www.LOMIANKI.INFO – LOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-KULTURALNY

www.LOMIANKI.INFO
ŁOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-BIZNESOWY

Nowe lokum dla Policji

Rozmowa z komisarzem Mariuszem Krakowskim – zastępcą komendanta Komisariatu Policji w Łomiankach

– Czy znana jest już data otwarcia nowego komisariatu w Łomiankach?
Początkowo otwarcie komisariatu zaplanowano na lipiec br., jednak termin ten został przesunięty na koniec października. Na chwilę obecną planowane jest jedynie częściowe otwarcie komisariatu. Komenda Stołeczna Policji nie jest w stanie sfinansować wszystkich inwestycji, dlatego podjęta została taka właśnie decyzja. Komendant Starzomski z wydziału logistyki KSP, zapewniał, iż cały komisariat może zostać oddany do użytku pod koniec roku.

– Co to znaczy częściowo?
Na razie planujemy wykończenie jedynie parteru. Będzie udostępniony dla policjantów i interesantów, a na piętrze będą trwały prace wykończeniowe.

– Co będzie znajdować się na parterze?
Od razu przy wejściu będzie dyżurka. W dalszej części budynku zaplanowano pomieszczenia dla pracowników zespołu kryminalnego. Wcześniejsze plany zakładały, że pomieszczenia te będą na pierwszym piętrze, lecz w obecnej sytuacji postanowiono tymczasowo zaadaptować powierzchnie znajdujące się na parterze. W tych pomieszczeniach policjanci będą mogli prowadzić czynności z podejrzanymi, ze świadkami czy pokrzywdzonymi. Powstanie również pokój dla prewencji, taka quasi przebieralnia. Jest również koncepcja, by w nowym budynku umieścić stanowisko dyżurnego Straży Miejskiej, przy czym główna siedziba SM pozostałaby w Domu Kultury z wejściem od ulicy Gościńcowej. Zaplanowano dwie oddzielne dyżurki, lecz wszystko pozostaje nadal w sferze planów. Uruchomienie nowego komisariatu na pewno sprawi, że będziemy mieli znacznie lepsze warunki do wykonywania swoich obowiązków.

– Czy planowane jest uroczyste otwarcie komisariatu?
Powiem szczerze, że najprawdopodobniej odbędą się jakieś uroczystości. Jestem tego wręcz pewien. Nie znam jednak szczegółów, gdyż nie ustalono jeszcze daty oddania budynku do użytku.

– Tak, ale koniec października tuż tuż…
Martwi mnie trochę, że od pewnego czasu w środku niewiele się dzieje. Jak na razie wylano posadzki, zamontowano instalację sanitarną oraz piec do centralnego ogrzewania. Obawiam się, że październikowy termin otwarcia może być realnie zagrożony.

– Jak długo trwała budowa komisariatu?
Plany budowy komisariatu powstały już parę lat temu. Stary budynek został wyburzony późną jesienią 2005 r. i od razu przystąpiono do budowy nowego.

– Czy mógłby Pan powiedzieć, skąd pochodzą fundusze i ile wyniesie całkowity koszt budowy komisariatu dla Łomianek?
Nie mam dokładnych danych, ale szacunkowo jest to koszt rzędu 2 mln zł. Gmina dołożyła ok. 500 tys. zł. Do całkowitego wykończenia brakuje jeszcze około 600 tys.zł. Jednak Komenda Stołeczna na chwilę obecną nie posiada takich funduszy.

– Czyli czekamy aż pojawią się fundusze?
Tak. Firma wykończeniowa jest gotowa do pracy, ale musi mieć podpisaną umowę. Jeżeli znajdą się środki finansowe, to prace ruszą pełną parą. Gmina zobowiązała się zadbać o teren wokół komisariatu. Ma zostać ułożona kostka Bauma i posadzona zieleń. Chcemy jak najbardziej przybliżyć nasz komisariat mieszkańcom Łomianek, nie będzie więc ogrodzenia. Planujemy jedynie zamknąć wjazd od tylnej strony budynku, by mogły tam parkować radiowozy.

– Ile będzie radiowozów?
Na dzień dzisiejszy mamy trzy. Wiem, że władze gminy widzą potrzebę zakupu jeszcze jednego radiowozu. Dział Transportu Komendy Stołecznej gotowy jest zapłacić połowę kwoty, resztę musiałaby dołożyć gmina.

– Ilu funkcjonariuszy znajdzie zatrudnienie w nowym komisariacie?
W budynku będzie mogło pracować ok. 45 funkcjonariuszy. Jednak na wzrost zatrudnienia raczej bym nie liczył. Komenda Stołeczna ma coraz większe trudności kadrowe. Coraz mniej kandydatów zgłasza się do pracy w Policji, co znajduje odzwierciedlenie w powiatach, również w naszym. Komisariat Policji w Łomiankach jest częścią organizmu KSP, więc również podlega tym ograniczeniom. Dostałem informacje, że Komendant Powiatowy zastanawia się nad pewną reorganizacją całej struktury powiatowej i podległych jej komisariatów. O ile etatów chodzi – nie wiem. Na pewno dostaniemy dodatkowo jednego dyżurnego. Obecnie jest czterech. Gdyby ich było pięciu, to z pewnością jednostka funkcjonowałaby lepiej. Nie znam konkretów, wszystko zależy od postanowień Komendanta Powiatowego.

– Rozumiem, że widzi Pan potrzebę zatrudnienia większej liczby funkcjonariuszy?
Od początku mojej służby w Łomiankach byłem przekonany, że jest tu za mało policjantów, szczególnie w ogniwie prewencyjnym. Łomianki to bardzo duży rejon, budownictwo jednorodzinne, mnóstwo zakamarków, długie, ciemne ulice, wiele drzew i krzaków – to przyciąga złodziei. Mamy trudny teren do patrolowania, a musimy dbać o bezpieczeństwo mieszkańców, szczególnie w nocy.

– Czy w nowym komisariacie będzie areszt?
Nie, nie planujemy aresztu, będzie jedynie pomieszczenie przejściowe dla osób zatrzymanych na czas wykonywania wszystkich niezbędnych czynności.

– Ile osób zmieści się w takiej „przejściówce”?
Trudno powiedzieć. Nie będzie to duże pomieszczenie. Komisariat jest duży, niejako na zapas, by w przyszłości nie trzeba było go rozbudowywać. Prognozy demograficzne mówią, że w 2010 roku Łomianki mogą liczyć już ok. 50 tys. mieszkańców. Budowa niewielkiego komisariatu byłaby rozwiązaniem tymczasowym. Duży komisariat jest spojrzeniem w przyszłość.

– Dziękuję za rozmowę.

Karolina Jakobsche

Nowe lokum dla Policji

KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW LOMIANKI.INFO

Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *