www.LOMIANKI.INFO – LOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-KULTURALNY

www.LOMIANKI.INFO
ŁOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-BIZNESOWY

Przyłącz się do XXIII Marszu do Palmir

2 listopada, jak co roku, odbędzie się Marsz do Palmir. Cele Marszu to kształtowanie wartości patriotycznych oraz oddanie czci wszystkim, którzy zginęli w Palmirach. 

Marsz rusza o godzinie 16:00. Zbiórka przed kościołem św. Małgorzaty w Łomiankach. Marsz Młodzieży organizowany jest z inicjatywy okolicznych parafii oraz Rycerzy Kolumba z Rady nr14002 w Łomiankach oraz Rycerzy Parafii Matki Bożej Królowej Rodzin w Dziekanowie Leśnym.

Organizatorzy proszą o zabranie ciepłych ubrań, gorącej herbaty, zniczy i latarek. Piesza trasa biegnie szlakami Puszczy Kampinoskiej. Powrót autokarem przewidziany jest w godz. 20.00-22.00. Osoby nieletnie uczestniczą tylko pod opieką osób dorosłych. Organizatorzy nie ubezpieczają uczestników marszu.


Cmentarz w Palmirach jest miejscem pamięci narodowej. Powstał w roku 1948 roku, na wielkiej polanie, wśród sosnowego lasu na samym skraju puszczy. Między 7 i 8 grudnia 1939, a lipcem 1941 funkcjonariusze SS i policji niemieckiej rozstrzelali około 1700 obywateli polskich, narodowości polskiej i żydowskiej, zazwyczaj przywiezionych z warszawskich więzień i aresztów.
W Palmirach zostali zamordowani wybitni przedstawiciele życia politycznego, społecznego, kulturalnego i zawodowego. Zginęli tu m.in. działacz ludowy marszałek Sejmu Maciej Rataj, działacz PPS Mieczysław Niedziałkowski, wiceprezydent Warszawy Jan Pohorski, olimpijczyk Janusz Kusociński, profesorowie Uniwersytetu Warszawskiego: S. Kopeć i K. Zakrzewski, literaci: W. Hulewicz i S. Piasecki. Egzekucje odbywały się także w innych miejscach Puszczy m.in. w Wólce Węglowej, Laskach i Wydmach Łuże. Ostatnie miały miejsce w 1943 roku.

www.palmiry.eu

mm./red

KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW LOMIANKI.INFO

Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *