www.LOMIANKI.INFO – LOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-KULTURALNY

www.LOMIANKI.INFO
ŁOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-BIZNESOWY

O cedrach i Fenicji, czyli o Libanie…

Podobno słowo Liban jest wymienione 71 razy w Starym Testamencie, a Fenicjanie, czyli ludy zamieszkujące od III tysiąclecia p.n.e. tereny obecnego Libanu wymyślili alfabet i najsłynniejszy naturalny barwnik, czyli fenicką purpurę, produkowaną z morskich ślimaków.

Największa na świecie rzymska świątynia znajduje się w libańskim mieście Baalbek, a port w Byblos to główny fenicki ośrodek handlowy, stąd w czasach starożytnych prowadzono handel cedrem i wapieniami z całym ówczesnym światem, głównie z Egiptem faraonów.

Dzisiejszy Liban to mieszanka 17 różnych religii, z dominującym islamem (50% społeczeństwa wyznaje tę religię) i chrześcijaństwem (ok. 35%). Stanowiska rządowe obsadzane są według klucza wyznaniowego: np. prezydent – chrześcijanin, premier – muzułmanin sunnita, przewodniczący parlamentu – muzułmanin szyita, parlament i rząd to równy podział pomiędzy te dwie religie.

Te i wiele innych pasjonujących informacji o Libanie przekazał podczas piątkowego wieczoru z cyklu „Dookoła świata” podróżnik i historyk sztuki Tomasz Sowa.

Cykl spotkań Dookoła świata to ciekawa forma przekazywania informacji o często odległych krajach, ich geografii, historii i kulturze. Prezentacje fotograficzne przeplatane są muzyką i degustacjami narodowych potraw. Tak było i tym razem.

Około 50 osób zgromadzonych w sali widowiskowej Domu Kultury wysłuchało prelekcji o historii, kulturze i zabytkach tego kraju. Tancerki z zespołu Taksim zaprezentowały tańce arabskie w pięknych kolorowych strojach. Podsumowaniem była degustacja potraw kuchni libańskiej przygotowanej przez restaurację La Cedr z Warszawy.

Kolejne spotkania w ramach cyklu będą poświęcone będą Włochom oraz Indonezji.

Sylwia Maksim-Wójcicka

O cedrach i Fenicji, czyli o Libanie...

O cedrach i Fenicji, czyli o Libanie...

KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW LOMIANKI.INFO

Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *