www.LOMIANKI.INFO – LOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-KULTURALNY

www.LOMIANKI.INFO
ŁOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-BIZNESOWY

Frywolitki… filia DK w Burakowie zaprasza

Dom Kultury zaprasza na kolejne warsztaty artystyczne, które odbędą się 01.10.2011 o godz 15.00-17.00.

Tym razem poznamy technikę tworzenia frywolitek. Beata Kuczer- Kotowska, która wprowadzi nas w świat rękodzieła, jest instruktorem z wieloletnim doświadczeniem rękodzielniczym. W swoich zajęciach wprowadza też nowatorskie połączenia technik plastycznych i rękodzielniczych.

Rys historyczny techniki:
„Frywolitka, zwana też koronką czółenkową, jest bardzo starą techniką wytwarzania koronek. W „”dawnych dobrych czasach”” zajmowanie się czółenkiem było jedną z ulubionych prac ręcznych. Ma ono bowiem tę zaletę, że robótka jest łatwa do transportowania i w każdej chwili może zostać przerwana i podjęta; co więcej, powstała koronka mimo swojej delikatności jest bardzo mocna.
Wiele osób przypomina sobie z pewnością, że widziało czółenka w starych szufladach, nieraz jeszcze w rękach starszych pań. Lecz technika ta jest o wiele starsza. Podobno była już znana w starożytnym Egipcie i w starożytnych Chinach. Z pewnością dotarła do nas ze Wschodu, gdzie jeszcze dziś jest wykonywana pod nazwą „”Makuk”” (według tam używanej nazwy czółenka). Tworzenie frywolitek było bardzo modne w XVIII wieku, chociaż jeszcze nie umiano wypracowywać łuków i ząbków. Czółenka były wówczas bardzo duże i bogato zdobione metalami szlachetnymi i klejnotami. Popularnością cieszyły się także czółenka z azjatyckim malarstwem lakowym lub z porcelany miśnieńskiej. Materiał do pracy był gruby, przeważnie galon, a koła tworzyły rodzaj taśmy szmuklerskiej. Jednak produkt końcowy nie był tak ważny jak samo czółenko i praca z nim.””

Współcześnie tworzy się frywolitki techniką czółenkową, bądź igłową. My poznamy tą drugą technikę. Każdy z uczestników będzie mógł na warsztatach poznać podstawowe sploty i stworzyć oryginalne kolczyki bądź zawieszkę. Koszt zajęć 30 zł od osoby.

Obowiązują zapisy: m.kowalewska@lomianki.art.pl, lub tel. 509 482 637

źródło: Dom Kultury w Łomiankach // filia w Burakowie
redakcja@lomianki.info

Frywolitki... filia DK w Burakowie zaprasza

Frywolitki... filia DK w Burakowie zaprasza

KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW LOMIANKI.INFO

Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *