www.LOMIANKI.INFO – LOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-KULTURALNY

www.LOMIANKI.INFO
ŁOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-BIZNESOWY

Łomianki: strażacy w gotowości

– To nie były łatwe wakacje. Uczestniczyliśmy w ponad stu interwencjach, a to dla nas rekordowa liczba – mówi komendant Ochotniczej Straży Pożarnej w Łomiankach, Zbigniew Konopka. Pożary, podtopienia, wypadki – to codzienność naszych strażaków.

Tegoroczne wakacje były dla łomiankowskich strażaków wyjątkowo pracowite. Biorąc pod uwagę fakt, iż łomiankowska jednostka jest Ochotniczą Strażą Pożarną, to w przeciągu dwóch wakacyjnych miesięcy odnotowano rekordową liczbę 106 wyjazdów. Interwencje były różne i o różnym stopniu niebezpieczeństwa.
Większość zgłoszeń, jakie przyjęli strażacy, była to walka z owadami, które zagnieździły się w zagrażających ludziom miejscach.

– Zabezpieczaliśmy zarówno roje os, dzikich pszczół, jak również szerszeni. To wyjątkowo groźne zajęcie. Przy pracy z owadami należy zachować wszelkie środki ostrożności, czasami nawet z wezwaniem pszczelarza – komentuje komendant Konopka.

Płonące lasy
Tegoroczny upał dał się we znaki polskim lasom, w których przez większość lata panował najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. Również u nas nie udało się uniknąć pożarów. Strażacy OSP w Łomiankach uczestniczyli w gaszeniu pożaru lasu w pobliskim Janówku.
Jednak nie tylko susza dała znać o sobie. Strażacy aż dziesięć razy usuwali wodę z zalanych piwnic mieszkańców gminy Łomianki oraz usuwali powalone przez wichury konary drzew.

– Ponadto odnotowaliśmy wiele drobnych pożarów, takich jak płonące śmieci, altany na działkach, czy trawy. W wielu przypadkach były one spowodowane przez człowieka i jego brak wyobraźni – dodaje Zbigniew Konopka.

Śmiercionośna trasa
Strażacy wielokrotnie interweniowali w wypadkach i kolizjach samochodowych. Wydobyto dwie ofiary śmiertelne wypadków drogowych i jednego topielca z Jeziora Kiełpińskiego.
Wielkie niebezpieczeństwo dla mieszkańców gminy stanowi trasa E7 przebiegająca niemalże przez jej środek. Właśnie na niej strażacy interweniowali w wakacje aż w sześciu kolizjach. To średnio trzy wypadki miesięcznie i kraksa co półtora tygodnia.

Strażacy apelują o zachowanie ostrożności. Zbliżająca się jesień, to czas porządków na działkach, w sadach i ogrodach. To także czas, kiedy wypalamy trawy, śmieci, gałęzie. I choć te czynności są zabronione i tak wielu nie stosuje się do zakazu. Zatem jeśli już musimy palić zebrane w sadzie gałęzie, to róbmy to z głową, kontrolując ogień zajmujący palenisko!

Agnieszka Zielińska

Łomianki: strażacy w gotowości

KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW LOMIANKI.INFO

Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *