www.LOMIANKI.INFO – LOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-KULTURALNY

www.LOMIANKI.INFO
ŁOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-BIZNESOWY

Szybciej do pracy

Szybka kolej do Łomianek i połączenia szynowe w stolicy do 2013 roku? To nie bajka, lecz realne plany samorządu województwa mazowieckiego, który chce rozwijać transport szynowy na terenie Warszawy i całego Mazowsza.

– Samorząd województwa jest w ostatniej fazie przejmowania spółki WKD – powiedział „Echu”” radny sejmiku województwa Grzegorz Kostrzewa-Zorbas. – Chcemy rozwijać sieć szybkich połączeń kolejowych w zupełnie nowej technologii, szybkich tramwajów miejskich. Będzie to pierwsza kolej lokalna w Polsce.
W planach jest wybudowanie nowej linii – od stacji metra Młociny właśnie do Łomianek oraz przedłużenie istniejącej przez Raszyn do Janek. Samorząd przeznaczył ponad 100 mln zł na kilka najbliższych lat na rozbudowę torów i zakup nowego taboru. Nowe pociągi będą mogły osiągać prędkość ponad 100 km/h.

Ogromny zastrzyk finansowy województwo otrzymało ze środków Unii Europejskiej. Trzy mld euro to niebagatelne pieniądze. Oprócz tego samorządy uzyskały prawo ubiegania się o środki, które rozdziela rząd. Część z nich będzie przeznaczona na transport szynowy.

W maju odbyło się wspólne posiedzenie dwóch komisji sejmiku województwa, dotyczące właśnie rozwoju transportu szynowego. Samorządowcy, przedstawiciele rządu, prezesi spółek kolejowych i niezależni eksperci zastanawiali się, w jakim kierunku miałby pójść ów rozwój. Dzięki potężnej dotacji będzie można rozwijać zarówno połączenia na terenie metropolii warszawskiej (tu dużą rolę będą odgrywać samorządy lokalne), jak i te między metropolią a dużymi miastami województwa, takimi jak Radom, Ostrołęka, Płock czy Ciechanów (tu wiele zależy od PKP i PLK).

Jest szansa, że oprócz WKD samorząd województwa przejmie też Koleje Mazowieckie. Obecnie spółka ta jest zadłużona i nie posiada żadnego własnego majątku. Pociągi dzierżawi albo od samorządu, albo od PKP Przewozy Regionalne. Istnieje projekt usamorządowienia spółki po oddłużeniu. To pozwoliłoby rozwijać połączenia na terenie aglomeracji warszawskiej. – Od początku XIX wieku powstawało tych połączeń bardzo wiele – mówi Grzegorz Kostrzewa-Zorbas. – Do historii przeszedł zwrot „”samowarek do Marek””. W latach 50-tych zaczęto je likwidować, gdyż były uważane za przeżytek. Dziś można stworzyć podobne połączenia w bardzo nowoczesnej technologii.

Jeszcze jednym godnym uwagi planem samorządu jest warszawska obwodnica kolejowa. Jej budowę zawarła także w swoim programie wyborczym obecna prezydent stolicy, Hanna Gronkiewicz-Waltz. Obwodnica połączy dwie strony Warszawy. Na północy będzie przebiegać przez Żoliborz, na południu przez Powiśle i centrum, na zachodzie zahaczy o Bemowo, na wschodzie zaś o Pragę. Większość torów, które posłużą warszawskiej obwodnicy już istnieje. To, że do tej pory są niewykorzystane jest ogromnym zaniedbaniem wszystkich poprzednich władz stolicy i kolejnych zarządów PKP. Teraz trzeba będzie je oczywiście (wraz z istniejącymi stacjami) odnowić, dobudować nowe stacje i fragmenty torów. Obwodnicę obsługiwać będą pociągi Szybkiej Kolei Miejskiej.

Po europejskuJuż dziś wiadomo, że budowa nowych dróg nie rozwiązuje problemów zakorkowanej metropolii, w której wciąż przybywa mieszkańców i ubywa miejsca na drogi. Metro, szybkie tramwaje i SKM – przez połączenie tych trzech środków transportu w spójny system można upodobnić komunikację w aglomeracji warszawskiej do systemów funkcjonujących w zachodniej Europie. Dzięki otrzymanym funduszom z Unii jest to realna perspektywa. Sejmik województwa uchwalił zamówienie strategii rozwoju transportu szynowego na Mazowszu u najlepszych specjalistów europejskich i przeznaczył w budżecie na 2007 rok pół miliona złotych na sfinansowanie tego przedsięwzięcia. Teraz ruch należy do władz wykonawczych. – Trzeba pilnie rozpisać przetarg w Unii Europejskiej – mówi Grzegorz Kostrzewa-Zorbas, pomysłodawca projektu.

mz
Echo Łomianek i Bielan nr nr 9/2007

Szybciej do pracy

KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW LOMIANKI.INFO

Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *