www.LOMIANKI.INFO – LOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-KULTURALNY

www.LOMIANKI.INFO
ŁOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-BIZNESOWY

Czy chcesz, by powstał Wiślański Park Narodowy?

Rada Młodzieżowa w Łomiankach wspólnie z Towarzystwem Krajoznawczym Krajobraz realizuje projekt „Parki Narodowe Przyszłości”. Jednym z proponowanych „parków przyszłości” jest Wiślański Park Narodowy.

W ramach projektu „Parki Narodowe Przyszłości” Rada Młodzieżowa zaprasza mieszkańców Łomianek do wypełnienia ankiety dotyczącej „korzystania z terenów zielonych w Twojej okolicy i ochronie przyrody wokół Wisły” [LINK].

Utworzenie m.in. Wiślańskiego Parku Narodowego zostało zaproponowane w opracowaniu autorstwa Piotra Kluba, leśnika z Fundacji Dziedzictwo Przyrodnicze pt. „PROPOZYCJA UZUPEŁNIENIA SIECI POLSKICH PARKÓW NARODOWYCH”.
„Proponowany obszar parku, jak na okolice największego miasta w Polsce, jest słabo zaludniony. W obręb parku narodowego weszłoby 12 rezerwatów przyrody wraz z swoimi otulinami, stanowiąc obszar prawie ¼ powierzchni propozycji parku. Leżący w Warszawie, a przylegający do propozycji parku narodowego rezerwat „Las Bielański”, ze względu na swoją miejską specyfikę nie zostałby włączony w jego granice. Proponowany park narodowy graniczyłby miejscami z Kampinoskim Parkiem Narodowym, a także posiadałby wewnątrz siebie eksklawy tego parku (ryc. 40). Sytuacja ta wymagałaby najpewniej uregulowania prawnego i własnościowego. Wiślański Park Narodowy w przedstawionych poniżej granicach miałby powierzchnię 22 349,39 ha.”

– Park na mapie ciągnie się środek kraju – między Sandomierzem a Płockiem, przez Warszawę – niczym kiszka wtłoczona między płaskie lub strome brzegi najpotężniejszej w kraju, a wciąż mało uregulowanej Wisły. Sama królowa polskich wód i jej niemal dzikie w środkowym odcinku nabrzeża to jedne z ostatnich takich w Europie. Wiosną to tereny zaludnione przez gniazdujące na złocistych wyspach i urwistych brzegach ptaki, jesienią to dla tych zwierząt droga wylotu z północnych części kontynentu. Można spotkać łosia lub – z kajaka – obserwować pływające w nurcie ryby; może kiedyś jeszcze spotkamy tu też jesiotra? – można przeczytać na stronie internetowej Towarzystwo Krajoznawcze „Krajobraz”.

mm./red.

KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW LOMIANKI.INFO

Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.

9 komentarzy

 1. Ewka

  Absolutnie jestem ZA. Może wtedy kretyni na quadach i motocyklach nie będą mogli wariować na wałach. Co stwarza zagrożenie dla spacerujących tam i szukających ciszy ludzi, i straszy zwierzęta, ktrych to jest naturalne środowisko.
  Brawo Rada Młodzieżowa. Trzymam kciuki!

  10
  6
  Odpowiedz
 2. jestem na NIE

  Absolutnie jestem na NIE. Kolejne zawłaszczanie terenu przez zielono czerowonych

  5
  8
  Odpowiedz
 3. NIE ma takiej potrzeby

  Park miejski a nie narodowy. Mamy w bliskiej okolicy Kampinowski Park Narodowy. Brakuje natomiast zagospodarowanych przestrzeni, z infrastrukturą taką jak ławki, place zabaw, siłownie plenerowe.

  3
  4
  Odpowiedz
 4. Małgośka

  Takiego parku nie uda się tego zrobić bez wykupu prywatnych gruntów, a na to pieniędzy nie ma i nie będzie. Pomysł nie realny, ale już samo zwrócenie uwagi na to, że tereny nadwiślańskie są wartościowe jest bardzo dobre. Gratuluję otwartości Radzie Młodzieżowej.

  6
  1
  Odpowiedz
 5. Paweł Zalewski

  Super pomysł, brawo Pani Burmistrz i Rada Młodzieżowa!

  5
  2
  Odpowiedz
  • Kamil

   A co z tym ma współnego burmistrz Żebroska? Znowu chcecie jej przypisać czyjeś zasługi? W informacji wyżej nic nie ma o tym żeby to ona coś zobiła.

   4
   0
  • Brawo Rada Młodziezowa

   Ci od Żebrowskiej wszystko sobie chcą przypisać, każdy pomysł. Ale jak się nie ma swoich pomysłów to się bierze pomysły innych.

   A co do samej propozycji to bardzo ciekawa. Wiadomo jest to tylko propozycja, bez szczegółów, ale warto się nad tym już teraz zastaanaiwć zamin wszystko będzie nad naszę wspólną Wisłą zabetonowane.

   Brawo Rada Młodzieżowa, widać, że myślicie o przyszłości!

   2
   1
 6. JanU

  Użyto w tytule niewłaściwą mapkę, wypaczającą ideę pomysłu. Proszę sprostwoać

  0
  1
  Odpowiedz
 7. TAK dla ochorny przyrody

  Bardzo ciekawy pomysł. Im więcej obszarów chronionych, tym lepiej. Wiadomo, że takie pomysły się rodzą długu, bo procedury, bo opracowania, analizy naukowe. Nikt nie podejmie takiej decyzji pochopnie. Wystaczy przeczytać analizy p. Piotra Kluba. Długa, ale ciekawa i wiele wyjaśniająca lektura.

  Oczywiście łatwiej straszyć i krzyczeć papulistyczne hasełka jak ten Zajęczkowski od Korwina. Chyba tylko ci którzy nie zapoznali się z tą analizą albo podobnie „myślący” są w stanie w to uwerzyć, tak jak hasłom, które wykrzykiwali przed wyborami. Sam Sośnierz z Konfederacji już sam powiedział co myśli o tym ugrupowaniu.

  Posiadacze ziem poza terenami zalewowymi i w międzywale przy planowanym parku mogą tylko się cieszyć. Ceny ziem tam będą rosły jak te propozycje by były faktycznie brane pod uwagę na szczeblu rządowym.
  Ceny działek są zawsze wysokie przy terenach ochrony przyrody. Taka elitarna lokalizacja jest pożądana przez inwestorów, tak samo jak przy Kampinoskim Parku Narodowym w Dąbrowie, czy w Izabelinie. Teraz już 800, 1000 zł/m2 czy może już więcej?

  0
  0
  Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *