www.LOMIANKI.INFO – LOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-KULTURALNY

www.LOMIANKI.INFO
ŁOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-BIZNESOWY

Referendum ws metropolii warszawskiej

19 kwietnia radni z Klubu Radnych Niezależnych złożyli na ręce Burmistrza Łomianek projekt uchwały w sprawie przeprowadzenia referendum gminnego dotyczącego planów objęcia Gminy Łomianki przez m.st. Warszawa tworzoną metropolią jednostki samorządu terytorialnego.

Wierzymy, że projekt uchwały wprowadzony zostanie do porządku obrad najbliższej XXV Sesji Rady Miejskiej w Łomiankach, która zaplanowana została na dzień 27 kwietnia.

W projekcie uchwały założyliśmy, że referendum mogłoby odbyć się w Łomiankach najwcześniej 1 października. Dlaczego tak późno?

Przyjęliśmy, że jeśli radni z KWW Tomasza Dąbrowskiego poprą w głosowaniu nasz projekt uchwały, a burmistrz prześle uchwałę do wojewody bez „zbędnej zwłoki” to wojewoda otrzyma uchwałę ok. 4-5 maja. Dalej wojewoda ma 30 dni na rozstrzygnięcie, czy uchwała jest zgodna z prawem. Jeśli w tym czasie uchwała nie zostanie zaskarżona, kolejne 30 dni należałoby spędzić nad przygotowaniem referendum. To oznacza, iż mogłoby ono zostać przeprowadzone na początku lipca.

Nie chcemy tak ważnej kwestii rozstrzygać w okresie urlopowym. Chcemy dać szansę wypowiedzenia się, jak największej liczbie mieszkańców. Stąd zaproponowana przez nas data – 1 października.

Poniżej projekt uchwały ws. referendum. W załączniku Nr 1 do projektu uchwały prezentujemy propozycję szczegółowego kalendarza referendalnego.

Marcin ETIENNE

 


Załączone dokumenty:
Pismo przewodnie.pdf
Projekt uchwały ws. referendum.pdf

KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW LOMIANKI.INFO

Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.

8 komentarzy

 1. Obserwator 2

  Czekamy na rozsądną decyzję Rady Miasta. Będzie jej towarzyszyła głęboka refleksja, właściwa każdej konstalacji nieprzeciętnych osobowości. Chyba, że…… padnie jakiś rozkaz, a wtedy indywidualne pozytywne cechy nie będą miały już znaczenia. Życzę owocnych obrad. Wasz oddany Obserwator 2.

  0
  0
  Odpowiedz
 2. zadra

  Dzisiejsza sesja Rady Miejskiej zwołana została tylko przez przewodniczącego (patrz BIP – brak wniosku burmistrza). Nie wiem, czy w takiej sytuacji kierowanie wniosku o wprowadzenie projektu do prządku obrad nie powinno mieć innego adresata. Wszystko wskazuje na to, że zwołujący sesję przećwiczyli wcześniej wszystkie scenariusze (wspólnie z biurem poselsko-senatorskim w ICDS?).
  Domyślam się, że w takiej sytuacji wniosek o przeprowadzenie referendum może zostać odrzucony głosami koalicji ze względów prawnych.

  0
  0
  Odpowiedz
 3. Musztarda po obiedzie

  termin tej uchwały to : jak w temacie. Będzie już wszystko pozamiatane. PIS przyjmie w lato uchwałę o metropolii i samorządzie. A my będziemy tylko 1 pazdziernika zaprotestować. Ale po co?

  0
  0
  Odpowiedz
 4. za referendum

  Ciekawe czy radni burmistrza Dąbrowskiego i sam burmistrz Dąbrowski będą po stronie mieszkańców Łomianek czy po stronie Partii Prawo i Sprawiedliwość.

  Referendum powinno się odbyć jak najszybciej to możliwe.

  0
  0
  Odpowiedz
 5. tak dla referendum

  Moim zdaniem referendum jest niezbędne bo przypuszczam że większość mieszkańców Łomianek chciałoby abyśmy zostali przyłączeni do Warszawy.
  Może komunikacja by się poprawiła i np. o tej porze czyli miedzy 3.00 a 4.00 mógłbym bez problemu dojechać do pracy do Warszawy.

  0
  0
  Odpowiedz
 6. Realista

  Pisowski burmistrz wraz ze swoją pisowską radą i dobrem wspólnym nie dopuszczą do procedowania nad tą uchwałą. W najlepszym razie uchwała padnie w głosowaniu. Wicek doskonale kalkuluje, że lepiej trzymać póki co z PiS-em.

  0
  0
  Odpowiedz
 7. stary

  Nie sądzę aby burmistrz Dąbrowski z radnymi ze swojego klubu zrobili coś przeciw partyjnym zaleceniom Prawa i Sprawiedliwości. Takie zapewne są ustalenia.

  0
  0
  Odpowiedz
 8. nie wierzę, że będzie

  Jestem za tym, by pytać o zdanie Polaków. Ale wniosek wpłynął zbyt późno – czy taka pewnie będzie mniej więcej odpowiedź burmistrza Dąbrowskiego? Czyli tak jak premier Szydło na temat referendum na temat reformy edukacji

  0
  0
  Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *