www.LOMIANKI.INFO – LOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-KULTURALNY

www.LOMIANKI.INFO
ŁOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-BIZNESOWY

Reaktywacja Klubu Honorowych Dawców Krwi w Łomiankach

7 grudnia o godzinie 19:00 w ICDS, ul. Staszica 2 odbędzie się spotkanie w sprawie reaktywacji Klubu Honorowych Dawców Krwi w Łomiankach. 

Honorowe krwiodawstwo to bezinteresowny i szlachetny gest, który może uratować życie wielu ludzi. W Polsce, każdego dnia – jak podaje portal krewniacy.org –  potrzebnych jest około 9500 jednostek krwi, które są wykorzystywane w leczeniu pacjentów z chorobami onkologicznymi, wymagających transplantacji narządów lub po wypadkach drogowych.

Jak informuje Narodowe Centrum Krwi w 2022 roku pobrano – w siedzibach głównych NCK, Oddziałach Terenowych, mobilnych akcjach pobierania krwi w 21. Regionalnych Centrach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa – 1 389 011 donacji. Mimo, że liczba „pobrań” stale rośnie, to nadal zapotrzebowanie na krew często przewyższa jej podaż, dlatego tak ważne jest, aby zachęcać do regularnego krwiodawstwa.

Kto może zostać honorowym dawcą krwi?

Honorowi dawcy krwi to osoby, które bezpłatnie oddają krew lub jej składniki Aby zostać honorowym dawcą krwi, trzeba przejść badanie lekarskie i wypełnić ankietę dotyczącą swojego stylu życia i historii medycznej. Proces oddawania krwi trwa zazwyczaj około 10 minut i jest bezpieczny, ponieważ używa się jednorazowego sprzętu. Po oddaniu krwi, dawca otrzymuje posiłek regeneracyjny i wyniki badań diagnostycznych.

Honorowe krwiodawstwo nie tylko pomaga innym, ale również przynosi korzyści dla samego dawcy. Regularne oddawanie krwi może obniżyć ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, poprawić układ odpornościowy i samopoczucie. Ponadto, honorowi dawcy krwi mają prawo do wielu przywilejów, takich jak ulga podatkowa, zwolnienie z pracy, bezpłatne zaopatrzenie w leki, szybszy dostęp do opieki zdrowotnej, ulgi w komunikacji.

Reaktywacja Klubu Honorowych Dawców Krwi w Łomiankach

– Serdecznie zapraszam wszystkich krwiodawców i osoby zainteresowane krwiodawstwem na spotkanie w sprawie reaktywacji Klubu Honorowych Dawców Krwi w Łomiankach – zachęca Jan Grądzki, wieloletni członek i prezes honorowy łomiankowskiego HDK. – Klub to propagowanie i popularyzowanie idei honorowego krwiodawstwa ze szczególnym podkreśleniem bezinteresowności daru krwi.

Spotkanie odbędzie się 7 grudnia o godzinie 19:00 w ICDS, ul. Staszica 2.

Pamiętaj, że Twoja krew może być darem bezcennym, najlepszym jaki może podarować człowiek drugiemu człowiekowi.

mm.red

KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW LOMIANKI.INFO

Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.

3 komentarze

 1. Oksana Kutsyk

  Czy może oddać krew kobieta karmiąca piersią?

  0
  0
  Odpowiedz
  • Marta

   Najlepiej zapytaj się swojego lekarza.
   Też się kiedyś tym interesowałam i dowiedziałam się, że ciążą jest jednym z przeciwwskazań przez 6 miesięcy od porodu.

   0
   0
 2. Wwr

  Wybory sie zblizaja to zaczynaja sie wylaniac ciemne typki

  0
  0
  Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *