www.LOMIANKI.INFO – LOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-KULTURALNY

www.LOMIANKI.INFO
ŁOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-BIZNESOWY

Przysiądź na „Plastusiowej ławeczce”

Maria Kownacka z Plastusiem czekają na mieszkańców Łomianek przy Urzędzie Miejskim przy placyku, przy ul. Szpitalnej/Warszawskiej. 

Z okazji odsłonięcia rzeźby w Centrum Kultury odbyło się spotkanie dotyczące twórczości Marii Kownackiej. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Marii Kownackiej w Łomiankach zaprezentowali występ artystyczny na temat jej twórczości. Sylwetkę i twórczość autorki „Plastusiowego Pamiętnika” przybliżyła  Anna Gruszczyńska – opiekunka Izby Pamięci Marii Kownackiej.

Po występach w Centrum Kultury wszyscy przeszli na plac przy urzędzie, gdzie Uniwersytet Trzeciego Wieku zorganizował wystawę prac plastycznych, a Biblioteka Publiczna – mini warsztaty dla najmłodszych.

„W Łomiankach do tej pory nie było tego typu elementów architektury, które mogłyby być symbolem naszego miasta. Myślę, że Maria Kownacka i Plastuś, którego przygody powstały właśnie w Łomiankach, przy ul. Szpitalnej w „Plastusiowie” są dobrym motywem, który nie tylko upamiętni postać autorki związanej z naszym miastem, ale może też stać się motywem, z którym my jako mieszkańcy będziemy się identyfikować. Sama rzeźba, ławeczka oprócz walorów estetycznych ma też walor praktyczny – można na niej przysiąść. Chciałbym, by Plastusie pojawiły się też w innych miejscach Łomianek. Może przy ICDS Plastuś-sportowiec, może przy Centrum Kultury Plastuś-muzyk, przy Bibliotece Plastuś-czytelnik, albo przy szkole Plastuś-uczeń. Na pewno takie projekty będę zgłaszał do kolejnych edycji Łomiankowskiego Mechanizmu Partycypacyjnego. Czy będą zrealizowane zależy wyłącznie – tak jak w przypadku tego projektu – od mieszkańców, bo to przecież właśnie oni o tym decydują” – mówił autor pomysłu „Plastusiowej Ławeczki” Maciej Moraczewski .

W oddsłonięciu ławeczki uczestniczyli: Burmistrz Łomianek – Małgorzata Żebrowską-Piotrak, Prezes Zarządu Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej – Barbara Różewska, dzięki uprzejmości której Urząd Miejski w Łomiankach otrzymał prawa autorskie do wizerunku Plastusia, Opiekunka Izby Pamięci Marii Kownackiej – Anna Gruszczyńska, Dyrektor Muzeum Dobranocek w Rzeszowie – Katarzyna Lubas, która przywiozła ze sobą „Plastusiową wystawę”, Pomysłodawca i autor projektu – Maciej Moraczewski, Jan Holnicki-Szulc – spadkobierca Plastusiowa, siostrzeniec Marii Kownackiej, Wykonawcy ławeczki – Pani Magdalena Walczak i Pan Marcin Mielczarek – artyści z Łodzi, których projekt skradł serca komisji konkursowej, Grażyna Kozińska – wieloletnia dyrektor Biblioteki Publicznej w Łomiankach, która miała przyjemność znać Marię Kownacką, Dyrektor Centrum Kultury Janusz Zawadzki, Dyrektor Biblioteki Publicznej w Łomiankach Michał Kowalczyk, Dyrektor SP1 im. Marii Kownackiej – Magdalena Zalewska oraz uczniowie Szkoły Podstawowej w Łomiankach, uczestnicy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Łomiankach i mieszkańcy.


Autor pomysłu: Aleksandra Moraczewska i Maciek Moraczewski
Projekt i wykonawcy rzeźby: Magdalena Walczak i Marcin Mielczarek
Rzeźba zrealizowana w ramach Łomiankowskiego Mechanizmu Partycypacyjnego 2023.

red.

 

 

 

 

KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW LOMIANKI.INFO

Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.

1 komentarz

  1. Ewa

    Panie Macieju, to co Pan wymyślił to najlepszy, najfajniejszy i najładniejszy projekt z dotychczas zgłaszanych do Mechanizmu Partycypacyjnego. Gratuluję i dziękuję. Łomianki mają w końcu coś ładnego, optymistycznego i łączącego a nie dzielącego mieszkańców.

    2
    0
    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *