


Szybciej do pracy
Szybka kolej do Łomianek i połączenia szynowe w stolicy do 2013 roku? To nie bajka, lecz realne plany samorządu województwa mazowieckiego, który chce rozwijać transport szynowy na terenie Warszawy i całego Mazowsza.
– Samorząd województwa jest w ostatniej fazie przejmowania spółki WKD – powiedział „Echu”” radny sejmiku województwa Grzegorz Kostrzewa-Zorbas. – Chcemy rozwijać sieć szybkich połączeń kolejowych w zupełnie nowej technologii, szybkich tramwajów miejskich. Będzie to pierwsza kolej lokalna w Polsce.
W planach jest wybudowanie nowej linii – od stacji metra Młociny właśnie do Łomianek oraz przedłużenie istniejącej przez Raszyn do Janek. Samorząd przeznaczył ponad 100 mln zł na kilka najbliższych lat na rozbudowę torów i zakup nowego taboru. Nowe pociągi będą mogły osiągać prędkość ponad 100 km/h.
Ogromny zastrzyk finansowy województwo otrzymało ze środków Unii Europejskiej. Trzy mld euro to niebagatelne pieniądze. Oprócz tego samorządy uzyskały prawo ubiegania się o środki, które rozdziela rząd. Część z nich będzie przeznaczona na transport szynowy.
W maju odbyło się wspólne posiedzenie dwóch komisji sejmiku województwa, dotyczące właśnie rozwoju transportu szynowego. Samorządowcy, przedstawiciele rządu, prezesi spółek kolejowych i niezależni eksperci zastanawiali się, w jakim kierunku miałby pójść ów rozwój. Dzięki potężnej dotacji będzie można rozwijać zarówno połączenia na terenie metropolii warszawskiej (tu dużą rolę będą odgrywać samorządy lokalne), jak i te między metropolią a dużymi miastami województwa, takimi jak Radom, Ostrołęka, Płock czy Ciechanów (tu wiele zależy od PKP i PLK).
Jest szansa, że oprócz WKD samorząd województwa przejmie też Koleje Mazowieckie. Obecnie spółka ta jest zadłużona i nie posiada żadnego własnego majątku. Pociągi dzierżawi albo od samorządu, albo od PKP Przewozy Regionalne. Istnieje projekt usamorządowienia spółki po oddłużeniu. To pozwoliłoby rozwijać połączenia na terenie aglomeracji warszawskiej. – Od początku XIX wieku powstawało tych połączeń bardzo wiele – mówi Grzegorz Kostrzewa-Zorbas. – Do historii przeszedł zwrot „”samowarek do Marek””. W latach 50-tych zaczęto je likwidować, gdyż były uważane za przeżytek. Dziś można stworzyć podobne połączenia w bardzo nowoczesnej technologii.
Jeszcze jednym godnym uwagi planem samorządu jest warszawska obwodnica kolejowa. Jej budowę zawarła także w swoim programie wyborczym obecna prezydent stolicy, Hanna Gronkiewicz-Waltz. Obwodnica połączy dwie strony Warszawy. Na północy będzie przebiegać przez Żoliborz, na południu przez Powiśle i centrum, na zachodzie zahaczy o Bemowo, na wschodzie zaś o Pragę. Większość torów, które posłużą warszawskiej obwodnicy już istnieje. To, że do tej pory są niewykorzystane jest ogromnym zaniedbaniem wszystkich poprzednich władz stolicy i kolejnych zarządów PKP. Teraz trzeba będzie je oczywiście (wraz z istniejącymi stacjami) odnowić, dobudować nowe stacje i fragmenty torów. Obwodnicę obsługiwać będą pociągi Szybkiej Kolei Miejskiej.
Po europejskuJuż dziś wiadomo, że budowa nowych dróg nie rozwiązuje problemów zakorkowanej metropolii, w której wciąż przybywa mieszkańców i ubywa miejsca na drogi. Metro, szybkie tramwaje i SKM – przez połączenie tych trzech środków transportu w spójny system można upodobnić komunikację w aglomeracji warszawskiej do systemów funkcjonujących w zachodniej Europie. Dzięki otrzymanym funduszom z Unii jest to realna perspektywa. Sejmik województwa uchwalił zamówienie strategii rozwoju transportu szynowego na Mazowszu u najlepszych specjalistów europejskich i przeznaczył w budżecie na 2007 rok pół miliona złotych na sfinansowanie tego przedsięwzięcia. Teraz ruch należy do władz wykonawczych. – Trzeba pilnie rozpisać przetarg w Unii Europejskiej – mówi Grzegorz Kostrzewa-Zorbas, pomysłodawca projektu.
mz
Echo Łomianek i Bielan nr nr 9/2007
„
KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW LOMIANKI.INFO
Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.


Ośrodek Pomocy Społecznej organizuje akcję „Ukryte Piękno”
"Znamy Kobiety i nastolatki, które nigdy lub prawie nigdy nie mogły zaznać piękna, pozwolić sobie na zakup kosmetyków...

Dołącz do spotkania z GAZ-SYSTEM i poznaj szczegóły budowy Gazociągu Warszawskiego
GAZ-SYSTEM zaprasza mieszkańców gminy Łomianki na spotkanie dotyczące budowy Gazociągu Warszawskiego. Nowy gazociąg o...

Sezon w łomiankowskim parku linowym otwarty
1 czerwca w Dzień Dziecka, ponownie został otwarty Park Linowy przy ulicy Łyżwiarskiej w Dąbrowie Leśnej. Jak...

Wiosenny festiwal food trucków w Łomiankach – KONKURS
Przed mieszkańcami Łomianek najsmaczniejszy event tej wiosny - 8 czerwca startuje tu wiosenny zlot food trucków....

Harmonogram odbioru odpadów w czerwcu
Zapraszamy do zapoznania się z czerwcowym harmogramem odbioru odpadów z terenu Gminy Łomianki. Terminy odbioru odpadów...

Zobacz jak może wyglądać szkoła w Łomiankach Dolnych
Urząd Miejski zaprezentował założenia przedsięwzięcia "Budowa Zespołu Szkół w Łomiankach Dolnych". Podczas posiedzenia...

Startuje Łomiankowski Mechanizm Partycypacyjny na 2024 rok
Od poniedziałku, 22 maja, rusza proces Łomiankowskiego Mechanizmu Partycypacyjnego na 2024 rok. Do wykorzystania jest...

Komisja wybrała projekt łomiankowskiej Plastusiowej Ławeczki
Komisja konkursowa wybrała projekt Plastusiowej Ławeczki, która stanie przy skrzyżowaniu ulic Szpitalnej i...

Łomiankowska Karta Mieszkańca – nie dla wszystkich
Radni przyjęli zaproponowany przez Urząd Miejski projekt uchwały w sprawie wprowadzenia programu Łomiankowska Karta...
0 komentarzy