www.LOMIANKI.INFO – LOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-KULTURALNY

www.LOMIANKI.INFO
ŁOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-BIZNESOWY

Dzień z bogatą historią i kulturą Węgier

20 sierpnia 2023 roku na scenie plenerowej Centrum Kultury w Łomiankach, przy ulicy Wiejskiej, odbył się kolejny z cyklu „Poznaj Kulturę Świata” piknik, który tym razem dotyczył Węgier.

Data wydarzenia nie była przypadkowa, ponieważ co roku, 20 sierpnia, wypada jedno z najważniejszych dla Węgrów święto – Dzień Świętego Stefana. Stefan I był pierwszym królem Węgier koronowanym około 1000 roku. Już po śmierci, z inicjatywy jednego ze swoich potomków, został ponadto kanonizowany, stając się pierwszym świętym pochodzący z Węgier.

Na pikniku uczestnicy mieli szansę zapoznać się z bogatą historią i kulturą Węgier, a także spróbować tradycyjnych węgierskich potraw. Dla chętnych czekały konkursy i quizy tematyczne z nagrodami. Na głównej scenie można było obejrzeć między innymi pokaz teatralny, organizowany w ramach rodzinnych spotkań z teatrem „Bajkowe Łomianki”, poznać ciekawostki o Węgrzech opowiedziane przez byłego ambasadora Węgier w Polsce – Ákosa Engelmayera oraz posłuchać koncertu węgierskiej muzyki ludowej w wykonaniu zespołu Czardasz Trio, który zamknął całe wydarzenie.

Na najmłodszych czekały atrakcje w postaci animacji, kącika plastycznego, malowania twarzy, dmuchanych zjeżdżalni oraz wspomnianego już spektaklu teatralnego.

Organizatorami wydarzenia byli Centrum Kultury w Łomiankach, Instytut Liszta – Węgierskie Centrum Kultury oraz Powiat Warszawski Zachodni. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Ambasada Węgier w Polsce. Cały projekt został dofinansowany ze środków Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Między Wisłą a Kampinosem”.

tekst/foto: Antoni Moraczewski

 

 

KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW LOMIANKI.INFO

Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *