www.LOMIANKI.INFO – LOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-KULTURALNY

www.LOMIANKI.INFO
ŁOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-BIZNESOWY

Przegląd wału przeciwpowodziowego

17 maja br. odbył się coroczny przegląd wału przeciwpowodziowego na terenie Łomianek, zorganizowany przez zarządcę walów Państwowe Gospodarstwo Wodne WODY POLSKIE.

W przeglądzie uczestniczyli przedstawiciele PGW Wody Polskie, Burmistrz Łomianek wraz z pracownikiem Referatu ds. bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego, Wydziału Inwestycji i Remontów, funkcjonariusze Straży Miejskiej w Łomiankach, członkowie Komisji ds. bezpieczeństwa oraz naczelnik Wydziału Zarządzania kryzysowego i Spraw Obronnych Starostwa Powiatu Warszawskiego Zachodniego.

– Podczas przeglądu wałów przeciwpowodziowych zwrócono uwagę na drzewa, krzewy i roślinność wchodzącą w podstawę wału, oraz zniszczenia korony wału (zbuchtowana przez dziki) oraz rozjeżdżoną podstawę wału na ul. Podwale. Z powodu dość wysokich kosztów związanych z bieżącym utrzymaniem infrastruktury przeciwpowodziowej, zastanawialiśmy się nad możliwością współpracy w tym zakresie pomiędzy PGW Wody Polskie, Gminą (jednostkami gminnymi) i organizacjami pozarządowymi (np. OSP) w zakresie wycinki drzew i krzewów wchodzących w podstawę wału. – informuje Tomasz Dąbrowski, przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa Rady Miejskiej w Łomiankach – Nie mniej najistotniejszym jest fakt, iż w przyszłym roku mają zakończyć się prace projektowe związane z gruntowną modernizacją wału wiślanego, dzięki czemu wizja tej inwestycji staje się coraz bardziej realna. – dodaje.

Łomiankowski, około 11-kilometrowy, odcinek wałów przeciwpowodziowych powstawał w dwóch etapach. Część obwałowania wybudowano przed 1939 rokiem, a pozostałe odcinki około 1950 roku. Ostatnia jego przebudowa miała miejsce w 1997 roku.

Maciek Moraczewski
fot. UM Łomianki, Marcin Etienne, Tomasz Dąbrowski

Przegląd wału przeciwpowodziowego

Przegląd wału przeciwpowodziowego

Przegląd wału przeciwpowodziowego

Przegląd wału przeciwpowodziowego

Przegląd wału przeciwpowodziowego

Przegląd wału przeciwpowodziowego

Przegląd wału przeciwpowodziowego

KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW LOMIANKI.INFO

Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.

14 komentarzy

  1. Do autora

    Powiela pan narracje tej ekipy co do powstania wałów przeciwpowodziowych i co z tym związane historią tych okolic, czyli fałszowanie historii, proszę zapoznać się z prawdą o powstaniu wałów i nie powielać nieprawdy.
    Widać końcówka kadencji i jak poprzednie ekipy trzeba przygotować materiał wyborczy, jak to dbamy o bezpieczeństwo Łomianek, a z relacji i foto widać że ta ekipa ma to ,, gdzieś”, wały zdewastowane, nie koszone itd. Znowu jakiemuś nieudacznikowi wsadzi się kasę w d…. za pseudo projekt i na tym się kończy jak zwykle nie pierwszy raz zmarnowane publiczne pieniądze.A pretekst aby mieć następną kadencje do realizacji.Róbcie nadal wyborców w ,,konia”, sprawdzone metody.

    0
    0
    Odpowiedz
  2. *Marek*

    I znów lipa i fikcja,
    Za Burmistrza W. Pszczółkowskiego radni przeznaczyli kilkaset tysięcy na 1 projekt modernizacji wałów – i nic.
    Za Burmistrza T. Dąbrowskiego radni przeznaczyli kilkaset tysięcy na 2 projekt projekt modernizacji wałów – i nic.
    Za Burmistrza M. Żebrowskiej-Piotrak radni przeznaczyli kilkaset tysięcy na 3 projekt modernizacji wałów – i nic z tego też nie będzie poza materiałami propagandowymi do wyborów.

    0
    0
    Odpowiedz
  3. BBBB

    To wszystko j.w.prawda ale niestety na remont wałów potrzebna jest gigantyczna kwota ca 150-200 milionów i jest ten remont w gestii tylko WÓD POLSKICH .Gmina może jedynie naciskać na tą instytucję ale sama niewiele może.Oczywiście kilka lat temu naciski gminy Czosnów spowodowały iż wyremontowano wały w Czosnowie zapominając o tym ,że najpierw należałoby je zrobić niżej tj w ŁOMIAKACH. Dokładając się do projektów planu nie ma gwarancji ,że to wpłynie na zdobycie środków przez Wody Polskie na remont wałów.Ciągłe pisanie, naciski itp o konieczności tych prac może w końcu da jakiś efekt.Teraz jest susza a ostatnia duża powódź na tym terenie była dla przypomnienia 1924r a więc około 100 lat temu.Miejmy nadzieję ,że to się nie powtórzy a na remont wałów po powstaniu dokumentacji znajdą się środki finansowe.

    0
    0
    Odpowiedz
  4. BeBe

    BBBB takie tłumaczenie, projektów to jak tu pisano było multum, wydana kasa gminną i to nie małą i hasła wyborcze, pokazywanie zdewastowanych wałów z włodarzami, widać że nie mają pojęcia co fotografują a pokazują nieudolność. To że te wały powstały w latach 40 z inspiracji okupanta to wstyd napisać i od tamtej pory zero modernizacji na Łomiankowskim odcinku, a niespotykana ekspansja zabudowy na tych zalewowych terenach postępuje. Jeden z deweloperów wywoził ziemię z budów za wały, to kazano mu usunąć, a jak by tak sypano wzdłuż, poszerzając i podnosząc wał, etapami z odpowiednią dokumentacją, inni deweloperzy wywozili setki metrów sześciennych ziemi, sypiać na żyzną ziemie pól uprawnych, starczyło by tego zapewne na wzmocnienie, poszerzenie i podwyższenie całego odcinka obwałowania, a fundusze, przecież UE jest taka szczodra , tyle że trzeba ruszyć cztery litery. Tak że jak pisali poprzednicy, nieudacznictwo i łapanie tematów wyborczych, a i Bus-Pas , bus-pas już nie wystarczy do polepszenia połączenia Łomianek ze stolicą.

    0
    0
    Odpowiedz
  5. BBBB

    BeBe-Tu mamy temat wałów a nie kampanii wyborczej.I co do zabudowy jednorodzinnej przy wałach to;Nowe Studium z 2015r umożliwiało zabudowę na działkach o powierzchni-1200- 2000 m ponad połowę Doliny Łomiankowskiej. Wtedy faktycznie odrolniono ponad 200 ha gruntów Doliny. Potem nie zaplanowano przy tworzeniu MPZP /2015-2018r/odpowiedniej ilości i szerokości dróg dojazdowych oraz nie zaplanowano miejsc pod nowe szkoły ,żłobki czy przedszkola. Trudno więc się dziwić ,że na tych terenach dopuszczonych w 2015 r do zabudowy powstają od 7 lat nawet tuż przy wale całe osiedla domów jednorodzinnych. Wyjaśnienia wymaga dlaczego tych domów jest więcej na określonej powierzchni niż założono to w Studium 2015r czy MPZP- błędy planów czy niedoprecyzowanie powodują ze powstaje tu zabudowa łanowa . Te plany głównie z 2018r zatwierdzone bez perspektywicznego myślenia to przyczyna całych osiedli powstających teraz przy naszych starych nie remontowanych od lat wałach przeciwpowodziowych. Pytanie kiedy’ P.P.Wody Polskie’ zmodernizują WAŁY to ważne pytanie dla tych którzy teraz się osiedlili na terenach zalewowych.Oby wał wytrzymał do jego modernizacji ,której terminu nie znamy. Co do uwag odnośnie ziemi z wykopu to; Przy wale są grunty w większości prywatne a więc wysypywanie tam ziemi z wykopów bez jakichkolwiek planów i projektów budowlanych na pewno nie uzyskało by zgody właścicieli gruntów i dysponenta tym terenem tj Wód Polskich. Wał przeciwpowodziowy to nie tylko ziemia ale i umocnienia, uszczelnienia, warstwy ochronne, drenaże. W pracach tego typu należy również uwzględnić wymogi ochrony środowiska i krajobrazu-a za wałem mamy rezerwat .Niestety ponad 65 procent wałów w Polsce ma od 40 do 80 lat.Miejmy nadzieję ,że naciski mieszkańców i gminy przyniosą szybko rezultaty i nasz wał zostanie zmodernizowany zanim przyjdzie wysoka woda .

    0
    0
    Odpowiedz
  6. asxz

    Wały – oj drogie, nie stać gminy na to.
    Ratusz za 90 baniek – tak wywalmy kasę w koncu to „inwestycja”

    0
    0
    Odpowiedz
  7. do BBBB

    Widać rękę bezradnego, to nie my a Wody Polskie, rezerwat, teren prywatny, przepusty, drenaże, to jest projekt, i to jest w gestii lokalnej, i takie projekty już były, kadencja się kończy to i fotki i troska i tyle.W 40 latach niemcy spędzili okoliczną ludność i podwyższyli stary wał bez tej biurokracji. Nie myśleli o wyborach zapewne. Tak to jest jak deweloperka steruje z tylnego siedzenia.

    0
    0
    Odpowiedz
  8. Jacek

    Czaii się jakiś następca i zapewne to będzie ,,hasło’ wyborcze już nie Pas-Bus , Jak wygram zrobię wał-a.

    0
    0
    Odpowiedz
  9. niezalogowany

    Puste narzekania. Gmina nie ma żadnych środków poza obecnością i nękaniem na wymuszeniu na wodach polskich podcięcia działań na rzecz wałów. Uczestnictw finansowe w kolejnych planach jest jedynie wyrazem troski o mieszkańców.

    0
    0
    Odpowiedz
  10. do niezalogowany

    Czyli ,,Puste obietnice”przedwyborcze i wydane ciężkie pieniądze na pseudo projekty. Troska o mieszkańców, to by była jak by najpierw poprawiono wały a potem zabudowywano terany w ich pobliżu, a tu dziwnym zbiegiem okoliczności za tej kadencji ekspansja szeregowej zabudowy z blokowiskami na tym terenie, choć jest dużo terenów w gminie wyżej położonych i w mniejszym stopniu narażonych na wysoką wodę a zagrożenie przerwaniem wałów występuje co kilka lub kilkanaście lat, I to ma być ta troska, wybory i deweloperska pazerność. Totalna nieodpowiedzialność i nieudolne, pozorne działania.

