www.LOMIANKI.INFO – LOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-KULTURALNY

www.LOMIANKI.INFO
ŁOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-BIZNESOWY

Pożegnanie Honorowego Obywatela

7 maja 2007 roku, mieszkańcy Łomianek pożegnali zmarłego 29 kwietnia, arcybiskupa Kazimierza Majdańskiego, Honorowego Obywatela Gminy Łomianki, założyciela i wieloletniego dyrektora Instytutu Studiów nad Rodziną.

Na uroczystości żałobne przybyli przedstawiciele Episkopatu Polski wraz z kardynałem Józefem Glempem. W ostatniej drodze Zmarłemu towarzyszyli m.in.: Jego przyjaciel, biskup Ignacy Jeż z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, arcybiskup Józef Kowalczyk – nuncjusz apostolski, arcybiskup Zygmunt Kamiński – metropolita szczecińsko-kamieński, kardynał Franciszek Macharski, arcybiskup Józef Michalik – przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski – metropolita przemyski, arcybiskup Kazimierz Nycz – metropolita warszawski, biskup Stanisław Wielgus, kardynał Henryk Gulbinowicz, ksiądz Henryk Jankowski. Władze państwowe, samorządowe oraz parlament RP reprezentowali: doradca prezydenta RP, Andrzej Stelmachowski, wicepremier Roman Giertych, szef MSWiA Janusz Kaczmarek, eurodeputowany Maciej Giertych, senatorowie i posłowie, burmistrz Łomianek Wiesław Pszczółkowski, przewodniczący Marek Zielski oraz radni Rady Miejskiej, a także pracownicy i studenci Instytutu Studiów nad Rodziną. Uroczystościom pogrzebowym w kościele św. Małgorzaty w Łomiankach przewodniczył kardynał Józef Glemp.

W pożegnalnych mowach, Zmarłego wspominali przełożeni, współpracownicy, przyjaciele i rodzina. Za obronę życia i rodziny oraz wierność Kościołowi, dziękował także w specjalnym liście, papież Benedykt XVI. List odczytał metropolita szczecińsko-kamieński, arcybiskup Zygmunt Kamiński. Biskup Ignacy Jeż przypomniał lata w Dachu, gdzie arcybiskup poddawany był pseudomedycznym doświadczeniom. Po wyzwoleniu obozu przez Amerykanów, więźniowie dowiedzieli się, że tego dnia miało dojść do zniszczenia obozu i wymordowania wszystkich. Biskup Jeż stwierdził, że wyzwolenie było cudem, który łączy z aktem ślubowania, jakie więzieni, złożyli świętemu Józefowi z prośbą o wyrwanie ich z niewoli.

List od premiera Jarosława Kaczyńskiego, odczytał szef MSWiA, Janusz Kaczmarek. Żegnamy wielkiego kapłana i patriotę, który wspierał robotników strajku w stoczni szczecińskiej mową i pismem – napisał premier. Dodał, że rodzina i małżeństwo, które promował zmarły arcybiskup, to istotne wartości dla każdego katolika i każdego Polaka. Wicepremier Roman Giertych, przypomniał, że abp Majdański był przykładem dla polskiej młodzieży, którą uczył jak należy łączyć wiarę z patriotyzmem. Burmistrz Łomianek, Wiesław Pszczółkowski, podkreślił że Zmarły był Honorowym Obywatelem gminy Łomianki. Złożył kondolencje rodzinie, pracownikom naukowym, absolwentom Instytutu oraz studentom księdza arcybiskupa.

– Był dla wielu z nas, mieszkańców Łomianek, znajomym, przyjacielem i kapłanem. Uczył miłości do najbliższych i szacunku dla słów: Ojczyzna, Rodzina, Dom. Nasze miasto i gmina, straciły nie tylko wspaniałego obywatela, ale skromnego, mądrego i dobrego Nauczyciela i Przyjaciela. Uczmy się tej drogi, od Tego, który ludzi i tę ziemię łomiankowską, najpiękniej miłował – powiedział burmistrz.

Po mszy św., uroczystościom pogrzebowym przewodniczył metropolita warszawski ks. abp Kazimierz Nycz. Trumna z ciałem zmarłego przejechała na ciągniętej przez konie lawecie, ulicą Warszawską do ulicy Baczyńskiego. Tam, w kaplicy Instytutu złożona została w krypcie. Uroczystości pogrzebowe uświetniał chór Uniwersytetu kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Władze samorządowe Miasta i Gminy Łomianki, dziękują za pomoc i gotowość w przygotowaniu ostatniej drogi księdza arcybiskupa wszystkim służbom: policji, ochotniczej straży pożarnej, straży miejskiej, dyrekcjom i pracownikom: Domu Kultury w Łomiankach, Miejskiego Ośrodka Kultury z Legionowa, ICDS, Globi, Polmo–Łomianki SA, Szkoły Podstawowej nr 1, Mazowieckiego Przedsiębiorstwa Przemysłu Drzewnego, Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładowego Lecznictwa Otwartego Warszawa-Żoliborz, Zakładu Wodociągów i Kanalizacji, Komunikacji Miejskiej oraz pracownikom urzędu. Szczególne podziękowania kierujemy dla prezydenta miasta Legionowa i wójta gminy Wieliszew.

Gazeta Łomiankowska nr 10/2007

Pożegnanie Honorowego Obywatela

KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW LOMIANKI.INFO

Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *