www.LOMIANKI.INFO – LOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-KULTURALNY

www.LOMIANKI.INFO
ŁOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-BIZNESOWY

Budżet partycypacyjny

Doświadczeni ludzie ostrzegali mnie żebym nie używał rzadko używanych słów, ale przecież to nie forum gazeta.pl. Bez obaw więc zabieram się za trochę ciężkawy temat.
Wymyślono to w południowej Ameryce a stosuje się już bardzo wielu miastach na całym świecie. Ostatnio pomysł wkracza do polskich miast (Sopot, Gorzów, Elbląg, Płock i inne). w największym skrócie rzecz polega na tym, że statutowe władze miasta oddają część swej decyzyjności dotyczącej budżetu na rzecz mieszkańców. W najdalej idącym wariancie oddają całość decydowania. Organizowane są spotkania osiedlowe, które wydyskutowują lokalne priorytety, później ich delegaci spotykają się na szczeblu miasta i tam rozstrzygają o budżecie. Wszystko przy pełnej jawności procedur i reguł. Mieszkańcy nadzorują następnie proces realizacji inwestycji bużetowych.
Bajka? Nie koniecznie. To już w różnych miejscach działa. Czy mogłoby działać u nas? Może nie od razu, ale jeśli nie zaczniemy stawiać sobie ambitnych celów, to nigdy nie wygramolimy się z tej wszechogarniającej niemocy.
Warunkiem powodzenia w tym procesie jest zbudowanie masy krytycznej zarówno po stronie samorządów lokalnych i organizacji pozarządowych jak i w samym aparacie władzy. Na świecie wielu polityków dostrzegło w tym szanse na zbudowanie sobie solidnego poparcia, nie na reklamie finansowanej prze deweloperów tylko na autentycznym niemanipulowanym partnerstwie z mieszkańcami.
Spróbujmy naszych polityków namówić na zejście z utartych ścieżek, albo to na nich wymusić. Ich słuch wyostrza się z każdym dniem zbliżania się do dnia wyborów.
Dla zainteresowanych tematem, trochę więcej na http://www.wspolnaprzestrzen.o…

KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW LOMIANKI.INFO

Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.

9 komentarzy

 1. Michał

  Słuszny pomysł. tylko czy nasza władza, burmistrz i radni dojrzeli to takiego spojrzenia na pieniądze publiczne?
  Mam wrażenie, że pieniądze traktują jak prywatne. Te premie, wydawania gazet propagandowych czy rozdawnictwo wedle nie wiadomo jakich kryteriów jest już tak mocno zakorzenione w świadomości władzy, że nie wiem czy da się to zmienić.

  Ale warto próbować.

  0
  0
  Odpowiedz
 2. dobro nasze czy wasze

  Panie Gawda stoim w coraz większych korkach przy wjeździe do Warszawy dbając o dobro wspólne niech Pan powie co zrobił Pan dla dobra wspólnego w sprawie szybkiej budowy trasy S-7 przez Dąbrowę, którą jakaś mała grupka mieszkańców Dąbrowy próbuje blokować…czy rozmawiał Pan z sąsiadami żeby nie blokowali działania na rzecz dobra wspólnego…? Jakie działania podejmuje Pan na rzecz szybkiego powstania trasy S-7 przez Dąbrowę (jedyna realna szybka opcja obwodnicy Łomianek) tak potrzebnej dobru ogólnemu…

  0
  0
  Odpowiedz
 3. Nie-log

  Znowu ten facet Stefanprawo z tego beznadziejnego forum się tu wpycha (chodzi mi o ostatni komentarz). Jego styl można poznać na kilometr a jak zwykle nie ma nic do powiedzenia tylko odzywki w stylu „a u was Murzynów biją”. Naprawdę żałosne. Mam nadzieję, że nie przeniosą się tu pozostali goście z tamtego forum bo zatrują następne miejsce w sieci.
  Gratuluję tekstu. Nie znam się na tym, ale podoba mi się, że się ktoś próbuje zajmować takimi sprawami na serio.

  0
  0
  Odpowiedz
 4. dobro nasze czy wasze

  Ciekawe czy Pan Gawda zajmuje się na serio sprawą szybkiej realizacji trasy S-7 przez Dąbrowę? Panie Gawda co Pan zrobił dla szybkiej budowy trasy S-7 przez Dąbrowę? Czy interweniował Pan u swoich sąsiadów (bliższych i dalszych) żeby nie blokowali tej tak ważnej dla DOBRA WSPÓLNEGO inwestycji? Skoro działa Pan na rzecz DOBRA WSPÓLNEGo to co Pan zrobił w tej konkretnej i jakże ważnej dla DOBRA WSPÓLNEGO sprawie?

  0
  0
  Odpowiedz
 5. serek

  A ja rzeczywiście też mam pytanka do Pana Gawdy. Stoję od wielu lat w korkach przy dojeździe do pracy…Prawdą jest,że grupka osób z Dąbrowy oprotestowała decyzję środowiskową i tym samym wstrzymała procedowanie w sprawie postania obwodnicy Łomianek przez Dąbrowę…Kilku Radnych również jest przeciwko trasie przez Dąbrowę…Również moim zdaniem jest to jedyny realny do szybkiej realizacji wariant więc co się dziwić wkurzonym mieszkańcom Łomianek (i nie tylko) codziennie stojącym w korkach…Jestem za jak najszybśzą realizacją trasy S-7 potrzebnej tak naprawdę wielu setkom tysiącom mieszkańców Mazowsza…dlatego również mam pytanie do Pana Gawdy: Jakie działania Pan podjął w sprawie działania na rzecz powstania trasy S-7…? Przecież to jest dobro wspólne, nadrzędne nad interesikami grupek…właśnie trassa S-7 jest takim przykładem i dopiero gdy Pan Gawda bez owijania powie co zrobił dla powstania trasy S-7 to będę mogła wyrobić sobie zdanie co tak naprawdę Pan Gawda robi dla dobra wspólnego…

  0
  0
  Odpowiedz
 6. Nie-log

  Człowieku daj nam wreszcie spokój. Ty myślisz, że jak napiszesz to samo pod innym imieniem, to nikt nie zauważy, że to ty? Przestań nas męczyć, wracaj na to wasze forum, tam pasujesz poziomem do innych. Czy ty w ogóle zrozumiałeś o czym jest ten tekst?

  0
  0
  Odpowiedz
 7. dobro nasze czy Twoje

  Panie Gawda działanie dla dobra wspólnego jest ważne a mieszkańcy powinni mieć wpływ na decyzje urzędników. Problemem jest duże upartyjnienie samorządów. Według mnie należy „odpartyjnić samorządy” a to możemy zrobić tylko my mieszkańcy. Na szczęście mogą nam w tym pomóc okręgi jednomandatowe. Nie głosujmy na partie polityczne już dosyć tych kłótni w Sejmie mamy…
  Dobro wspólne i wspólna przestrzeń jest potrzebna po to żeby wjeżdżający od północy do Warszawy, a w tym my mieszkańcy Łomianek mieli alternatywny dojazd do Stolicy więc jak najszybsze powstanie trasy S-7 obwodnicy Łomianek przez Dąbrowę jest konieczne czyli Panie Gawda czas zacząć działać na rzecz dobra wspólnego i wspólnej przestrzeni dla realizacji trasy S-7 przez Dąbrowę…

  0
  0
  Odpowiedz
 8. miastowy

  Niezalogowany napisał -stoim w coraz większych korkach-

  Nie stajaj w korkach. Jedź kuniem do stolicy, ale miej baczenie, że miastowi chamów nie znoszą. Lepiej byśta siedzieli na wsi.

  0
  0
  Odpowiedz
 9. Bogumił

  Panie Witoldzie Gawda.
  Dobrze, że ktoś – czyli Pan – w końcu zaczyna w Łomiankach rozmawiać o sprawach ważnych dla lokalnej społeczności. Zapewne, zdaje sobie Pan sprawę, że początki nie będą łatwe – zwłaszcza w obecnej kadencji – kiedy każdy przejaw samodzielnego myślenia, każda innowacyjność jest postrzegana przez władzę jako wrogość. Pewnie za chwilę i Pana aparat zacznie nazywać „bezradniakiem” czy „partyjniakiem”.

  Ja osobiście, życzę Panu powodzenia i odwagi.

  0
  0
  Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *