www.LOMIANKI.INFO – LOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-KULTURALNY

www.LOMIANKI.INFO
ŁOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-BIZNESOWY

Budżet 2024 – do pięciu razy sztuka…

Budżet Gminy na 2024 r. nieprzyjęty. Na wniosek radnego Michała Naftyńskiego przerwa w obradach do wtorku 30.01.2024 r. Radni, którzy głosowali za przerwą: Cezary Astrau, Grzegorz Bryk, Tomasz H. Dąbrowski, Grzegorz Lenard, Michał Naftyński, Maria Pszczółkowska, Adam Salwowski, Jerzy Serzysko, Janusz Skonieczny, Krzysztof Wawer, Joanna Zabłocka Łudzeń, Maria Zalewska i Agnieszka Zdunek. Radni, którzy byli przeciw dokonywaniu zmian w przedłożonym budżecie: Marcin Etienne, Agnieszka Gawron-Smater, Mateusz Krogulec, Mariola Niecikowska, Maciej Wroniewski.

Radny Janusz Skonieczny proponuje wykreślenie z budżetu zapisu o obligacjach gminnych w kwocie 25 milionów złotych. W ramach tego zmniejszenie wydatków na zadaniach:

 • Wniesienie wkładów do spółek prawa handlowego oraz na uzupełnienie funduszy statutowych banków państwowych i innych instytucji finansowych „Podwyższenie kapitału zakładowego KMŁ Sp. z o.o.” – 800.000 zł.
 • Kompleksowa przebudowa dróg gminnych w kwartałach ulic – VIII kwartał (ul. Wiklinowa – ul. Rolnicza – ul. Ogrodowa – ul. Warszawska) – 57.000 zł.Projekt i budowa ulicy Kownackiej – 1.299.000 zł.
 • Budowa pętli autobusowej przy zbiegu ul. Kołłątaja i opaski ul. Kolejowej – 1.999.000 zł.
 • Przebudowa ul. Bołtucia – 377.710 zł.
 • Przebudowa ul. Waligóry – 299.000 zł.
 • Projekt i budowa zatoki postojowej w formule „Kiss & Ride” w ciągu ul. Partyzantów w rejonie Szkoły Podstawowej Nr 2 w Łomiankach – 953.500 zł.
 • Modernizacja, poprawa lub doprowadzenie do standardu zgodnego z obecnymi przepisami budynków komunalnych – 1.999.000 zł.
 • Modernizacja budynku Urzędu Miejskiego przy ul. Warszawskiej 115 – 1.500.000 zł. (wykreślić zadanie)
 • Modernizacja budynku Urzędu Miejskiego przy ul. Warszawskiej 71 – 1.800.000 zł. (wykreślić zadanie)
 • Promocja jednostek samorządu terytorialnego – 1.010.000 zł.
 • Wynagrodzenia osobowe pracowników oraz Składki na ubezpieczenia społeczne, proszę zwolnić 4 osoby działu promocji – 100.000 zł.
 • Rozbudowa i modernizacja systemu monitoringu miejskiego na terenie Gminy Łomianki – 100.000 zł.
 • Przebudowa Sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Łomiankach – 905.000 zł.
 • Opracowanie wielobranżowej dokumentacji projektowo-kosztorysowej i budowa budynku Ośrodka Pomocy Społecznej wraz z poradnią pedagogiczno-psychologiczną i pomieszczeniami dla Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych – 3.300.000 zł.
 • Realizacja błękitno-zielonej infrastruktury na terenie gminy Łomianki – 412.000 zł.
 • Rewitalizacja zabytkowej willi przy ul. Pionierów 38 wraz z zagospodarowaniem terenu – 99.000 zł.
 • Modernizacja obiektów sportowych typu „Orlik” – 999.000 zł.
 • Gospodarka odpadami komunalnymi – 4.340.000 zł.
 • Drogi publiczne gminne – Zakup usług remontowych – 2.000.000 zł.
 • Informatyka, zakup usług pozostałych (umowy serwisowe systemów informatycznych i aktualizacje oprogramowania) — proszę wykorzystywać otwarte oprogramowanie na wolnych licencjach – 200.000 zł.
 • Gospodarka gruntami i nieruchomościami odszkodowania za grunty przejęte przez Gminę pod drogi publiczne – 250.000 zł.
 • Opracowanie wielobranżowej dokumentacji projektowo – kosztorysowej i budowa nowego Zespołu Szkół w Łomiankach Dolnych – 200.000 zł.

Dla przypomnienia.

 • Głosowanie nad budżetem nie oznacza głosowania nad emisją obligacji. Ewentualną decyzję w tej sprawie radni mogą podjąć w osobnym głosowaniu.
 • Budżet musi być wysłany do RIO najpóźniej 31.01.2024 r.
 • W razie nieprzyjęcia budżetu – wdrożona zostanie procedura programu naprawczego ze wszystkimi tego konsekwencjami – art. 240a ustawy o finansach publicznych.

Historia przyjmowania budżetu na 2024 r. (Facebook)

KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW LOMIANKI.INFO

Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.

8 komentarzy

 1. Marek

  Destrukcyjne działania części radnych i bezsensowny słowotok Naftyńskiego pokazuje, że nie zależy im na tym by Łomianki się rozwijały tylko na tym żeby dokopać Żebrowskiej.Na ich rozgrywkach politycznych stracimy wszyscy.
  Mnipulowanie tematem obligacji jest bardzo płytkie, każdy kto ma trochę pojęcia wie, że każde obligacje trzeba przed ich zaciągnięciem przegłosować., wiec krzyki Naftyuńskiego, Bartoszewskiego, że to zadłużanie są zagrywką populistyczną.

  8
  1
  Odpowiedz
 2. Marek do radnego Skonieczngo

  Radny Skonieczy chce by zaprestano remontów dróg? „Drogi publiczne gminne – Zakup usług remontowych – 2.000.000 zł.”
  Niech się przejedzie po gminie i zobaczy ile dróg potrzebuje remontów.

  Radny Skonieczny nie chce budowy Ośrodka Pomocy Społecznej?
  „Opracowanie wielobranżowej dokumentacji projektowo-kosztorysowej i budowa budynku Ośrodka Pomocy Społecznej wraz z poradnią pedagogiczno-psychologiczną i pomieszczeniami dla Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych – 3.300.000 zł.”
  Niech pojedzie na ul. Szpitalną i zobaczy jakk wygąda barak OPSu.

  4
  1
  Odpowiedz
 3. Marcin Etienne

  W uzupełnieniu:

  1. Uwagi Skarbnik Gminy do wniosku radnego Janusza Skoniecznego: https://drive.google.com/file/d/1NrvrUPRAa6luWRqCiRjA5EOcbHSolJlo/view?usp=sharing

  Skarbnik wskazała jednak TYLKO na zadania krytyczne z punktu widzenia finansowego. Są jednak i takie, które kryją w sobie inne realne zagrożenia. Przykład: „13. zmniejszenie wydatków o 100 000 zł. z działu 75495 z zdania 2020/14 Rozbudowa i modernizacja systemu monitoringu miejskiego na terenie Gminy Łomianki”. Informacje, jakie otrzymałem są takie, że obecnie działające serwery są bliskie definitywnej „śmierci”. Wymiana ich jest niezbędna do prawidłowego działania systemu.

  2. Polecam uwadze bardzo cenny materiał, program naprawczy RIO „w praktyce”: https://lomianki.info/jak-moze-spotkac-gmine-lomianki-bez-przyjetej-uchwaly-budzetowej/?fbclid=IwAR0Gv46EfTv9FItXDNR9KbE2rBhosc-cqxLsWZlYhqBbHAwBFCpP6HmV-UM

  3. Wniosek radnego Wawra (czyt. Urzędu) jest oczywiście lepszy niż nieprzyjęcie budżetu, jednak to postrzegam, jako absolutną ostateczność. Wniosek ten bije we wszystkich mieszkańców gminy, bo zeruje praktycznie większość inwestycji. Warto żeby radni pamiętali o starej jak świat zasadzie, która mówi, że niezwykle łatwo zdejmuje się środki z zadań inwestycyjnych w budżecie, dużo trudniej jest je później z powrotem wpisać. Będzie to uzależnione od wizji nowego składu Rady Miejskiej. Jestem słabej wiary, że będzie to rada… w zbliżonym składzie.

  5
  1
  Odpowiedz
 4. Trzy spojrzenia

  Na pierwszy rzut oka widać, że radni nie mają pojęcia o tworzeniu tak poważnych dokumentow jak budżet.
  Na drugi rzut oka widać, że nie ma już szans na współprace między radnymi i burmistrz.
  Na trzeci rzut oka widać, że prawdopodobnie odbije się to na wszystkich mieszkańcach.

  4
  0
  Odpowiedz
 5. wiktor

  Zachowanie radnych a już zwłaszcza pana Naftynskiego, który najpierw powinien posprzątać swoje sprawy a nie decydować o tym co jest dobre a co nie dla finansów Łomianek, pokazuje że nie chodzi im o dobro mieszkańców a jedynie o awantury polityczne.

  2
  0
  Odpowiedz
 6. TAK DLA POLSKI

  Tylko premier Jarosław Kaczyński i tylko burmistrz Piotr Rusiecki mogą uratować Naj Jaśniejszą Rzeczpospolitą Polską przed upadkiem.

  1
  4
  Odpowiedz
 7. Olefina

  To , że Rusiecki jest w stanie to ogarnąć to wiadomo nie od dziś. Z tym, że niedawno był na marszu Tuska, więc nam tu PO już nie potrzeba.

  0
  0
  Odpowiedz
  • Ewka

   Jego zespół się składa z ludzi z PiS i z Konfy. Z PO mu tak po drodze jak z kulturą osobistą.

   2
   0

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *