www.LOMIANKI.INFO – LOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-KULTURALNY

www.LOMIANKI.INFO
ŁOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-BIZNESOWY

Co z wałami?

24 września 2008 roku w sali widowiskowej ICDS odbyło się spotkanie zorganizowane dla mieszkańców, którego tematem była modernizacja wału przeciwpowodziowego Wisły na terenie Łomianek.

Na spotkanie przybyli projektant inż. Janusz Czartoryjski z firmy MELWODPROJEKT z Warszawy, przedstawiciele Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych, Oddziału WZMiUW w Warszawie oraz Inspektoratu w Nowym Dworze Mazowieckim. Oddział Warszawski WZMiUW w imieniu Samorządu Województwa Mazowieckiego pełni funkcję inwestora dla zadania związanego z modernizacją wału na terenie gminy.

Projektant przekazał informacje dotyczące oceny stanu technicznego istniejącego obwałowania, wykonanej na podstawie przeprowadzonych badań geotechnicznych, wskazując zarówno na niedostateczny stopień zagęszczenia wału, jak również na jego luźne podłoże, co przy wysokich stanach wody trwających parę dni może spowodować jego rozmycie. Dodatkowe zagrożenie w przypadku akcji przeciwpowodziowej stanowi fakt, iż nie na całym odcinku można przejechać wzdłuż wału, nie na całym odcinku jest on dostępny,

Zaproponowana metoda wzmocnienia wału polegać będzie na wykonaniu przesłony przeciwfiltracyjnej z mieszanki gruntu rodzimego i zaprawy cementowo-bentonitowej o grubości 40 cm i wysokości ok. 10 m (5-7 m poniżej podstawy wału) oraz wyrównanie niwelety korony. Tylko na niewielkich odcinkach wymagane będzie wykonanie korekty osi wału. Metoda polegająca na rozebraniu i budowie nowego wału byłaby metodą znacznie bardziej uciążliwą i ingerującą w otoczenie, a mamy tu do czynienia z obszarem podlegającym szczególnej ochronie środowiskowej NATURA 2000.Przewiduje się również budowę drogi eksploatacyjnej przy stopie wału na całej jego długości.

Przeprowadzenie niezbędnych uzgodnień dotyczących lokalizacji inwestycji i uzyskania pozwolenia na budowę, związane jest również z koniecznością uzyskania prawnego tytułu do dysponowania gruntem pod inwestycję. W tym też celu projektant będzie spotykał się z właścicielami działek położonych wzdłuż wału wiślanego.

Spotkania te odbędą się w drugiej połowie października 2008 roku.

źródło: UM Łomianki
redakcja@lomianki.info

Co z wałami?

Co z wałami?

Co z wałami?

Co z wałami?

KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW LOMIANKI.INFO

Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.

20 komentarzy

 1. mieszkaniec

  Za czasów Burmistrza Dąbrowskiego Łomianki Dolne bezpośrednio przy Wiśle zostały niebywle zabudowane. Deweloperka miała się bardzo dobrze. Do tego jeszcze dzisiątki szeregowców i bloki bloki na Osiedlu Chopina.
  Czy w razie nieszczęścia tysiące ludzi tam zamieszkujących będzie domagało się odszkodowań od aktualnych władz, bo jest ciągłość władzy? Czy odszkodowania pójdą z pieniędzy deweloperów, Gminy czy Budżetu Państwa? Ktoś wie jak to działą?

  0
  0
  Odpowiedz
 2. działania władz

  Dokumenty:
  2011.06.09 uchwalenie planu miejscowego umożliwiającego zabudowę wielorodzinną (uchwała VIII/49/2011 – plan Łomianki Chopina)
  2011.12.22 uchwalenie kolejnego studium – ponowne pojawienie się zabudowy
  wielorodzinnej w rejonie ul. Armii Poznań i Al.Chopina
  2015.08.13 uchwalenie obowiązującego studium w którym dopuszcza się wyłącznie istniejące tereny zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej

  Ktoś kto wtedy był burmistrzem miał nosa by zezwolić na bloki. Ludzie mieszkający na piętrach powinni dziękować. Jak widać władza wtedy myślała o tym by mieszkańców nie zalało.

  0
  0
  Odpowiedz
 3. działania władz cd

  Rozpocząć należy od zmiany studium zagospodarowania. Studium umożliwiające zabudowę wielorodzinną zostało zmienione w 2010r, kilka tygodni przed końcem kadencji Burmistrza Łomianek czyli przed wyborami. Gdyby nie zmieniono studium to nie można by było uchwalić takiego planu miejscowego.

  W 2010 roku Burmistrzem nie był Pan Dąbrowski, gdyż zaraz co niektórzy będą odwracać kota ogonem i mówić, że to wszystko wina byłego Burmistrza Tomasza H.Dąbrowskiego.

  0
  0
  Odpowiedz
 4. działania władz cd

  Sprawdziłem, że w 2011 roku burmistrzem był Tomasz Dąbrowski i w 2011 uchwalono plan i studium dopuszczające wielorodzinne budynki. Dlaczego nie mówi się o tych działaniach antypowodziowych burmistrza?

  0
  0
  Odpowiedz
 5. ola

  W piśmie z 20 maja 2019r Wody Polskie napisały iż stan walów jest dostateczny a więc nie może być obecnie zadowalający bo remontów nie było https://dziekanowpolski.pl/stan-walow-wisly-w-gminie-lomianki-dostateczny/.WŁADZE GMINY OD 2010 ZDAJĄ SOBIE SPRAWĘ ,ŻE WAŁY WYMAGAJĄ REMONTU .Wały są stare i wymagają też podniesienia.Zatwierdzenie w 2015 r nowego Studium Gminy łomianki i MPZP Kępy Kiełpińskiej w 2018 r gdzie dopuszczono do zabudowy Doliny Łomiankowskiej tuż przy wale jest więc wielkim nieporozumieniem.Ciekawe czy mieszkańcy tych nowych domów stojących tuż przy wale zdają sobie sprawę z niebezpieczeństwa powodziowego?

  0
  0
  Odpowiedz
 6. Patryk Zajaczkowski

  10 lat, z czego 8 przypada Panu T.H.Dąbrowskiemu. Nic nie zostało zrobione poza nowymi w-zetkami i planami miejscowymi. Deweloperka robiła przez ten czas wszystko by rozbudować ten teren do maksimum aktualnych (własnych) możliwości. Dlatego śmieszy mnie fakt, że poprzednia władza zapomniała wyszczególnić w planach sytuacji hydrologicznej terenów na północ od samego miasta. Jeziora i tzw. struga dziekanowska wysychają lub już wyschły. Kanał faktycznie nie istnieje i nie przez suszę jak tu niekiedy ktoś pisze, lecz przez zabudowywanie terenów podmokłych i osuszanie działek pod bloki i szeregówki. Nie trzeba być geniuszem by tego nie przewidzieć bo gdyby ktoś zacząłby coś z tym robić tych 10 lat temu to nie mielibyśmy takiej klęski ekologicznej w Łomiankach jaką aktualnie mamy.

  0
  0
  Odpowiedz
 7. działania władz cd

  A kto był burmistrzem w 2018 jak uchwalano plan dopusczający zabudowę przy wale?

  0
  0
  Odpowiedz
 8. Patryk Zajaczkowski

  A kto był burmistrzem gdy zaczęła się dzika zabudowa na al. Chopina i Kościelnej Drodze? Możemy wymieniać się argumentami lecz przypominam (odpowiadając na Pana pytanie), że to też robota Pana T.H D, ponieważ to urząd za jego kadencji był odpowiedzialny za przygotowanie planów miejscowych dla tego terenu 🙂
  Patrzmy też kto zrobił ten projekt bo to że go ktoś uchwalił to jedno a kto go zrobił to już istotniejsze drugie

  0
  0
  Odpowiedz
 9. co dalej?

  Co zrobił Dąbrowski to już wiemy.
  Mieszkańcy terenów zabudowanych za jego kadencji szeregowcami i mieszkańcy bloków na parterze mogą mieć duże problemy w razie jak by póściły wały.

  Ale teraz ja pytam co zrobiła Żebrowska?
  Przed wyborami pisała:
  ,, Jeśli chcesz, żeby:
  – usprawniono dojazd do Warszawy poprzez połączenie Łomianek z Warszawą buspasem/pojazdem szynowym do metra,
  – poprawiono bezpieczeństwo Łomianek przy zachowaniu priorytetu, jakim są wały przeciwpowodziowe,
  – nastąpiła zdecydowana poprawa w komunikowaniu się z mieszkańcami, tak by to urząd był dla mieszkańców, a nie odwrotnie,
  zagłosuj na mnie. ,,

  Czekamy na działania.

  0
  0
  Odpowiedz
 10. Stowarzyszenie Przyjaciół Dziekanowa

  Pomijając polityczną wyliczankę, przejdźmy do sprawy wałów. Przypominam, że 2 lipca br. odbędzie się inspekcja wału wiślanwgo w gminie Łomianki na wielokrotne prośby Stowarzyszenia Przyjaciół Dziekanowa. W kontroli wezmą udział inspektorzy z Wód Polskich, przedstawiciele naszej gminy i przedstawiciele naszego stowarzyszenia, jako czynnik społeczny, gdyż od 2018 roku nagłaśniamy potrzebę wzmocnienia wału wykonuąc dokumentację fotograficzną i apelując do Wód Polskich o interwencję. Z tego co napisał Pan burmistrz Bohdziweicz na fb, istnieje duża sznasna na pozyskanie środków finansowaych na remont, i miejmy nadzieję, że gmina pociągnie temat dalej. Trzymamy kciuki za działania urzędu gminy w tej sprawie. Dla wszystkich zainteresowanych zapraszamy na stronę https://dziekanowpolski.pl/category/aktualnosci/, gdzie zamieszczane jest aktualne info w sprawie wału.

  0
  0
  Odpowiedz
 11. Realista

  Co przez prawie dwa lata zrobiła w sprawie wałów wislanych Pani Burmistrz MZP? Oczywiście, zaraz nieliczni apologeci Pani Burmistrz powiedzą, ze to wina poprzedniego Burmistrza Tomasza Dąbrowskiego

  0
  0
  Odpowiedz
 12. Bloki, bloki

  Czy to nie za rządów Burmistrza Pszczolkowskiego zmieniono studium zagospodarowania przestrzennego dopuszczajac zabudowę wielorodzinna przy Chopina. Czy to nie Burmistrz Pszczolkowski wraz ze swoim ówczesnym rzecznikiem prasowym wystąpili w filmie lrpmujacym de facto bloki przy ul.Fabrycznej? Poprawcie mnoe jeżeli soe mylę.

  0
  0
  Odpowiedz
 13. Bloki na Jeziornej?

  Mam pytanie. Czy może ktoś wie jaki to deweloper budował za czasów Pana Burmistrz Dąbrowskiego przy samym wale na końcu ulicy Jeziornej bloki z mieszkaniami na parterze i niezależnymi na piętrze i poddaszu ?
  Czy tam nie będzie problemu jeżeli przyjdzie większa woda? Nie chodzi mi o przelewania się nad wałem, ale pamiętam jak te tereny były regularnia podmokłe w latach 80 tych zeszłego wieku.
  Chyba na zdjęciu są te bloki,

  0
  0
  Odpowiedz
 14. obserwator

  Do zajeboczkoskiego . Młody ogarnij się, matka wiecznie na bani ,na zebrania przychodziła nawalona jak stodoła, ty śmierdziałeś moczem jak skunks .Zrobiłeś pod siebie Rade Młodych cwaniaku i już się popisujesz . Na dziś :1-mycie 2- nie zabieraj głosu bo jesteś zerem .PO-myje znikną a ty młody będziesz uryną śmierdział jak śmierdziałeś.

  0
  0
  Odpowiedz
 15. Otokonto1

  Błagam… nie mówcie mi, że nie należy wymieniać z imienia i nazwiska i to po sto razy(aby się lepiej utrwaliło) osób odpowiedzialnych za ten stan rzeczy! Powiem Wam, albo przypomnę. Świadomego przekształcenia na tereny pod budowę podwodnych osiedli w dolinie Łomiankowskiej dokonali osobiście – Piotruś Pan i jego lewa ręka -czyli Joanna od Tras.
  Przecież stowarzyszenie „Łomianki Razem”, (będące politycznym smarowaniem dla poprzedniej ekipy z lat 2010-2018)ma do dzisiaj wpisane w pierwszym punkcie statutu realizację zabudowy Doliny Łomiankowskiej! Przecież to stowarzyszenie nadal istnieje i ma coraz większy kapitał zakładowy (w miarę sprzedaży pod developerkę kolejnych zalewowych łąk i pastwisk. Przecież oni się o ile wiem nie wyprowadzili do Bulgarii, tylko szykują kasę na 2024 żeby wrócić do władzy. 🙂 🙂 🙂 Mam nadzieję, że w końcu znajdzie się jakaś ogarnięta grupa mieszkańców z tych podwodnych osiedli i skieruje przeciwko temu ugrupowaniu (i tym konkretnym osobom) zbiorowy pozew sądowy. Np. o zwrot kwot na ubezpieczenia od powodzi i nieuchronny spadek wartości.

  0
  0
  Odpowiedz
 16. Karo

  Co zrobiła Burmistrz MŻP w sprawie wałów wiślanych przez prawie dwa lata?

  Oczywiście garstka fanatyków znów powie, że to wszystko wina byłego Burmistrza Tomasza Dąbrowskiego…,ale w to już poza nielicznymi fanatykami nikt nie uwierzy…

  0
  0
  Odpowiedz
 17. cienki bolek

  Jakoś nie widać aby teraz rządzący protestowali i ostrzegali przed zalaniem, w razie powodzi a wręcz przeciwnie.Zachęcają na osiedlanie się na tym ryzykownym terenie, czyste powietrze, rezerwat j.Kiełpińskie, natura 2000 Puszcza Kampinoska itp.bzdety i nawet o wałach przeciwpowodziowych ucichło , stwierdzono że są wystarczające.Tak że deweloperka ma się dobrze.Swoją droga to coś niezbyt dobrego się dzieje w naszym mieście.Krzaki wyrastają do połowy chodników, śmiecie i krzywe chodniki koło Biedronki w centrum no ale włodarze zapewne nie chodzą piechota, obraz zaniedbanej wiochy.

  0
  0
  Odpowiedz
 18. samgopchamgo1

  O uderz w stół a nożyce się odezwą. J23 z domu Poli i Stefy znów nadaje. Widocznie żal im by tym mieszkańcom „z dziada-pradziada”, że będą musieli oddać trochę kasy za ubezpieczenia od podwodnych osiedli zbudowanych na terenach zalewowych Wisły. Zamiast pastwiska doglądać i obornik rozrzucać z traktora to postanowili się przesiąść do mercedesa. Taka to wielka Łomiankowska „Rodzina”.

  0
  0
  Odpowiedz
 19. samgopchamgo1

  O uderz w stół a nożyce się odezwą. J23 z domu Poli i Stefy znów nadaje. Widocznie żal im by tym mieszkańcom „z dziada-pradziada”, że będą musieli oddać trochę kasy za ubezpieczenia od podwodnych osiedli zbudowanych na terenach zalewowych Wisły. Zamiast pastwiska doglądać i obornik rozrzucać z traktora to postanowili się przesiąść do mercedesa. Taka to wielka Łomiankowska „Rodzina”.

  0
  0
  Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *