www.LOMIANKI.INFO – LOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-KULTURALNY

www.LOMIANKI.INFO
ŁOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-BIZNESOWY

Dogmat, czy kolejna próba manipulacji?

"Dogmat o niezatapialności Łomianek"- czyli kolejna próba manipulacji opinii publicznej?

Ten wpis to kolejna próba pokazania, że grunty położone najbliżej Wisły, to tereny zalewowe, a jak napisał autor leżące "wręcz w depresji"( ciekawe co na to powiedzieli by Holendrzy?)

Jeżeli te tereny leżą w depresji to autor może się nabawić jeszcze większej depresji ponieważ różnica poziomu gruntów w pobliżu wałów i w centrum Łomianek to 1m !

Pytanie czy autor o tym wie, czy tyko wykorzystuje niewiedzę czytających próbując wykrzywić rzeczywistość.

Skłaniam się ku temu drugiemu, bo to już nie pierwsza próba straszenia zalaniem i niebezpieczeństwem budowy domów na tych terenach. Wg mnie o to czysta demagogia i brak obiektywizmu. Autor tekstu może trochę słyszał o prawach fizyki i dogmatach wiary ale zabrakło mu podstawowej wiedzy z geografii, albo celowo nagina rzeczywistość. Jeżeli zgodnie ze wspomnianym prawem fizyki jeżeli woda przeleje sie przez wał lub gdy go przerwie to zaleje większość terenu Łomianek! Polecam lekturę mapy terenów narażonych na zalanie. Tereny w Łomiankach to tereny narażone na zalanie, a nie ZALEWOWE jak co niektórzy próbują sugerować w swoich wpisach.

Różnica w ewentualnym zalaniu bedzie tylko w czasie i będzie zależała od ilości mas wody. Jeżeli autor nie mieszka na Dąbrowie lecz Łomiankach na parterze to radzę się ubezpieczyć od powodzi, a jeszcze lepiej jak by skupił się na działaniu na rzecz modernizacji wałów.

Swoją drogą ciekawe, że nie widać było tak dużej aktywności autorów takich tekstów jak zabudowywano obecne tereny Łomianek Dolnych, Kiełpina lub jak zmieniano studium dla obszaru 4.2A i plany na zamówienie developerów np przy CHOPINA, gdzie jedna tylko działka ma tam teraz wartość ponad 20mln zł !!

Z tego co wiemy to wiekszość osiedli została wybudowana przez tych złych developerów ? A może sie mylę ? może tamci byli lepsi od tych co chcą budować teraz ?

Mam pytanie czemu ma służyć taki tekst?

Teren ZALEWOWY TO "Obszar zalewowy, równina zalewowa – naturalny płaski i szeroki teren, położony bezpośrednio wzdłuż rzeki, stanowiący część doliny rzecznej, zalewany w okresach wezbrań i powodzi, gdy ilość wody prowadzonej przez rzekę przekracza pojemność koryta. Naturalny obszar zalewowy ograniczany jest często wałami przeciwpowodziowymi.

Dogmat, czy kolejna próba manipulacji?

KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW LOMIANKI.INFO

Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.

6 komentarzy

 1. Obserwator 2

  Dziękuję za ten tekst, skłania mnie do dalszych refleksji. Laboratorium Łomianki miał dobry pomysł. Prawa fizyki jednak obowiązują – akcja rodzi reakcję.
  Będę wdzięczny za pokazanie mapki zagrożeń powodziowych dla Łomianek i Gminy Łomianki.
  Jak rozumiem, uważacie Państwo za oczywiste, że na terenach narażonych na zalanie można budować.
  Już odpowiadałem na Państwa wypowiedź, więc powtarzam:
  Panie inżynierze, napisał Pan :”nie do końca rozumię przesłanie???”. I zadaje Pan kilka pytań.
  Śpieszę wyjaśnić, że tekst nie jest zaproszeniem do walki politycznej, nie jest próbą ochrony własnych interesów. Jest natomiast w zamierzeniu autora przyczynkiem do dyskusji na temat przyszłości Łomianek. Zatem za trzecim razem trafił Pan w sedno, co niniejszym potwierdzam.
  Nie wiem którzy deweloperzy są (byli) źli, a którzy dobrzy. Wiem natomiast, że na terenach zalewowych nie powinno się budować domów, zwłaszcza wielorodzinnych. Wiem także z obserwacji, że takowe domy powstały, że zamierza się budowę kolejnych, że powstają osiedla szeregowców. Nikt jakoś nie trąbi w Gazłomie i w innych masmediach gminnych o niebezpieczeństwie powodzi. A jak kilka lat temu zaczęło się o tym mówić głośno (przy okazji dyskusji o S7) – to ruszyła istna krucjata wyznawców Dogmatu.
  Dzisiaj mamy tak, że trasy pod puszczą nie będzie przez wiele długich lat, a niebezpieczeństwo powodzi zostało.
  O, przepraszam – ono wzrosło dla setek nowych mieszkańców, którzy kupili domy i mieszkania, uśpieni przez wyznawców Dogmatu nr 1. Gratulacje.
  Pozdrowienia, Obserwator 2

  0
  0
  Odpowiedz
 2. inżynier

  bardzo proszę może tym razem komunikat burmistra Pszczółkowskiego
  z okresu zagrożenia powodzią 20-05-2010
  prawda jaka pamięć jest krótka????
  Istnieje realne zagrożenie powodziowe
  dla terenu Łomianek.

  Na okres przepływu przez Łomianki fali powodziowej, zalecam opuszczenie gospodarstw domowych przez osoby starsze, niepełnosprawne i dzieci, poza teren gminy Łomianki. Proszę również o zabezpieczenie zwierząt i pojazdów mechanicznych. Parking awaryjny dla samochodów z terenu naszej gminy zlokalizowany będzie na terenie Gminy Izabelin przy sklepie MARCPOL, za Dąbrową Leśną.

  Według prognoz, w przypadku przelania się wody przez wały, tylko górna część Burakowa oraz teren Dąbrowy Leśnej powyżej ulic Dolnej i Zachodniej, są bezpieczne dla mieszkańców.

  Zwracam się z prośbą do osób, które nie posiadają własnych środków transportu do ewentualnej ewakuacji, aby powiadomiły o tym Gminne Pogotowie Kryzysowe w UM (22 768 63 11) lub do Straży Miejskiej w Łomiankach (22 751 35 03).

  Do dyspozycji osób, które zechcą osobiście zabezpieczyć domostwa są do wykorzystania worki w siedzibie Ochotniczej Straży Pożarnej przy ul. Wiejskiej (centrum Łomianek). Dla mieszkańców udostępnione jest składowisko piachu przy ulicy Wiślanej (za boiskiem Orlik 2012).

  Apeluję, aby w obecnej sytuacji kryzysowej nie utrudniać prac służbom miejskim i powiatowym. Zabrania się chodzenia oraz jazdy wszelkimi pojazdami w okolicach i po koronie wału przeciwpowodziowego.

  W razie zagrożenia powodziowego usłyszą Państwo ciągły, trwający 3 minuty dźwięk syreny alarmowej, powtarzany co 5 minut. Będą również nadawane komunikaty z samochodu Straży Miejskiej oraz wozów Ochotniczej Straży Pożarnej.

  /-/ Wiesław Pszczółkowski
  Burmistrz Łomiane

  0
  0
  Odpowiedz
 3. Obserwator 2

  Dzięki za przypomnienie apelu Pana Pszczółkowskiego.
  To był właśnie ten moment zwątpienia w Dogmat nr 1.- Napisałem w tekście, że „nie był dość zaciekły w głoszeniu Dogmatu nr I, więc przegrał kolejne wybory”.
  Gdyby konsekwentnie zaprzeczał, to co innego. Ale skoro upowszechnił apel…. to naraził wartość ziemi na spadek.
  Pozdrawiam, Obserwator 2.

  0
  0
  Odpowiedz
 4. inżynier

  Akurat osobiście uważam ,że zezwolenie na budowę osiedli domów wielorodzinnych to jest rzecz nie do przyjęcia tylko takie obszary powinny być dobrze przemyślane na pewno nie może to się odbywać na tak na zawołanie bez zaplanowania infrastruktury towarzyszącej i przede wszystkim nie można jednemu deweloperowi zmieniać plan a innym odmawiać używając przy tym absurdalnych argumentów.Akurat to nie jest najgorsze co zrobił burmistrz Pszczółkowski. Wszyscy jadą po tym osiedlu a ono akurat mi się podoba natomiast nie podoba mi się wiele innych rzeczy z tym związanych. To potwierdza tylko to że nawet na tereny skażone można zagospodarować nie narażając je na niebyt. To rynek określi czy będą ludzie tu chcieli mieszkać czy nie .Gdyby jeszcze inni myśleli logicznie a nie politykowali i wysuwali niedorzeczne argumenty o terenach zalewowych które to ograniczają się do terenów poza Kościelną Drogą a nie dotyczą np. terenów 4.2a prze wale i oczyszczalni,gdyby np skupili się na działaniach zmierzających do budowy dróg i wody i kanalizacji to wszystko by wyglądało inaczej . Proszę przeanalizować tereny dawnego starorzecza Wisły a to także dotyczy Warszawy to może wtedy przyjdzie olśnienie i może autor zrozumie że wtedy gdy podjęto decyzję o regulowaniu biegu rzek to wtedy zdecydowano o tym że tereny te będą stopniowo podlegały urbanizacji.
  Zadam przekorne pytanie czy gdyby terenów Łomianek Dolnych i Kępy Kiełpińskiej jak to się mówi nie odrolniono to czy powodzie nie zagrażały by Łomiankom ,czy nie należy skupić się na modernizacji wałów ,o które wiemy że służby do tego powołane nie wykonują. ??????. Proszę przeanalizować także ostatnie problemy w Wielkiej Brytanii, czy można ich posądzić o nadmierną urbanizację kraju?. Wszystko w naszej przyrodzie jest możliwe trzeba tylko starać się być przygotowanym na takie anomalie jak woda stuletnia czy dwustuletnia .

  0
  0
  Odpowiedz
 5. inżynier

  przepraszam wkradł się błąd w pierwszym zdaniu powinno być
  „że zezwolenie na budowę osiedli domów wielorodzinnych to jest rzecz do przyjęcia „.

  0
  0
  Odpowiedz
 6. tomasz

  a rozróżniacie tam w Łomianki Raz uderzenie fali powodziowej od zalania już rozlanej i „wyhamowanej” wody? wiecie, że metr różnicy w wysokości robi różnicę?

  jest jeszcze coś jak rachunek prawdopodobieństwa i mapy wysokościowe. tereny na Kępie po to są puste, że jak wyleje to ma gdzie wsiąkać i wytracić prędkość fali uderzeniowej od przerwanych wałów, tak że jak dojdzie do terenów zamieszkałych, to będą mniejsze zniszczenia, jeśli dojdzie

  może dlatego chcecie budować wyżej na Kępie? Chodzi o to żeby odrolnić, ale potem zamieszkać od razu na 2 piętrze?

  chyba, że chcecie z tych odrolnionych ziem i nowobudowanych czy planowanych domów zrobić falochron?

  nie… w sumie chodzi o to żeby odrolnić po trupach, czy raczej topielcach i sprzedać z zyskiem, bo przecież nie chodzi o to żeby mieszkać w 20 domach na raz, prawda?

  0
  0
  Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *