www.LOMIANKI.INFO – LOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-KULTURALNY

www.LOMIANKI.INFO
ŁOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-BIZNESOWY

USZCZELNIANIE WAŁÓW / 22.05.2010


godzina 23.30

Buraków – bez problemów,
Wał na wysokości ul. Wiślanej – bez problemów,

Wał przy ul. Podwale – cały cały czas jest zabezpieczany (około godziny 18. pracowało tam ponad 100 osób.), woda (około 25 cm) jest na posesji, która jest położona przy samym wale.

Okolica Jeziorka Dziekanowskiego – sytuacja pod kontrolą, wszelkie wysięki z gruntu są na bieżąco zabezpieczane workami z piaskiem.

Wał jest cały czas monitorowany. Jak mówi Michał Naftyński z OSP – sytuacja jest pod kontrolą, nie ma większych problemów.


Starosta Powiatu WZ Jan Żychliński: Sytuacja jet bardzo poważana ale jest pod kontrolą, woda przecieka pod wałem – tak było 9 lat temu i tak jest dzisiaj, jest to problem geologiczny związany bardziej ze starorzeczem niż z wałami..


Marszałek Komorowski przyjechał do Łomianek. niestety nie wiem jak było bo akurat przerzucałem worki w Kiełpinie :).
Jak ktoś z internautów ma zdjęcia z wizytacji to proszę o podesłanie na e: redakcja@lomianki.info

W Kiełpinie przy ul. Podwale bardzo sympatycznie, dużo mokrej roboty. Ściągnięta została wcześniej ułożona folia (która okazała się słabym pomysłem). Na jej miejsce ułożone zostały – w miejscu podcieków worki z piaskiem. Atmosfera bardzo sympatyczna, brak koszulek z symbolami partyjnymi, które tak jak i przegrana Pudziana były tematem żartów. Piachu i worków nie brakowało – trochę organizacja prac zawodziła. Kanapki, kawa, herbata też były.


godzina 15.40

Sztab w UM Łomianki: Sytuacja stabilna pod kontrolą. Wały w Burakowie, w okolicach Wiślanej bez problemów. W okolicach ul. Podwale na Kęp[ie Kiełpińskiej – przeciek – skierowani tam zostali ludzie w celu zabezpieczenia. Wały w okolicach śluzy w Dziekanowie – przecieki na bieżąco zabezpieczane.
POTRZEBNI OCHOTNICY NA GODZINĘ 16.00
ZBIÓRKA W DZIEKANOWIE PRZY ŚLUZIE


godzina 14.15

Rzecznik UM Łomianki: Burmistrz udał się na wał na spotkanie z Marszałkiem Komorowskim.

Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski Marszałek spotka się ok. godziny 14.30 z burmistrzem Łomianek Wiesławem Pszczółkowskim na wałach na terenie œśluzy przy Jeziorze Dziekanowskim.

Dziśœ na wale przeciwpowodziowym pojawi sie także Prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Pani Prezydent sprawdza w tej chwil stan Wisły. Około 14.30 przypłynie do Łomianek.


godzina 13.40

Komunikat UM Łomianki:

Burmistrz prosi mieszkańców o informowanie sztabu antykryzysowego (tel. 22 768 63 11 i 666 834 554) o wszelkich zmianach, które związane są z działaniami wody.

Wisła w Łomiankach nie ma tendencji zwyżkowych. Do korony wału pozostaje 1,5 metra. Podnosi się natomiast teren wód gruntowych, co jest całkowicie zrozumiałe.

Mogą powstawać sytuacje, w których spod wału wydobywać się będzie tzw. przeciek. Tak jest na odcinku wału przeciwpowodziowego w kierunku Pieńkowa. W rejonie tym działa od rana Straż Pożarna i więźniowie, którzy przyjechali do Łomianek, aby pomóc.

Kolejny problem zaistniał w środkowej części ulicy Podwale na odcinku od Błotnej do ul. 6 Pułku, gdzie ekipy ratownicze zasypują przesięknięcia gruntowe. Przesięknięcia występują na długości ok. 200 metrów. Nasiąknięty teren przykryty jest folią i 40 cm warstwą piachu.

Prosimy również o ułatwienie przejazdu samochodom z nalepkami Urzędu Miejskiego oraz samochodów ratowniczych. I pamiętajmy, nie parkujemy w pobliżu skrętu na śluzę. Zostawmy tę drogę dla samochodów ratowniczych.

Sztab antykryzysowy pracuje przez 24 godziny na dobę.


godzina 13.00

Burmistrz Pszczółkowski: Woda opadła ok. 2 cm, kontrolujemy 10 km wału.

Mieszkańcy Łomianek proszeni są o pomoc ok. godziny 16. przy Jeziorku Dziekanowskim.

Podniósł się poziom wód gruntowych – jest to zjawisko normalne – nie należy się tym zbyt niepokoić.


godzina 12.40

Powiatowe Centrum Reagowania Kryzysowego: wszystko jest to kontrolą – podsiąki na bieżąca neutralizowane.

Akcja mundurowych dowodzi – komendant Tadeusz Wypychowski – z Państwowej Straży Pożarnej dla Powiatu Warszawskiego Zachodniego. Jednostki PSP są do dyspozycji Burmistrza Łomianek – który jest odpowiedzialny za całą akcję.


godzina 11.20

Do Łomianek ma przyjechać Bronisław Komorowski.

TVP INFO: Po powrocie z Włocławka ma odwiedzić Łomianki.

Miejsce spotkania nie jest znane. Jednak można przypuszczać, że będą to okolice Jeziorka Dziekanowskiego. Zapewne na miejscu pojawi się również Burmistrz, radni oraz lokalne PO. Pewnie będzie tez telewizja.


godzina 11.00

Do godziny 18.00 dowódca obrony wału przeciwpowodziowego dysponuje odpowiednią obsadą osobową do pracy. Prosimy mieszkańców chętnych do pomocy, o zgłaszanie się po godzinie 18.00 na teren śœluzy przy Jeziorze Dziekanowskim.

Stan wody na Wiœle o godzinie 8.00 spadł o 1 cm i wynosił 777 cm.


godzina 10.20

Zadzwonił do nas zaniepokojony internauta – zapytał „”Ze strony Urzędu jest link do Radia dla Ciebie – a tam widniej informacje, że przerwało wały w Dziekanowie, Czy to prawda, Jeżeli tak to dlaczego nie ma ewakuacji?!?””

Faktycznie na stronie www.lomianki.pl jest link do strony www.rdc.pl a tam na pierwszej miejscu jest informacja „”Łomianki: Przerwany wał w Dziekanowie””. Fakt ten został zgłoszony telefonicznie do Sztabu w UM Łomianki.

JEST INFORMACJĄ NIEPRAWDZIWĄ!!! Stan wałów jest cały czas stabilny, jak zapewnia Sztab Antykryzysowy wszystko jest pod kontrolą.


godzina 09.00

Sztab kryzysowy pilnie poszukuje tłucznia do równania dróg. Osoby lub firmy posiadajšce ten materiał prosimy o kontakt pod numerami 22 768 63 11 lub 666 834 554.


godzina 09.00

Od wczoraj poziom wody wody w Wiśle nieznacznie się zwiększył.
W kilku miekjscach występują przecieki, które są na usuwane bieżąco (okolice śluzy przy jeziorze Dziekanowskim, na Kępie Kiełpińskiej, ul. Podwale).
Podobnie jak w dniu wczorajszym do pomocy przy uszczelnianiu przyjechali więźniowie.

UWAGA!!! Wał jest bardzo rozmiękczony – miejscami jak z gąbki.
Apel o bezwzględne NIEWCHODZIENIE NA WAŁY!!!


godzina 07.00

Sztab Antykryzysowy: Rozpoczynamy kolejny dzień walki z żywiołem. Około godziny 8.00 przyjedzie nowa ekipa (ok.200 strażaków) i wymieni tych druhów, którzy pracowali cały piątek.

Burmistrz zwraca się do mieszkańców, którzy chcieliby pomóc w pracach przy uszczelnianiu wału o przybycie na godzinę 8.30 na teren œluzy obok Jeziora Dziekanowskiego .

W kilku miejscach wału w kierunku Pieńkowa widać przesišknięcia, które będš dzisiaj likwidowane przy pomocy piachu i folii.


godzina 02.50

Cały czas trwają prace zabezpieczające przy sluzie w okolicach jeziorka Dziekanowskiego oraz w Kępie Kiełpińskiej przy ul. Podwale. Sytuacja jest pod kontrolą. Obecnie nad bezpieczeństwem czuwa wielu ochotników, którzy są przewożeni w miarę potrzeb w różne lokalizacje.

Stan Wisły w tym rejonie wynosi 1,5 metra od korony wału.

Wały w burakowie – stan stabilny bez żdanych problemów.

Jak informuje Gminne Pogotowie Kryzysowe – zwłaszcza w godzinach rannych potrzebni będą nowi ochotnicy, którzy będą mogli zastąpić „”zmianę nocną””. Dowódcy ochrony wału nadal przyjmują osoby chętne do pracy, które wymienią ochotników pracujących od kilku godzin.


Komunikacja Miejska Łomianki informuje: Z uwagi na zagrożenie powodziowe oraz konieczność zapewnienia dojazdu dla służb ratunkowych zawiesza się: w dniu 22.05. kursowanie linii „”Łd”” oraz w dniu 23.05.2010 kursowanie autobusu Kościelnego na trasie Sadowa – Dziekanów Polski – Kościół oraz Sadowa Łomna – Kościół
Do odwołania zawiesza się kursowanie autobusu nocnego tj. kursy: z Dziekanowa Leśnego – 23:05, 0:00, 1:10, 3:15 oraz z Metra Marymont – 23:33, 0:32, 1:38, 3:43


godzina 01.00

Burmistrz Pszczółkowski: Wyciek w wale na wysokości ul. Armii Poznań. Włśnie zostaje podejmowana akcja interwencyjna.

Na wale w okolicach Jeziorka Dziekanowskiego 200 osób cały czas prowadzi działania zabezpieczające.

Około 300 metrów od śluzy w kierunku Warszawy zabezpieczany jest od kilku godzin jeden wyciek.

Stan wody w Wiśle się nie zmienia.


godzina 00.15

Burmistrz Pszczółkowski: Trwaja intensywne prace grupy około 200-300 osób polegające na zabezpieczaiu przecieków w okolicach Jeziorka Dziekanowskiego. Tam na odcinku 1 km pojawiają się miejsca w których widać lekkie podciekanie wody pod wałem.

Cały obszar jest monitorowany. Obecnie woda nie podnosi się.

Piasek od godziny 14.00 jest dowożony z piaskarni przy Wisłostradzie na wysokości Gwiazdzistej. Okres wyjazdów weekendowych utrudniał jego regularne dowożenia, mimo, że cieżarówki były eskortowane przez policję.


godzina 00.00

TVN Warszawa: 773 cm – o północy woda w Wiśle znów przybrała, przekracza w stolicy stan alarmowy o 123 cm i wciąż nieznacznie rośnie.


redakcja@lomianki.info

KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW LOMIANKI.INFO

Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *