www.LOMIANKI.INFO – LOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-KULTURALNY

www.LOMIANKI.INFO
ŁOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-BIZNESOWY

Konkurs Muzyczny im. J. Zarębskiego

7 maja 2011 roku o godzinie 17.00 w Auli ICDS odbędzie się Koncert Inauguracyjny XI Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. J. Zarębskiego.


XI Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Juliusza Zarębskiego
07- 15 maja 2011.

W dniach 07 – 15 maja b.r. odbędzie się XI Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Juliusza Zarębskiego. Patronat nad Konkursem tradycyjnie objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także władze lokalne: burmistrz Łomianek Pan Tomasz Dąbrowski, starosta powiatu warszawskiego- zachodniego Pan Jan Żychliński, wójt Izabelina Pan Witold Malarowski. Organizatorem jest Fundacja Kultury i Edukacji im. Juliusza Zarębskiego wraz z Niepubliczną Szkołą Muzyczną o statusie szkoły publicznej w Łomiankach (www.szkolamuzycznalomianki.eu).

Przypomnijmy że Konkurs otwarty jest dla młodziutkich artystów w pięciu kategoriach wiekowych. Tegorocznej edycja została poszerzona o kategorie wiekowa do lat 23, tak więc będziemy słuchać wykonawców, prezentujących szerokie spektrum wiekowe: od dzieci ze szkół podstawowy(kategoria najmłodszych do lat 9), aż do dojrzałych muzyków (kategoria najstarsza do lat 23). Przesłuchania odbędą się w następujących sekcjach instrumentalnych: fortepian solo, duet na dwa fortepiany i na cztery ręce, wiolonczela solo i z towarzyszeniem fortepianu, duet instrumentalny (z towarzyszeniem fortepianu i bez) oraz zespół kameralny.

Ostatnimi czasy Konkurs awansował w hierarchii ważności konkursów w kontekście międzynarodowym, wstępując w końcu 2010 r. do elitarnego klubu ALINK-ARGERICH, zrzeszającego największe konkursy muzyczne, przede wszystkim pianistyczne na świecie. Fundacje założyła legendarna pianistka, niegdysiejsza laureatka I nagrody (1960 r.) międzynarodowego konkursu chopinowskiego w Warszawie Marta Argerich. O konkursach zrzeszonych w Fundacji mówi i pisze się w świecie, przede wszystkim w międzynarodowych magazynach branżowych i światowej prasie muzycznej. O naszym konkursie jest stała wzmianka w na portalu Alink-Argerich link Calendar, gdzie figuruje z hasłem Łomianki (www.alin-argerich.org).

Powitamy międzynarodowe jury. Z racji ogromnych zasług na polu chopinistyki, w gronie jurorów będziemy gościć dwie pianistki z Japonii, m.in. słynną pianistkę i chopinistkę Yuko Kawai. Do grona jurorów została zaproszona również Lubov Lavnneva, znakomity pedagog z Petersburga (to z racji kontaktów w owym czasie mistrza Juliusza Zarębskiego z Petersburgiem – tam studiował). No i oczywiście, muzycy z Polski, m.in. profesorowie: Jerzy Romaniuk, Andrzej Orkisz, Jadwiga Kotnowska, Piotr Hausenplas i in. Jury przewodniczy Pierwsza Dama Polskiej Pianistyki prof. Regina Smendzianka. Naszym gościem będzie również praprawnuczka kompozytora Pani Regina Zarębska wraz z synem.

Przesłuchania zaczną się w siedzibie Niepublicznej Szkoły Muzycznej w Łomiankach (przesłuchania wstępne dla Łomianek, siedziba szkoły ul. Warszawska 73), a eliminacje konkursowe odbędą się w Łomiankach i Izabelinie (Centrum Kultury Izabelin). Konkurs rozpocznie Inauguracją 7 maja, a zakończy uroczysta Gala Laureatów 15 maja w niedzielę (ICDS w Łomiankach).

Konkurs będzie wspierany przez Urzędu Miasta Łomianki. Ale specjalną nagrodą dla laureatów będzie możliwość udziału w master classe, prowadzoną przez wybitnych muzyków – jednocześnie członków jury Konkursu, a także płyty DVD z zapisem występów konkursowych.

Obecnie trwa wstępna selekcja nadesłanych zgłoszeń, ostateczna liczba uczestników nie jest więc jeszcze znana. Wiemy, że zgłoszenia nastąpiły z wielu miast z Polski i zagranicy. W poprzednich edycjach konkursu gościliśmy przedstawicieli Estonii, Ukrainy, Białorusi, Portugalii, Rosji, Gruzji, Łotwy i dalekiej Islandii i Japonii. Jak będzie w tym roku – niedługo sami się przekonamy.

W czasie Inauguracji usłyszymy dzieła zarówno Juliusza Zarębskiego jak i Fryderyka Chopina, których wykonawcami będę jurorzy Konkursu, a także laureaci poprzednich edycji. Usłyszymy również kilka słów o życiu i twórczości patrona Konkursu Juliusza Zarębskiego.

Przesłuchania odbywają się w trybie otwartym dla publiczności, wstęp wolny, tak więc zapraszamy melomanów. Od poniedziałku do środy słuchać będziemy pianistów w pięciu kategoriach wiekowych, we czwartek duety fortepianowe na dwa fortepiany i na cztery ręce oraz przesłuchania w sekcji wiolonczeli, piątek i sobota zarezerwowane są na eliminacje w sekcji zespołu kameralnego. Więcej informacji – wkrótce po napłynięciu wszystkich zgłoszeń.

Przypomnijmy, że Finałowy Koncert Laureatów (Gala Laureatów) XI Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Juliusza Zarębskiego odbędzie się w Integracyjnym Centrum Dydaktyczno – Sportowym w Łomiankach (ul. Staszica 1, wejście od ulicy Warszawskiej) w dniu 15 maja w niedzielę o godz. 14.00.

Lucjusz Pinkosz – dyrektor Konkursu

Konkurs Muzyczny im. J. Zarębskiego

Konkurs Muzyczny im. J. Zarębskiego

KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW LOMIANKI.INFO

Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *