www.LOMIANKI.INFO – LOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-KULTURALNY

www.LOMIANKI.INFO
ŁOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-BIZNESOWY

List do mieszkańców

Podczas niedzielnej (30.05.2010 r) mszy w kościele parafialnym w Łomiankach odczytany został list do mieszkańców Łomianek…


Szanowni Mieszkańcy,

Łomianki wiedzą co to powódź. Na naszym terenie największa powódź miała miejsce w 1924 roku. Zagrożenia nią jednak występowały wielokrotnie w 1934, 1979 czy w 1982 roku- kiedy to utworzył się zator na Wiśle i zalewany był Płock. Ostatnie zagrożenie wystąpiło w 2001 roku.

Nigdy jednak na tym nadwiślańskim terenie nie toczyła się tak dramatyczna walka o wiślane wały jak kilka dni temu. Mieszkańcy Łomianek stali się już w całej Polsce, dzięki tej obronie wałów, symbolem heroizmu, wiary i siły. Nasze miasto, jego mieszkańcy nie czekali na pomoc, nie opuścili bezradnie rąk.

Wiara, nadzieja i miłość – te trzy podstawowe wartości i najważniejsze uczucia w życiu człowieka, kierowały ich postępowaniem. Nadawały sens działaniom, które podejmowali.

Nie zawsze udaje się nam w życiu kierować dekalogiem, nie zawsze potrafimy i nie zawsze umiemy. Ze wszystkich darów od Boga wiara, nadzieja i miłość są najbardziej ukryte, niedostrzegalne, ale jednocześnie one w tak ważnej dla nas chwili, okazały się najsilniejsze.

Podczas tej wielkiej próby, na którą zostaliśmy wystawieni, pojawiło się zrozumienie, cierpliwość, pojednanie i poświęcenie dla drugiego człowieka, dla sąsiada. Podczas obrony Łomianek przed powodzią, na wałach można było spotkać i tych, którym fala powodziowa bezpośrednio zagrażała i tych, którzy pozostaliby poza jej zasięgiem, nawet kiedy wały wiślane zostałby przerwane. Pełni poświęcenia walczyliście o „”naszą małą Ojczyznę – Łomianki””.

To Wy drodzy mieszkańcy, w dzień czy w nocy wzywani przez policyjne megafony, alarmowani telefonami i komunikatami przez sztab, bez wahania i bez względu na aurę, stawaliście do kilkugodzinnej pracy na wałach.

Jeszcze do tej pory sztab antykryzysowy w Łomiankach jest w posiadaniu listy tych, którzy czekali w gotowości na przystąpienie do akcji. Dzięki Wam, dzięki dzielnym druhom Straży Pożarnej w Łomiankach, policji, straży miejskiej, a także dzięki pomocy niezawodnych żołnierzy – jesteśmy teraz bezpieczni i możemy być spokojni o bezpieczeństwo naszych bliskich, możemy wrócić do szkoły i pracy.

Udowodniliśmy, że w chwilach najważniejszych dla społeczności lokalnej potrafimy być razem. Jeszcze raz dziękujemy za poświęcenie i serce dla dobra nas wszystkich.

Ks. Marek Kiliszek
Dziekan Dekanatu kampinoskiego

Wiesław Pszczółkowski
Burmistrz Łomianek


KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW LOMIANKI.INFO

Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *