

Bogdan Warowny – artysty malarz z Dąbrowy
Pan Bogdan nie ma rodziny o tradycjach malarskich, jednak już od najmłodszych lat wiedział po prostu co będzie robił. Odkąd pamięta, wiedział, że będzie malował – to było jego marzenie. Już w szkole podstawowej jakaś siła ciągnęła go w stronę tej dziedziny sztuki.
Ojciec artysty był inżynierem – projektował silniki wysokoprężne – i dzięki temu zawsze miał jako dziecko pod dostatkiem ołówków i papieru.
Będąc chłopcem głównie rysował. W szkole podstawowej był tym, który ozdabiał sale szkolne i jak trzeba było coś namalować, wykorzystywano jego zdolności.
Pamięta że już jako małe dziecko chodził bardzo często do Muzeum Narodowego i przyglądał się obrazom. Było to dla niego zawsze wielkie przeżycie. Po ukończeniu szkoły podstawowej zaczął naukę w liceum plastycznym w Łazienkach. Jest z ostatniego rocznika, który ukończył tę szkołę.
W roku 1977 rozpoczął studia na Wydziale Malarstwa warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Miał to szczęście, że jego nauczycielem był wspaniały Jan Tarasin (malarz i grafik, wielbiciel Bruegla, jeden z ciekawszych polskich artystów) późniejszy rektor ASP.
Przez trzy lata pod kierunkiem prof. Haliny Chrostowskiej studiował grafikę (Pani profesor uważała go za wybitnego studenta).
Ponieważ od dzieciństwa rysował, malarstwo sprawiało mu sporo kłopotów. Na uczelni nauczył się w pewnym stopniu sztuki malowania. Jednak dopiero w Ameryce dostał tęgą szkołę malowania, kiedy to musiał zarabiać na chleb malowaniem.
Wyjechał z kraju do Stanów w 1989 roku i rozpoczął współpracę z domem aukcyjnym „Gulf Shore Auction Company””. To była praca ściśle komercyjna. Malował na zamówienie i zarabiał pieniądze. Wykonywał kopię obrazów od Piero della Franceska do Vincenta van Gogha. W chwili obecnej tego domu aukcyjnego już nie ma. Artysta utrzymuję jednak nadal kontakt ze Stanami.
Zamieszkał w Łomiankach – Dąbrowie. Obecnie „”żyje z malowania””. Jeżeli teraz sprzedaje obraz, to ma on określoną wartość, co kiedyś nie było tak oczywistym. Swoje obrazy wystawia i sprzedaje w galeriach w całej Polsce. Czasami potencjalni nabywcy jego sztuki zgłaszają się osobiście.
Jego obrazy są osadzone w naturalizmie i abstrakcjonizmie. Te abstrakcyjne uważa za trudniejsze od realistycznych. Obraz abstrakcyjny nie ma żadnego punktu odniesienia, dlatego jest trudno jest go skomponować. W realistycznych znajdują się punkty odniesienia, np. piękna kobieta lub dziecko. Taki obraz jest dużo łatwiej namalować. Nie maluje miniatur. Ma za słabe oczy i odsuwa się od tego rodzaju form artystycznego wyrazu.
W jego pracach nie ma dynamiki, bardzo lubi spokój. Jest zdania, że jakby prześledzić przez wieki naszą kulturę śródziemnomorską to większość obrazów związanych z naszą wspólną europejską kulturą są to obrazy spokojne. Może nieco sztuki barokowej jest trochę szalonej, potem ekspresjonizm niemiecki…, a nawet impresjoniści malowali większość obrazów spokojnych.
Obrazy tworzy czasem w kilkanaście minut. Są jednak obrazy, które malował przez dwa lata.
Maluje bardzo drobnymi pędzlami, nie używa dużych pędzli. Stara się być uczciwy w tym co robi. Uważa, że generalnie na rynku jest dużo udawanego realizmu.
Pan Wiesław Ochman, który przyjeżdża często mówi do artysty – „”Panie Bogdanie, pana koledzy dawno by ten obraz skończyli, a Pan maluje, maluje i końca nie widać””. Wiesław Ochman nie tylko wspaniale śpiewa, ale sam maluje obrazy, skończył liceum plastyczne i jest znakomitym malarzem i kolekcjonerem. Wiesław Ochman organizuje charytatywne aukcje obrazów, między innymi w Nowym Jorku, które służą rozwojowi kultury polskiej. Parę obrazów Bogdana Warownego znalazło się na aukcjach pana Wiesława, w tym obraz przedstawiający pejzaż Łomianek. Przepiękne pejzaże Łomianek i okolic inspirują go do namalowania szeregu obrazów. Na ostatnim wernisażu w Domu Kultury pokazał trzy pejzaże z Łomianek – dwa zimowe i jeden jesienny.
Pomimo upływu czasu, cały czas tkwi w nim pasja malowania – jednak jako że żyje z malarstwa, czasami nie maluję tego, co by chciał.
W trakcie malowania ogarnia go często tzw. gorączka twórcza, ale najczęściej liczy się praca. Większość obrazów, jak mówi – „”trzeba wypracować””. Malując cały czas stara się doskonalić swój warsztat.
Drugą pasją artysty jest robienie mebli oraz rzeźbienie. Sam robi ramy do obrazów oraz złocenia ram. Nikt go stolarstwa nie uczył. Jest samoukiem. Prawie wszystkie dębowe meble w domu wykonał swoją ręką. Wiele osób nie wierzy, że je zrobił.
Trzecią pasją Bogdana Warownego jest piłka nożna – to zapalony kibic.
Piotr Derentowicz
„
KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW LOMIANKI.INFO
Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.
3 komentarze
Wyślij komentarz


Harmonogram odbioru odpadów w czerwcu
Zapraszamy do zapoznania się z czerwcowym harmogramem odbioru odpadów z terenu Gminy Łomianki. Terminy odbioru odpadów...

Zobacz jak może wyglądać szkoła w Łomiankach Dolnych
Urząd Miejski zaprezentował założenia przedsięwzięcia "Budowa Zespołu Szkół w Łomiankach Dolnych". Podczas posiedzenia...

Startuje Łomiankowski Mechanizm Partycypacyjny na 2024 rok
Od poniedziałku, 22 maja, rusza proces Łomiankowskiego Mechanizmu Partycypacyjnego na 2024 rok. Do wykorzystania jest...

Komisja wybrała projekt łomiankowskiej Plastusiowej Ławeczki
Komisja konkursowa wybrała projekt Plastusiowej Ławeczki, która stanie przy skrzyżowaniu ulic Szpitalnej i...

Łomiankowska Karta Mieszkańca – nie dla wszystkich
Radni przyjęli zaproponowany przez Urząd Miejski projekt uchwały w sprawie wprowadzenia programu Łomiankowska Karta...

Budowa szkoły w Sadowie na finiszu
Budynek nowej Szkoły Podstawowej w Sadowie został przyłączony do sieci elektroenergetycznej. Zostały także uruchomione...

Poznaj nową koncepcję układu komunikacyjnego
Dobrą informacją dla mieszkańców Łomianek jest odejście od, istniejącej jeszcze kilka lat temu (promowanej za...

Koniec roku szkolnego w łomiankowskim Liceum
Dziś - 28 kwietnia 2023 - czwartoklasiści Publicznego Liceum Ogólnokształcącego im. Karola Wojtyły w Łomiankach...

Mamy z Łomianek podzielą się wieloletnim doświadczeniem!
18 kwietnia br. o godz. 9:00 w Centrum Kultury w Łomiankach odbyło się ogłoszenie oficjalnych wyników tegorocznej...
Witam,
Kłania się Tomek Bednarski. Piękny obraz Jezusa na filmie z przeprowadzki do kościoła w Warszawie. A jakie piękne rysunki długopisem wizerunku Henrixa wykonywał na lekcjach w podstawówce palce lizać. Dla mnie Bogdan zawsze wielkim rysownikiem był a teraz wielkim malarzem jest. Pozdrawiam.
Poszukujemy mebli do salonu fryzjerskiego. Ciekawie wyglądają te meble:https://www.wyposazenie-salonu-fryzjerskiego.pl/category/meble-fryzjerskie?horizontal Tylko czy będą tak dobre jak meble tego artysty?
Czy zajmuje się również takimi meblami-https://www.wyposazenie-salonu-fryzjerskiego.pl/webpage/aranzacje-panda.html ? Czy jedynie meblami z drewna?