    0
    0
    Odpowiedz
  11. xyzA

    #do niezalogowany .Proszę celowo nie obwiniać obecnych władz za zabudowę Doliny Łomiankowskiej.Temu winne są plany zagospodarowania które zatwierdzono w poprzednich kadencjach władz/2010-2018/. W 2010 roku tuż przed zmianą władz umożliwiono poprzez zmianę planów budowę bloków na kilku działeczkach-bloki te powstają obecnie ale plany są sprzed lat. Po zmianie władz w 2015r uchwalono nowe Studium gminy Łomianki /przy ogromnym proteście w czasie jego zatwierdzaniu/. Na podstawie tego Studium tworzono potem niektóre MPZP/.Studium to umożliwiało zabudowę na działkach o powierzchni-1200- 2000 m i mniejszych ponad połowę Doliny Łomiankowskiej i nie zniosło zmian zaplanowanych w blokowisk w 2010r.Wtedy faktycznie odrolniono i zamieniono na tereny budowlane ponad 200 ha gruntów Doliny. Potem nie zaplanowano przy tworzeniu MPZP /2015-2018r/odpowiedniej ilości i szerokości dróg dojazdowych/gmina nie wykupiła wielu gruntów przeznaczonych w planach pod drogi gminne/oraz nie zaplanowano miejsc pod nowe szkoły ,żłóbki czy przedszkola itp. Trudno więc się dziwić ,że na tych terenach zgodnie z planami powstają obecnie nawet tuż przy wale całe osiedla domów jednorodzinnych no i te zaplanowane bloki w 2010r. Wyjaśnienia wymaga dlaczego tych domów jest więcej na określonej powierzchni niż założono to w Studium 2015r oraz w MPZP. Plany te są bardzo złe skoro powstają teraz przy wale zabudowy łanowe domów jednorodzinnych. Te plany poprzedniego burmistrza z 2018r to całkowity brak perspektywicznego myślenia-jak można było dopuścić do budowy domów tuż przy wale na terenach zalewowych i to w takiej ilości.Jak przyjdzie powódź to znowu nie będzie winnych BO PRZECIEŻ ZA STAN WAŁÓW, ICH REMONT I MODERNIZACJĘ GMINA NIE ODPOWIADA –TO JEST W GESTII PRZEDSIĘBIORSTWA WODY POLSKIE.A wszyscy wiemy ,że nie można nie zezwolić na budowę jeżeli jest to w MPZP a plany jak wiemy powstają latami i żeby je zmienić to w wielu przypadkach najpierw trzeba zmienić Studium . Patrz na plan na podstawie których powstają teraz domy przy wale nr ;
    nr XL/470/2018 z dnia 8 marca 2018-Łomianki Dolne , XL/471/2018 z dnia 8 marca 2018-Kępa Kiełpińska. Mozna obecnym władzom zarzucić wiele ale na pewno nie to ,że mogą zatrzymać zabudowę zgodną z MPZP.
    I

    0
    0
    Odpowiedz
  12. do xyza

    Nie manipuluj: oto link do programu wyborczego urgupowania Pani Burmistrz MŻP i tutaj między innymi obietnica wyborcza: „Modernizacja wałów przeciwpowodziowych”

    Poza tym zmiana planu miejscowego, która powstrzymałaby budowę blokowisk przy Chopina/Armii Poznań była już przygotowana i po dojściu do władzy Pani MŻP i jej kółka wzajemnej adoracji wystarczyło przegłosować zmianę planu i bloki NIGDY by przy Al.Chopina nie powstały…

    Czysta manipulacja z Twojej strony…

    0
    0
    Odpowiedz
  13. do xyzA

    https://www.mieszkancylomianek.pl/1159-2/ – to obietnice wyborcze ugrupowania PAni Burmistrz MŻP – między innymi obiecywali modernizację wałów wiślanych…
    Oczywiście obiecywali i 15 minut do W-wy dzięki bus-pasowi, któy na pewno w ciągu następnych 15 lat nie powstanie….

    Zarówno na bus-pas jak i na wały rzeczywiście Burmistrz Łomianek nie ma prawnego wypływu, więc po co te obiecanki-cacanki?

    Złowili tym naiwniaków, którzy na nich zagłosowali

    0
    0
    Odpowiedz
  14. do xyzA

    No i całe metry wypocin, a szczegół najważniejszy czemu powstają osiedla na małych powierzchniach, czyli niezgodnie z planem zagospodarowania, miały być domki jednorodzinne,zaplecze to samo jak poprzedniej władzy, tyle że teraz decydenci bardzo spolegliwi.I nadal to nie my to oni,no i to zakończenie ,,można obecnym władzom zarzucić wiele ale na pewno nie to że mogą zatrzymać zabudowę zgodna z MPZP. To gdzie ta zgodność i te domki jednorodzinne na powierzchniach 1200-2000m2.

    0
    0
    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *