www.LOMIANKI.INFO – LOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-KULTURALNY

www.LOMIANKI.INFO
ŁOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-BIZNESOWY

Łomianki Wspólna Przestrzeń

Dziś przedstawiciele Forum Łomianki Wspólna Przestrzeń odbyli interesujące spotkanie w Fundacji Bęc zmiana. Fundacja ta patronuje licznym działaniom służącym jakości przestrzeni miejskiej. Okazało się, że nasze problemy nie są wyjątkowe i z podobnymi napięciami między właścicielami ziemi i deweloperami z jednej strony a mieszkańcami, z drugiej, fundacja nie raz miała do czynienia. Umówiliśmy się na dalsze wspólne działania.
Dla ilustracji fragmenty wypowiedzi prof. Krzysztofa Domaradzkiego
Cała rozmowa
Urbanistyka jest ważniejsza od architektura, czyli miasto jest ważniejsze niż budynek. Jednak w odczuciu społecznym ta prawda nie istnieje. Wydaje mi się, że jest to związane z postrzeganiem przestrzeni i postrzeganiem miasta. Przeciętnemu człowiekowi bardzo łatwo jest zauważyć czy ocenić ekstrawagancką formę budynku. Widzi ją i jakoś potrafi się do niej ustosunkować. Natomiast sposób ukształtowania, funkcjonowania i życia miasta wymyka się jego ocenie.
Domek ma formę, budynek ma formę, przedmiot ma formę, choćby ta filiżanka. Natomiast czy przestrzeń między budynkami ma formę. Wydaje mi się, że takiej świadomości brakuje wśród władz miasta. W związku z tym urbanistyka pozostaje dziedziną poniekąd niezrozumianą.
Projekt urbanistyczny powinien być formą umowy społecznej mówiącej o tym, w jakiej przestrzeni, w jakim mieście chcemy żyć. Ale nie zawsze tak się dzieje.
W zasadzie nie ma jakiejś ogólnej polityki dotyczącej kształtowania przestrzeni miasta. Wydaje mi się, że brakuje celów rozwoju miasta, a właśnie cel jest bardzo potrzebny, jakiś cel, który powinniśmy wspólnie realizować. Wtedy będzie jasne co i gdzie należy budować, a czego w miejskiej przestrzeni nie powinno się robić.
Jeśli nawet pojawiają się jakieś działania, to one – moim zdaniem – są takie trochę partyzanckie albo trochę doraźne: a tu coś zasadzimy, a to postawimy coś tymczasem. Ale to są działania zastępcze, bo nie robimy prawdziwego miasta tylko… jakieś drobne rzeczy, żeby można było powiedzieć, że coś się dzieje.
Właśnie wracam z rozmowy dotyczącej Podkowy Leśnej. To maleńkie miasto jest przykładem tego, że urbanistyka i dodana do niej dobra architektura wytworzyły rodzaj lokalnej kultury, że to miejsce jest jakieś, że ma swoją silną tożsamość, że istnieją silniejsze niż gdzie indziej więzi społeczne. Organizacja i uroda przestrzeni ma tu decydujące znaczenie.
Dziś polityk zamiast zrobić dobry kawałek miasta, na przykład jakiś plac, woli wystąpić w telewizji, zorganizować show multimedialny, albo wspaniałego sylwestra, choćby w opłakanym otoczeniu.
Krzysztof Domaradzki (ur.1945) architekt i urbanista. Autor zrealizowanych koncepcji przebudowy ulic Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście w Warszawie. Współautor wielu planów zagospodarowania przestrzennego w Warszawie i projektów osiedli w miejscowościach podwarszawskich. Adiunkt w Pracowni Urbanistyki Stosowanej Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej.

KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW LOMIANKI.INFO

Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.

11 komentarzy

 1. trasa

  Panie Gawda mówi Pan o wspólnej przestrzeni, o przewadze dobra ogólnego nad dobrem jednostek więc mam pytanie: Skoro mieszka Pan w Dąbrowie to niech Pan się zajmie przekonaniem swoich sąsiadów żeby nie blokowali nam ogółowi mieszkańców budowy trasy S-7, bo się w tych Łomiankach totalnie zakorkujemy. Pomysł budowy trasy po wale jest nierealny, a przebieg trasy S-7 przez Dąbrowę jest znany od niemalże 50 lat…po co ktoś oprotestował niestety skutecznie decyzję środowiskową dla trasy, która i tak powstanie i będzie prowadzić przez Dąbrowę…niech Pan się zajmie realnymi tematami na „swoim podwórku” problem najwększy dzisiaj bez którego rozwiązania nie będzie istniał żaden ład urbanistyczny to NIEZBĘDNY wyjazd przez Dąbrowę z Łomianek…droga po wale to fantasmagorja a ci, którzy budowali się przy planowanej trasie robili to na własne ryzyko wszak było wiadomo którędy ona przebiegnie…PAnie Gawda liczę na Pana zaangażowanie w sprawę najważniejszą dla OGÓŁU..TRASĘ S-7 i przekonanie sąsiadów żeby przestali ogółowi blokować powstanie tej trasy…poprzez np: zaskarżanie decyzji środowiskowej bo to jest w moim przekonaniu właśnie działanie na szkodę ogółu…aha i niech Pan sie nie martwi tak o mieszkańców Łomianek Dolnychi Kępy Kiełpińskiej…oni sobie poradzą,ale niech im Pan pomoże wyjechać z Łomianek…Bo to jest najważniejszy obecnie problem…SZYBKA BUDOWA TRASY S-7 przez Dąbrowę…

  0
  0
  Odpowiedz
 2. Tadek

  Jestem za, korki coraz wieksze, a grupka niezadowolonych blokuje przebieg trasy, która realnie może wpłynąć na nasze życie w Łomiankach. Tak to jest problem, który nalezy jak najszybciej rozwiązać. Trasa po wale jest niemożliwa, tereny dorzecza Wisły są pod ścisłą ochroną więc tego typu propozycje sa czystą manipulacj, bo tam ta droga nigdy nie powstanie. To jest działanie na szkodę mieszkańców Łomianek…

  0
  0
  Odpowiedz
 3. Jacek3

  Problem naszej społeczności to myślenie TU i TERAZ, to myślenie MOJE i DLA MNIE. Jednak w przestrzeni publicznej jakim jest miasto taki indywidualizm to początek zabijania miasta. I mam tu na myśli zarówno istniejącą, jak również nową tkankę.

  Dlatego tak ważna jest tu rola decydentów – lokalnych władz ( burmistrza, Rady). Niestety muszą oni wyjść poza własne partykularne interesy, interesy swoich znajomych, rodziny. Wówczas będą mogli racjonalnie spojrzeć na potrzeby całej społeczności a nie tylko na potrzeby określonej grupy nacisku.

  Jak to wygląda w naszej gminie. Niestety Pan Dąbrowski ulega namową znajomych, ulega namową osób posiadających grunty w Łomiankach Dolnych i zamiast próbować racjonalnie podejść do problemu, kieruje się pragmatyzmem politycznym, kieruje się populizmem. Robi to ze szkodą dla ponad 20 tysięcy mieszkańców, którzy dziś może nie zawsze dostrzegają zagrożenie jakim jest uwolnienie wszystkich gruntów w gminie, nie dostrzegają, że jutro na ulicy Warszawskiej pojawi się 10.000 samochodów, nie dostrzegają, że zamiast na ich ulicach kończyć kanalizację , gmina będzie wykupować działki drogowe.
  Wszystko musi odbywać się w sposób zaplanowany i racjonalny. Jeżeli wykonamy infrastrukturę, podzielimy działki tworząc określony plan, na którym zabuduje się miasto, to centa tak zaplanowanych nieruchomości będzie znacząco wyższa.

  I o to Łomianki Razem powinny występować. !!!

  0
  0
  Odpowiedz
 4. kasia

  Trzymam kciuki za inicjatywę, tak trzymać! Może jednak jest szansa, żeby zrobić w końcu w Łomiankach coś fajnego, a nie tylko osiedla grodzone, płoty, brak dróg, skwerków,chodników, z dzieckiem się nie da dojść, żeby błotem nie ochlapali.

  0
  0
  Odpowiedz
 5. Łomianki Razem

  Zapraszamy na naszą stronę na facebook Łomianki Razem 13, jeżeli macie jakieś sprawy do załatwienia związane z Łomiankach,problemy itd itp piszcie…
  Sprawa Trasy S-7 jest bardzo ważna gdyż niebawem utoniemy w korkach…więc pytanie do Pana Gawdy jaki jest Pana punkt widzenia na trasę S-7, któa musi powstać i czy chce tego grupka mieszkańców i niekózy Radni czy nie i tak pójdzie torem przez Dąbrowę gdyz nie ma innego szybkiego rozwiązania w tej sprawie. Nie wierzcie w trasę po wale chociażby ze względu na tereny ochronne przyrody…tymczasem KPN już kilkadziesiąt lat temu zgodził się na bieg trasy przez Dąbrowę….tak więc Panie Gawda to jest wspólna sprawa zapraszamy do wspólnego działania na rzecz zaplanowanej już dawno inwestycji,którą trzeba zrealizować…gdyż inaczej udusimy się w tych korkach codziennych czas działać a nie tylko pięknie i utopijnie pisać…Cieszy nas niezmiernie,że nasza inicjatywa pobudziła różne środowiska do działania i zrobiło się aktywniej w Łomiankach…niezależnie od tego z jakich pobudek to się stało…

  0
  0
  Odpowiedz
 6. Łomianki Razem

  i jeszcze bym zapomniał. Na facebooku nie znosimy, żadnej krytyki ani innych anty!!!

  0
  0
  Odpowiedz
 7. gKC767EbO

  nie ważne kto wywalczy, ważne aby zoadwy były ciekawe, tor dobrze przygotowany preferujący walkę a nie start i jazdę gęsiego. Wybieram się na finał razem z rodziną, ktf3ra specjalnie przyjeżdza do mnie na te zoadwy i mam nadzieje, że bedzie to dobra reklama żużla. Jeśli bedzie nudno to moja noga już chyba na stadionie nie stanie gdyż za 50zł lub więcej można spędzić miło czas w innym miejscu. Tak więc widowisko na I miejscu!!! http://bzfcyhjzqt.com luqowlt tucqiev

  0
  0
  Odpowiedz
 8. PACG84hmq8

  If my problem was a Death Star, this article is a photon toeodrp.

  0
  0
  Odpowiedz
 9. Hiq2xjJHp3Ux

  auto insure quotes online auto insurance auto ins quotes online VA free health insurance quote casino games Vermont quotes for auto insurance in nj life insurance quotes Atlanta

  0
  0
  Odpowiedz
 10. Oberwator 2

  Bardzo trafna wypowiedź Pana prof Domaradzkiego, którego bardzo cenię za fachowość i obronę racji nadrzędnych przy tworzeniu planów miejscowych.
  Tak, ma Pan rację mówiąc: „Projekt urbanistyczny powinien być formą umowy społecznej mówiącej o tym, w jakiej przestrzeni, w jakim mieście chcemy żyć. Ale nie zawsze tak się dzieje.”
  Mogę dodać – w Łomiankach obecnie tak się nie dzieje.
  Najlepszy przykład, że tak jest, to wypowiedź niezalogowanego trasa.
  Zamiast odnosić się do poruszonego tematu, atakuje się Pana Gawdę i próbuje wmówić kolejny raz pogląd, że budowę trasy blokują mieszkańcy Dąbrowy. I że Pan Gawda powinien ich przekonać do zmiany poglądów.
  Więc przypominam kolejny raz:
  – decyzję środowiskową „położyła” na własne życzenie GDDKiA. Gdyby dokumenty były poprawnie przygotowane, to żadne protesty niczego by nie dały. Vide moje i nie tylko moje wypowiedzi i cytaty w innych wątkach, także opinia w tej sprawie SISKOM.
  – mieszkańcy Dąbrowy nie odegrali w tej procedurze kluczowej roli. Było jeszcze Zielone Mazowsze, spółdzielcy z Bemowa, mieszkańcy Bielan, inne stowarzyszenia.
  Proszę nie manipulujcie Państwo, nie wmawiajcie ludziom nieprawdy.
  Dlaczego przez tyle lat, przy takich nakładach pieniędzy nie przygotowano POPRAWNEJ dokumentacji ?
  Może zaczniecie Państwo zadawać pytania na temat i skierujecie je do właściwych adresatów.
  Przypominam, że SISKOM już dawno temu ogłosił, że inwestor (GDDKiA) był świadomy tego, że dokumentacja jest zła. No i co, czekacie Państwo na jakieś specjalne cuda i wtedy zaczniecie zajmować się na poważnie tematem trasy ?
  Pozdrowienia,
  Obserwator 2

  0
  0
  Odpowiedz
 11. tLeTrzv9Ihm

  carmichael insurance auto insurance quotes car insurance rates life insurance quotes in texas gap insurance

  0
  0
  Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *