Stan Borys
Stan Borys (jest to jego właściwe imię i nazwisko) urodził się 3 IX 1941 r. pod Rzeszowem.
Od lat młodzieńczych interesował się poezją. Dysponował też nienaganną dykcją i niezwykle silnym głosem. W 1965 r. los zetknął go z muzykiem Tadeuszem Nalepą. Razem założyli zespół Blackout.
Stan Borys wymyślił jego nazwę i namówił do współpracy poetę – Bogdana Loebla – autora słów takich przebojów jak: „Anna” czy „Studnia bez wody”.
Po dwóch latach, drogi Borysa i Nalepy rozeszły się, a rozpoczęła współpraca z zespołem Bizony. Nagrał z nimi wielki wakacyjny hit „Spacer dziką plażą”. Jednak już wtedy interesował go bardziej ambitny repertuar. W 1968 r. na Festiwalu w Opolu wystąpił z piosenką „To ziemia” zdobywając nagrodę dziennikarzy.
Od 1970 r. występował już wyłącznie jako solista. Wziął udział w tysiącach koncertów, operach rockowych, oratoriach muzycznych. Był laureatem wielu nagród na krajowych i zagranicznych festiwalach piosenki, m.in. na V Olimpiadzie Piosenki w Atenach w 1972 r. W 1973 otrzymał „Bursztynowego Słowika” na Festiwalu w Sopocie za „Jaskółkę uwięzioną”. Niestety, śpiewanie takich pieśni, a także sceniczny wizerunek artysty przypominający postać biblijną, przeszkadzały komunistycznej władzy. 7 grudnia 1975 r. Stan Borys wyjechał z Polski. Miał zamiar już nigdy tu nie wracać.
W Ameryce śpiewał w klubach, występując z różnymi muzykami, szlifując artystyczny warsztat i język angielski, co wykorzystał później przy nagrywaniu płyt z amerykańskimi zespołami. Promował tam jednocześnie polską poezję. Zmierzył się z trudną twórczością Norwida. W 1983 r. w 100 rocznicę śmierci tego poety wyreżyserował i zagrał postać tytułową w spektaklu „Norwid” na University of Illinois w Chicago, a w 1988 nagrał płytę z recytowanymi i śpiewanymi przez siebie wierszami wieszcza pt. „…piszę pamiętnik artysty – hańba temu, kto o tym źle myśli!”, z której pochodzi m.in. utwór „coraz to z ciebie jako z drzazgi smolnej…” z jego muzyką. Po roku 1989 Stan Borys zaczął bywać i występować w Polsce. W 1997 w Teatrze Muzycznym w Gdyni, stworzył gościnnie niezapomnianą kreację jako Jean Valjean w największym musicalu lat 90. „Les Miserables” („Nędznicy”) wg Victora Hugo. W 1998 r. w USA ukazała się płyta pt. „Niczyj”, owoc współpracy Stana Borysa, krzewiciela polskiej poezji, z wieloma znanymi, światowej klasy muzykami.
Od 2004 r. większość czasu spędza Stan Borys w Polsce. Na swoje miejsce zamieszkania wybrał Łomianki.
Podczas jednej z wielu podróży po kraju związanych z jego występami, poznał przypadkiem u wrocławskiego fryzjera młodziutkiego gitarzystę solowego z Dzierżoniowa – Grzegorza Stępnia, który zaprezentował mu swoje umiejętności. Stana niezwykle zachwyciła świeżość jego brzmienia i zaproponował mu współpracę. Grzegorz zrobił nowe aranże do kilku piosenek Borysa.
Następnie ściągnął swoich kolegów: basistę Jurka „Kwinto” Kwintę z Dzierżoniowa, gitarzystę Grzegorza Moj z Bielawy, a także wrocławian: klawiszowca Łukasza Damrycha i perkusistę Michała Czwojdę, i w ten sposób powstała nowa grupa muzyczna Stana Borysa – Imię jego 44. Ich wspólnym występem w Łomiankach 28 X 2006 r. rozpoczął Stan Borys jubileuszową trasę koncertową z okazji 45-lecia swojej pracy artystycznej, podczas której 5 XI 2006 w Filharmonii Rzeszowskiej został odznaczony m.in. Złotym Krzyżem Zasługi nadanym przez Prezydenta RP oraz srebrnym medalem Zasłużony Kulturze – Gloria Artis przez Ministra Kultury.
W kwietniu 2007 ukazał się singiel pt. „Znieczulica” nagrany wspólnie z grupą Imię jego 44, a w maju CD pt. „Stan Borys” z największymi jego przebojami.
Stana Borysa reprezentuje firma Amphy-Music International.
Zainteresowani mogą dowiedzieć się więcej o artyście ze stron internetowych: www.stanborys.com i www.amphymusic.com.
Kontakt:
www.stanborys.com
www.amphymusic.com„
KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW LOMIANKI.INFO
Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.
1 komentarz
Wyślij komentarz
Wody Polskie zmodernizują wały przeciwpowodziowe w gminie Łomianki
Jak informuje Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Warszawie... modernizacja wałów przeciwpowodziowych Wisły w gminie...
W Dziekanowie Leśnym odbyła się Międzyszkolna Olimpiada Sportowa. Zobacz relację foto-video
W duchu sportowej rywalizacji i wzajemnego dopingu uczniowie klas 1–3 z trzech szkół podstawowych gminy Łomianki...
Siostry Niepokalanki są w Burakowie od 85 lat!
W sobotę 24 maja 2025 r. Siostry Niepokalanki świętowały 85-lecie przybycia do Burakowa. W 1940 roku Józef Przyłuski...
Food trucki przejmują Łomianki! Dwudniowy Piknik Smaków przy ICDS. KONKURS
Szykuje się prawdziwa uczta! Już w najbliższy weekend przy Integracyjnym Centrum Dydaktyczno Sportowym w Łomiankach...
Rejonowi Straży Miejskiej w Łomiankach – sprawdź kto dba o porządek na Twojej ulicy?
Funkcjonariusze rejonowi Straży Miejskiej w Łomiankach realizują zadania związane z utrzymaniem porządku publicznego...
Janina Pełczyńska – jedna z pierwszych nauczycielek w powojennych Łomiankach
Zmarła Janina Pełczyńska – nauczycielka, społeczniczka. Przeżyła wojnę, przesiedlenie, samotne macierzyństwo i...
Szkoła w Dziekanowie Polskim istnieje od 120 lat. Obejrzyj uroczystość
W Szkole Podstawowej w Dziekanowie Polskim odbyła się uroczystość z okazji 120. rocznicy istnienia szkoły, 70....
Sukces Szkoły Podstawowej nr 3 na XXVII Mazowieckich Igrzyskach Młodzieży Szkolnej
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 z Oddziałami Dwujęzycznymi i Sportowymi im. Janusza Kusocińskiego w Łomiankach...
Dzień Otwarty OSP Łomianki. Strażackie atrakcje i edukacja w jednym
Dzień Otwarty OSP w Łomiankach to stały punkt corocznych atrakcji przygotowanych dla mieszkańców przygotowany przez...
Prawdziwe imię i nazwisko Stana Borysa to Stanisław Guzek!