www.LOMIANKI.INFO – LOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-KULTURALNY

www.LOMIANKI.INFO
ŁOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-BIZNESOWY

Ponad 5 miesięcy… i nic

W październiku 2014 r. Rada Miejska zdecydowała o przygotowaniu w Łomiankach tzw. budżetu obywatelskiego, inaczej zwanego partycypacyjnym.

Jego zasady miały zostać opracowane przez zespół złożony z przedstawicieli urzędu, organizacji pozarządowych oraz mieszkańców. Przygotowując ten projekt uchwały sądziłam naiwnie, że burmistrz niezwłocznie ogłosi nabór osób i instytucji chętnych do pracy, o to prosiliśmy podczas sesji. Zespół miał być złożony z zainteresowanych uczestnictwem w tym procesie przedstawicieli różnych środowisk i instytucji, aby jak najlepiej reprezentować łomiankowską społeczność. Gdyby został wybrany zimą, pewnie dziś ogłaszany byłby nabór wśród mieszkańców propozycji projektów na 2016 r., tak jak to właśnie odbywa się w Warszawie: place zabaw, parkingi na rowery, kosze na śmieci, ścieżki edukacyjne, monitoring w wybranych miejscach – to tylko przykłady zgłaszanych projektów.

Niestety nie w Łomiankach, bo tutaj do tej pory nic się nie wydarzyło. Co zatem zrobiono przez ponad 5 miesięcy z uchwałą Rady Miejskiej przyjętą jednogłośnie przez ówczesnych radnych? Odpowiedź jest prozaiczna – NIC. Burmistrz nie zrealizował jej do dziś.

Budżet obywatelski powstaje w wielu gminach, w jednych jest wprowadzany lepiej, w innych gorzej. Ci, którzy rozpoczęli te działania rok temu, dziś wyciągają wnioski z popełnionych wówczas błędów i poprawiają swoje zasady.

Łomianki niczego nie tworzą, pomimo tego, że budżet obywatelski jest uznanym i ważnym mechanizmem aktywności obywatelskiej, wskaźnikiem dojrzałości samorządu lokalnego, umożliwia mieszkańcom współdecydowanie o swojej gminie. Powstaje zatem pytanie czy władze Łomianek faktycznie nie chcą wprowadzić tej formy współpracy ze społecznością lokalną, czy może nie robią tego, bo obawiają się braku wpływu na wybory mieszkańców?

Radna Ewa Krzyżowska na ostatniej sesji zaapelowała do burmistrza o realizację tej uchwały. Tadeusz Krystecki, przewodniczący Rady odpowiedział, że burmistrz przekaże na piśmie swoje stanowisko w tej sprawie. No to czekam – oby nie kolejne 5 miesięcy.

Sylwia Maksim-Wójcicka


Załączone dokumenty:
Uchwała Nr LXVI/394/2014 z 16 października 2014 roku w sprawie opracowania zasad Budżetu Obywatelskiego Gminy Łomianki w roku 2015.pdf

 

Ponad 5 miesięcy... i nic

KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW LOMIANKI.INFO

Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.

5 komentarzy

 1. FIGO.

  Budżet obywatelski jest tak samo mało wygodny dla władzy jak i przekazanie świetlicy w Burakowie mieszkańcom i organizacjom pozarządowym.
  Stacili by by w obu przypadkach nad tym kontrolę, a to najbardzoej boli osoby, które są chore na władzę.

  0
  0
  Odpowiedz
 2. kolpi

  Burmistrz Dąbrowski został wybrany i to on ma decydować o tym co jest najlepsze. Budżet w Łomiankach już jest obywatelski bo obywatele wybrali Burmistrza Dąbrowskiego i on za tych obywateli zdecyduje na co i komu trzeba dawać pieniądze.
  A co to za jakieś lewackie pomysły? Skok na kase?

  0
  0
  Odpowiedz
 3. Prawda

  Widać korzenie z PRL obywatelu starej daty, burmistrz w łomiankach został wybrany przez 20% osób zameldowanych w łomiankach, dlatego nie jest to nawet większość. Program budżetu obywatelskiego ma nakłonić mieszkańców do aktywizacji społeczeństwa lokalnego, do pokazania ze tez mogą coś zmieniać w swojej okolicy na lepsze oraz ze to ich dzieło. Dlatego proszę nie pisać bzdur jeśli sie ma pojęcia

  0
  0
  Odpowiedz
 4. myśl pozytywnie, mimo wszystko

  Aby zacząć wprowadzać budżet partycypacyjny na warunkach godnych nowoczesnego społeczeństwa obywatelskiego muszą być spełnione odpowiednie warunki.
  Zasady powinny być ustalane przez wszystkie zainteresowane strony – mieszkańców, organizacje pozarządowe, rady osiedli i sołectw. Urzędnicy z burmistrzem na czele powinni jedynie służyć pomocą prawną, nie wywierać wpływu na wypracowywane ustalenia. Powinni pełnić funkcje taką do jakiej zostali powołani. Powinni pomagać i sprzyjać oddolnym inicjatywom mieszkańców.

  Czy to jest możliwe w Łomiankach? Obawiam się, że na dzień dzisiejszy, nie.
  Nie jestem w stanie sobie wyobrazić tego aby człowiek, który nie chciał brać udziału niezależnych debatach przedwyborczych, człowiek, który nie zauważył nagrody przyznanej przez niezależnych, zewnętrznych ekspertów lokalnej łomiankowskiej organizacji, nagle porzuci swoje władcze przyzwyczajenia i pozwoli innym ustalać zasady niezależnie jakie one są.

  Może jednak się mylę.
  Jedno jest pewne. Kolejny rok nic się w tej sprawie nie dzieje.

  Warto obejrzeć spotkanie z ekspertem zorganizowane przez Komisję Społeczną poprzedniej Rady Miejskiej
  http://www.lomianki.info/document.php?did=3397

  Niestety to spotkanie też zostało wtedy przemilczane przez burmistrza Dąbrowskiego.

  0
  0
  Odpowiedz
 5. ona

  Proszę Państwa, nie tylko w sprawie budżetu partycypacyjnego czyli tzw. obywatelskiego, nic się nie zadzieje, ponieważ nic się nie dzieje w sprawie pytań zadawanych przez obywateli na stronie internetowej urzędu miasta, mimo tego, ze już kiedyś brak zainteresowania zarzucono Panu Burmistrzowi. I bardzo się wówczas kajał i przepraszał (przed wyborami oczywiście).

  0
  0
  Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *