www.LOMIANKI.INFO – LOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-KULTURALNY

www.LOMIANKI.INFO
ŁOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-BIZNESOWY

KMŁ vs ZTM?

Co jakiś czas w Łomiankach odżywa dyskusja na temat opłacalności korzystania przez gminę z usług KMŁ. Może wreszcie przydałoby się zestawić oferty tych dwóch firm? Z takim pomysłem wystąpili Czytelnicy „Echa”” oraz użytkownicy łomiankowskiego forum internetowego.

Przedstawiciele ZTM-u w nieoficjalnych rozmowach dotyczących komunikacji aglomeracyjnej wyśmiewają się z władz Łomianek twierdząc, że dwukrotnie przepłacają za komunikację. Tymczasem oficjalnie ZTM nie ma dla tej gminy żadnej konkretnej oferty.
– W tym momencie nie możemy jasno powiedzieć, co ZTM mógłby zaoferować mieszkańcom Łomianek. Wszystko zależy bowiem od stanowiska władz gminy – mówi rzecznik ZTM Igor Krajnow. – Z tego co mi wiadomo władze gminy „”od zawsze”” uważały, że nie potrzebują komunikacji warszawskiej, ponieważ mają swoją. Podczas planowania reformy linii nocnych w Warszawie ZTM przedstawił Łomiankom propozycję uruchomienia tam takiej linii. Niestety władze gminy odrzuciły propozycję. Dopiero gdy władze Łomianek wystąpią do nas z inicjatywą wzbogacenia komunikacji (obecnie jest to tylko jedna linia ZTM), będziemy mogli zasiąść do rozmów i ustalić szczegóły.

KMŁ istnieje od 16 lat. Dla wielu osób, w tym także dla nowych władz Łomianek, jest ona oczywistością. W tym roku dotacja z budżetu gminy dla KMŁ wyniesie 1,8 mln zł. Czy to dużo?

– Stawka za kilometr to około 1,30 zł. Gdzie tu więc dwukrotna nadpłata! – bulwersuje się prezes KMŁ Tadeusz Kordek. – Do tego trzeba doliczyć zakup autobusów, konserwację przystanków itd. Sam parokrotnie byłem świadkiem negocjacji z ZTM i wiem, że gmina musi na początku zapłacić stuprocentową stawkę, potem dopiero może negocjować rabaty. Gmina więc nic by nie zaoszczędziła. Stawki ZTM za komunikację nocną wynoszą z kolei około 4,70 zł. Przypuszczam, że na tej podstawie zarząd będzie też chciał podnosić stawki za linie dzienne.

Nie należy jednak zapominać, że ZTM liczyłoby gminie Łomianki tylko te kilometry, które wozy przejechałyby od granic Warszawy. Rzeczywiście, niektóre samorządy nie radziły sobie w negocjacjach z ZTM-em i np. w gminie Jabłonna przez jakiś czas nie było miejskich autobusów. Jednak są i inne przykłady – gminie Nieporęt udało się wynegocjować obniżenie kosztów dopłat do przewozów z ponad 800 tys. do poniżej 300 tys. zł oraz ostatnio – uruchomić drugą linię komunikacji ZTM. Okazuje się, że w atmosferze rozmów o usprawnianiu komunikacji aglomeracyjnej miejscowości podwarszawskie mogą wiele zyskać.

Mieszkańcy Łomianek, którzy pracują lub studiują w Warszawie i regularnie kupują dwa bilety miesięczne przyznają, że to niewygodne rozwiązanie. – Miesięcznie wydaję ponad 200 zł na bilety dla siebie i dla dziecka – mówi Czytelniczka „”Echa””. – Przy moich zarobkach jest to duża suma. A co jeśli ktoś ma kilkoro dzieci?

Mieszkańcy zastanawiają się też, czy nie można by było poprowadzić linii autobusowych z innych części Warszawy, nie tylko z placu Wilsona. – Jest to technicznie oczywiście możliwe, jednak takie rozwiązanie raczej nie będzie brane pod uwagę – mówi rzecznik ZTM. – Dojazd do pl. Wilsona jest najlepszym rozwiązaniem, gdyż umożliwia szybką przesiadkę do metra.

Niezależnie jednak od trasy autobusów warto by było zapoczątkować otwartą dla wszystkich mieszkańców gminy debatę społeczną na temat komunikacji w Łomiankach. Zapotrzebowanie na taką dyskusję jest. I przede wszystkim wystąpić do ZTM-u o przedstawienie konkretnej oferty – by było o czym rozmawiać.

Nadal zachęcamy naszych Czytelników do dzielenia się spostrzeżeniami na poruszony temat pod redakcyjnym numerem telefonu: 022 614-58-28 oraz e-mailem: echo@gazetaecho.pl.

mz
Echo Łomianek i Bielan nr 9/2007

KMŁ vs ZTM?

KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW LOMIANKI.INFO

Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *