Profesor Roman Kobendza zainicjował powstanie Kampinoskiego Parku Narodowego
24 listopada 2023 r. mija 68 lat od śmierci prof. dr Romana Kobendzy, botanika i dendrologa, inicjatora powstania Kampinoskiego Parku Narodowego.
Roman Kobendza urodził się w 1886 r. w Niechcicach. Po zdaniu matury w 1908 r. w Warszawie został słuchaczem Towarzystwa Kursów Naukowych, co dało mu w kolejnych latach możliwość podjęcia pracy nauczyciela przyrody. Równocześnie uczestniczył w pracach Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego, poznając Puszczę Kampinoską.
Zasługą Romana Kobendzy jest utworzenie na terenie Puszczy pierwszych rezerwatów ścisłych: Granica w 1936 r. i Sieraków w 1937 r. W 1946 r. został mianowany profesorem nadzwyczajnym. Był członkiem wielu krajowych i zagranicznych towarzystw, pełniąc m.in. funkcję sekretarza generalnego Polskiego Towarzystwa Botanicznego. Pasja poznawania kampinoskich ostępów połączyła profesora Kobendzę z przyszłą żoną Jadwigą Kaczorowską, która prowadziła w Puszczy Kampinoskiej badania geograficzne. Plonem ich wspólnych zainteresowań i pasji był wydany w 1929 r. przewodnik turystyczny Cztery wycieczki do Puszczy Kampinoskiej szlakami wyznaczonymi przez Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego.
Już w latach trzydziestych Jadwiga i Roman Kobendzowie zabiegali o objęcie Puszczy Kampinoskiej ochroną w formie parku narodowego. Niestety, profesor nie doczekał tego momentu. Zmarł cztery lata przed powołaniem Parku, w drodze z pracy do domu – 24 listopada 1955 r.
Jego dorobek i postać uhonorowane zostały w Kampinoskim Parku Narodowym. Imię profesora Romana Kobendzy noszą: obszar ochrony ścisłej Sieraków oraz sędziwy dąb i narzutowy kamień przy szlaku turystycznym w obszarze ochrony ścisłej „Krzywa Góra”. Wśród spuścizny badacza i miłośnika Puszczy Kampinoskiej oprócz prac naukowych pozostały również fotografie, które wykonywał często chodząc po Puszczy. Dzisiaj to prawdziwe perełki w archiwum Kampinoskiego Parku Narodowego! Na niektórych dojrzeć można cień postaci inicjatora powstania Kampinoskiego Parku Narodowego.
Małżeństwo Romana i Jadwigi Kobendzów spoczywa na cmentarzu na warszawskim Służewie przy ul. Wałbrzyskiej. O Puszczy Kampinoskiej wspólnie z żoną w przewodniku turystycznym Cztery wycieczki do Puszczy Kampinoskiej z 1929 r. pisali tak: „Wśród ogółu mieszkańców Warszawy utarł się pogląd, że okolice jej są monotonne i nieciekawe. Wystarczy jednak wyruszyć z Warszawy na północny zachód, by po przebyciu ok. 15 km. zaszyć się w lasy sosnowe i bagniste ostępy, które stanowią resztki słynnej ongiś puszczy Kampinoskiej. Dawnemi czasy zajmowała ona cały obszar, leżący między Wisłą, Bzurą i Utratą, a wschodnie jej krańce podchodziły do przedmieść Warszawy. W rozległych kniejach gnieździło się mnóstwo zwierzyny i ptactwa, to też puszcza Kampinoska była ulubionym tematem polowań książąt mazowieckich, potem królów polskich. Do połowy XVII wieku żyły w niej żubry, na które polował jeszcze Władysław Jagiełło, potem historia wspomina o polowaniach Jana Sobieskiego, Sasów i Stanisława Augusta – na łosie i jelenie”
opr. M. Kamińska, Kampinoski Park Narodowy
fot. archiwum Kampinoskiego PN
Przekop pod Pociechą, kanał odwadniający Długie Bagno autorstwa R. Kobendzy. Zdjęcie z 1930 r.
Długie Bagno, torfowisko pod Pociechą. Zdjęcie R. Kobendzy wykonane 17 lipca 1924 r.
KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW LOMIANKI.INFO
Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.
Łomianki organizują pomoc dla powodzian
W związku z sytuacją powodziową na południu Polski Urząd Miejski razem z Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Łomiankach...
Weź udział w 9. Biegu Sztafetowym w Łomiankach
12 października 2024 r. już po raz dziewiąty odbędzie się Sztafetowy Bieg w Łomiankach. W tym roku oprócz sztafetowego...
Dzień DobryTVN – Pogotowie Roślinkowe zaprasza mieszkańców Łomianek na konsultacje
Dziś - 13 września - na placu przy Urzędzie Miejskim w Łomiankach, tam gdzie stoi Plastusiowa Ławeczka, rozstawiono...
Wybory Gmina Łomianki 2024: Mieszkańcy Łomianek Baczyńskiego wybrali nowy Zarząd Osiedla
11 września 2024 roku odbyło się zebranie mieszkańców osiedla Łomianki Baczyńskiego, podczas którego został wybrany...
130 lat temu urodziła się Maria Kownacka, autorka przygód Plastusia
Maria Kownacka autorka "Platusiowego pamiętnika" urodziła się 11 września 1894 roku. Przez wiele lat była związana z...
Urząd pracuje nad planem ogólnym Gminy Łomianki. Weź udział w konsultacjach
Nowe przepisy wycofują z obiegu prawnego studia uwarunkowań i kierunki zagospodarowania przestrzennego. Wprowadzone...
Wybory Gmina Łomianki 2024: Mieszkańcy Łomianek Trylogia wybrali nowy Zarząd Osiedla
Dziś – 10 września 2024 roku – odbyło się zebranie mieszkańców osiedla Łomianki Trylogia, podczas którego został...
Wybory Gmina Łomianki 2024: Mieszkańcy Łomianek Pawłowo wybrali nowy Zarząd Osiedla
Dziś – 10 września 2024 roku – odbyło się zebranie mieszkańców osiedla Łomianki Pawłowo, podczas którego został...
Wybory Gmina Łomianki 2024: Mieszkańcy Łomianek Prochownia wybrali nowy Zarząd Osiedla
Dziś – 10 września 2024 roku – odbyło się zebranie mieszkańców osiedla Łomianki Prochownia, podczas którego został...
0 komentarzy