najwyższej jakości. Standard lokum wpływa na stopę zwrotu inwestycji oraz jego popularność wśród gości. Takiego luksusowego mieszkania pod inwestycję warto szukać na portalach z ogłoszeniami nieruchomości albo bezpośrednio u deweloperów.

 

Z mieszkania inwestycyjnego możemy korzystać samemu

Do plusów posiadania apartamentu z pewnością należy możliwość korzystania z niego prywatnie. Oczywiście o planach urlopowych i zajęciu mieszkania należy powiadomić operatora odpowiednio wcześniej. Najlepiej też nie robić tego w szczycie sezonu lub w okresie, gdy możemy liczyć na większą liczbę gości. Rozsądnie wykorzystywany lokal będzie świetną bazą urlopową i dobrą inwestycją.

Niezaprzeczalną zaletą posiadania lokalu w apartamentowcu pod wynajem jest prestiż inwestycji. Na tego typu mieszkanie nie może sobie pozwolić każdy inwestor. W niektórych umowach z operatorem mamy zapisaną gwarantowaną stopę zwrotu. Mogą na nią liczyć tylko posiadacze najbardziej prestiżowych lokali znajdujących się najczęściej w centrach dużych miast lub w wyjątkowo atrakcyjnych miejscowościach.

 

Wady posiadania lokum w apartamentowcu pod wynajem

Główną barierą, jaką napotyka się przy tego typu inwestycji, są kwestie finansowe. Apartament tego typu wymaga większego budżetu niż zwykłe mieszkanie w dużym mieście. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by takiego zakupu dokonać na kredyt. To rozwiązanie znacząco obniży jednak stopę zwrotu inwestycji, zwiększając przy okazji jej ryzyko. Lokum w apartamentowcu dużo częściej jest kupowane jest przez osoby posiadające zapas gotówki. Ulokowane w ten sposób środki są chronione przed inflacją i pracują na siebie.

Słabą stroną każdej inwestycji jest związane z nią ryzyko. Istnieje ono również przy zakupie apartamentu turystycznego. Aby było ono jak najmniejsze, warto szukać nieruchomości z gwarantowaną stopą zwrotu lub w lokalizacjach zapewniających duże obłożenie. Pamiętajmy, że sezon turystyczny trwa w górach znacznie dłużej niż nad morzem i jeśli myślimy o przyciągnięciu turystów, warto szukać lokalu właśnie tam.

Nieco inaczej wygląda sytuacja, gdy inwestujemy w apartament w dużym mieście. Tu też liczy się lokalizacja, ale target jest nieco inny. Naszymi gośćmi częściej będą biznesmeni lub osoby w podróży służbowej. Wybierając konkretną ofertę, warto zastanowić się, jaki rodzaj lokum bardziej odpowiada naszym oczekiwaniom i potrzebom od strony inwestora.

 

Każda inwestycja to ryzyko

O czym jeszcze należy pamiętać, zanim podejmiemy ostateczną decyzję? Powinniśmy mieć świadomość, że nasz apartament może stracić na wartości. W dobie podwyżek cen w branży nieruchomości takie ryzyko może wydawać się minimalne, ale nic bardziej mylnego. Ten rodzaj zabudowy trudno jest sprzedać, bo inwestorzy szukają apartamentów przede wszystkim na rynku pierwotnym. Jeśli mieliby zdecydować się na zakup takiego lokalu od poprzedniego właściciela, kluczowa byłaby kwestia oszczędności. Właśnie dlatego w tym segmencie branży ceny rosną wolno.

Stopa zwrotu inwestycji w przypadku apartamentu jest mocno uzależniona od jego obłożenia. O tym, jak trudne potrafi być prowadzenie biznesu w branży turystycznej, przekonała nas pandemia i związany z nią kryzys. Jako właściciele nieruchomości turystycznej musimy mieć świadomość, że jej lokalizacja może stać się niemodna lub trafią się sezony, gdy gości będzie zwyczajnie mniej.

W gorszych momentach właściciel nadal musi utrzymywać mieszkanie i ponosić koszty niezbędnych napraw i remontów, również w częściach wspólnych. Jest to spore ryzyko dla stopy zwrotu i stały koszt, który nie zawsze w konsekwencji przyniesie nam zysk. Wszystko to warto brać pod uwagę, zanim zdecydujemy się wejść w tę nietypową i obecnie jeszcze stosunkowo niewielką branżę. Według analityków ma ona jednak szansę na rozwój – zarówno apartamentów, jak i inwestorów z pewnością będzie przybywać.

[artykuł sponsorowany]

 

KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW LOMIANKI.INFO

Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *