www.LOMIANKI.INFO – LOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-KULTURALNY

www.LOMIANKI.INFO
ŁOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-BIZNESOWY

Pierwszy raz płaczę za ściętym lasem

Na adres redakcja@lomianki.info otrzymaliśmy listy zaniepokojonych mieszkanek Łomianek dotyczące wycinki lasu związanej z budową gazociągu w okolicach Burakowe. Do wypowiedzi na ten temat zaprosiliśmy też inwestora – spółkę Gaz System…


Budowa gazociągu gazową pułapką i stratą cennego lasu dla Łomianek

W Parku Młocińskim rozpoczęła się kontrowersyjna wycinka tysięcy drzew pod budowę nowego gazociągu.

Trudno jest obojętnie przejść koło drastycznej wycinki drzew na warszawskich Młocinach. Już jadąc autobusem widać przejmujący widok wykarczowanych drzew. To tam firma GazSystem planuje zaplecze techniczne dla budowy gazociągu. Po wejściu na pętlę młocińską, popularne miejsce spacerów, zaczynają się koszmar. Pod piłami padły ponad stuletnie drzewa. Widać sąsiadów, którzy z trudem przedzierają się między błotem zmieszanym z konarami, a wodą zgromadzoną w koleinach po ciężkim sprzęcie. Całe to zniszczenie zostało dokonane w celu zbudowania tam Gazociągu Warszawskiego.

Na spotkaniu informacyjnym mieszkańców Łomianek z GazSystemem padło wiele fałszywych informacji o gazie kopalnym. Na swojej stronie internetowej firma pisze, że gaz to „najbardziej ekologiczne paliwo kopalne”. To jakby powiedzieć, że przejechanie przez pociąg jest znacznie mniej bolesne niż potrącenie przez samochód. Na temat gazu kopalnego krąży wiele nieścisłości i mitów cynicznie wykorzystywanych przez koncerny paliwowe. Ile razy słyszeliśmy, że gaz jest niskoemisyjnym paliwem, choć w rzeczywistości jego emisyjność potrafi dorównywać nawet węglowi? Jak często się powtarza, że gaz to odpowiedź na zanieczyszczenie powietrza, choć ostatnie badania opublikowane przez europejskie stowarzyszenie zdrowia publicznego pokazują, że użycie gazu w domach odpowiada za 7% przypadków astmy u dzieci? Ile razy słyszeliśmy, że jest potrzebny do rozwoju Polski, choć setki tysięcy rodzin nie stać na opłacenie rachunków za energię?

Gaz jest paliwem kopalnym, które składa się prawie w całości z metanu – gazu cieplarnianego ponad 80 razy silniejszego od dwutlenku węgla. Oprócz wysokich emisji CO2 przy spalaniu gazu, metan wycieka do atmosfery na każdym etapie jego użytkowania, czyli w trakcie wydobycia, transportu i przesyłu. Polska planuje najwyższy wzrost zużycia gazu w energetyce spośród krajów UE. Infrastruktura, która powstanie w tym celu, zostanie z nami na dekady, tym samym blokując przeprowadzenie sprawiedliwej transformacji energetycznej w najbliższych latach.

Budowa Gazociągu Warszawskiego w Łomiankach jest przykładem pułapki gazowej zastawionej na okołowarszawskie gminy przez lobby gazowe. Momenty, w których konieczna jest wymiana starego gazociągu, mogą być świetną okazją na przyspieszenie transformacji. Jednak w przypadku Łomianek odnawiane są stare szkodliwe rozwiązania oparte na eksploatacji paliw kopalnych. Mogliśmy wykorzystać szansę i przejść od razu do prawdziwie czystych źródeł energii takich jak panele fotowoltaiczne (które są już obecne na wielu łomiankowskich dachach!) w połączeniu z pompami ciepła. Koszty energii słonecznej spadły bowiem o 90% w ostatniej dekadzie!

Wszyscy musimy głośno mówić o tym, że gaz jest brudnym i szkodliwym paliwem, które zagraża klimatowi, Polsce i przyszłości naszych dzieci.

Tytus Kiszka – mieszkaniec Bielan, działacz antygazowego kolektywu bombelki
Julia Keane – mieszkanka Łomianek, działaczka antygazowego kolektywu bombelki, wypowiadała się jako ekspertka na Łomiankowskiej Naradzie Klimatycznej


Pierwszy raz płaczę za ściętym lasem

Lasem, w którym uczyłam się jeździć na rowerze, rozpoznawać gatunki drzew, gdzie zdobyłam pierwszy medal w życiu za jakiś przedszkolny bieg, i to właśnie w tym lesie chodziłam na pierwsze zbiórki harcerskie. Ten las to moja bezpieczna przystań, to tutaj dorastałam, a on to wszystko obserwował.

Ale, nieee, las? I co wy z tym lasem zrobicie?

W tym świecie za łatwo przychodzi dewastowanie, nie mamy krztyny empatii do innych gatunków, a jedyne na co nas stać to jedzenie ich, zrównywanie z ziemią i tworzenie wyimaginowanych granic, które pod każdym względem zaprzeczają prawom natury. Obecne lasy to jedynie ostatki po tym czego nie wycięliśmy. Na każdym metrze kwadratowym niziny europejskiej kiedyś było drzewo. Miało ono rodzinę, system korzeniowy, duszę. Dzisiejszymi lasami i puszczami nie kierują one same tylko organizacja rządowa, Lasy Państwowe. Ta organizacja odpowiedzialna jest np. za wycięcie hektara drzew na najwyższym ze szczytów Świętokrzyskiego Parku Narodowego, zamiast drzew znajdzie się tam zakon oblatów, a głównym celem inwestycji w morderstwo setek drzew jest rzekome stworzenie drugiej Częstochowy.

Mimo tego, że las młociński nie jest wycinany na cele sakralne, to jednak w dalszym ciągu ludzie odpowiedzialni za niego wybrali zyski ponad ludzi. Już od początku tego miesiąca zaczęły się masowe egzekucje drzew (które pójdą w tysiące) wraz z wkroczeniem imperium Gaz Systemu, które prowadzi wycinki na terenie Białołęki, Bielan i Bemowa, a samorządy terytorialne powinny stawiać stanowczy opór takim destrukcyjnym działaniom. Zdaję sobie sprawę, że zapewne nie jestem najbardziej kompetentną osobą do osądzania tego, ale klarowne mi się wydaje, że korporacja Gaz System absolutnie nie ma prawa do deklarowania swoich wartości etycznych jako: społeczna odpowiedzialność, bezpieczeństwo i wiarygodność.

Pustoszenie lasów dla lokalnej społeczności i przyszłych pokoleń nigdy nie będzie społecznie odpowiedzialne ani nie przyczyni się do jakiegokolwiek polepszenia bezpieczeństwa ekologicznego. Ogromne koncerny, które mają taką siłę wykonawczą powinny wreszcie zdać sobie sprawę, że niszczenie nigdy nie jest dobrym rozwiązaniem dla ludzi, klimatu, a przede wszystkim głównych poszkodowanych jakimi są roślinność i zwierzęta.

Karolina Keane


Warszawa potrzebuje czystego powietrza, dlatego GAZ-SYSTEM wybuduje nowy gazociąg na obrzeżach stolicy. Zmniejszenie emisyjności stołecznego systemu ciepłowniczego to priorytet. Dzięki temu możliwa będzie skuteczna walka z miejskim smogiem.

Mieszkańców aglomeracji warszawskiej stale przybywa. Potrzeba większych zdolności wytwórczych energii elektrycznej i ciepła wymusza zwiększenie dostaw gazu do stolicy, w tym dla kolejnych miejskich elektrociepłowni, które tak jak EC Żerań planują przestawić się na błękitne paliwo. Gazociąg Warszawski ma przesyłać 2 mld m3 gazu rocznie dla potrzeb energetycznych ok. 3 milionów mieszkańców Warszawy i okolic.

W trakcie projektowania trasy gazociągu podjęto wiele starań, aby ograniczyć wpływ budowy na środowisko – dzięki dodatkowym nakładom w wysokości ok. 36 mln zł udało się zmniejszyć niezbędne usunięcia drzewostanu o ok. 30%. W miejsce wyciętych drzew GAZ-SYSTEM chce posadzić łącznie ponad 65 tys. sadzonek. Pierwsze nasadzenia jeszcze przed rozpoczęciem budowy wykonano w ilości 28 tys. sadzonek w Nadleśnictwie Jabłonna. W 2023 r. i kolejnych latach zostanie posadzonych ponad 30 tys. sadzonek w lasach warszawskich oraz ok. 8 tys. sadzonek w pasie inwestycji i kilkaset drzew parkowych w przestrzeni miejskiej.

Więcej informacji o inwestycji na stronie www.gazociagwarszawski.pl

Iwona Dominiak – Rzecznik Prasowy GAZ-SYSTEMfot. Karolina Keane

KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW LOMIANKI.INFO

Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.

1 komentarz

  1. polojjj

    Bambizm na pełnej.

    1
    3
    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *